
Вмикаємо побутові прилади за "літнім графіком": чому українців закликали використовувати більше електрики вдень
Чому в сонячну погоду варто якнайбільше електрики використовувати саме вдень, а не вночі, та чому надлишок електрики також шкідливий для енергосистеми
Якщо взимку енергетики закликали українців мінімізувати використання електрики вдень, а всі потужні побутові прилади за можливістю вмикати пізно ввечері чи вночі, то тепер ситуація кардинально змінилася. Від початку березня Укренерго почало закликати до користування потужними електроприладами в денні години. Що стало причиною такої ситуації - в матеріалі Еспресо.Захід.
Як погода впливає на виробництво електрики
Вмикати потужні побутові прилади саме вдень закликають тому, що через потепління в Україні збільшилось виробництво електрики в денні години, оскільки тоді виробляється багато сонячної енергії.
"Для розуміння: сумарна потужність імпортованих в Україну сонячних панелей у 2024 році — приблизно вдвічі більша, ніж у 2023-му, – пояснюють в Укренерго. – Тепла березнева погода та поки що увімкнене централізоване опалення в будинках зумовили зниження рівня енергоспоживання в денний час, після ранкового піку споживання і перед вечірнім. Зокрема, це пояснюється високою ефективністю роботи побутових сонячних електростанцій. Населення та бізнес, які встановили у себе панелі, не споживають енергію із загальної мережі. А ті, хто отримав статус "активного споживача", ще й віддають в енергосистему надлишки".
Чому надлишок електроенергії шкідливий для енергосистеми
Споживання електроенергії впродовж доби нерівномірне, є так звані пікові навантаження (вранці та ввечері), а є години, коли споживання сильно падає. Для стабільної роботи енергосистеми кількість виробленої електрики має дорівнювати кількості спожитої. Раніше в нас не було проблеми з балансуванням попиту і пропозиції електроенергії, оскільки значну частину електрики виробляли теплові електростанції, які впродовж доби могли збільшувати та зменшувати потужність, – залежно від потреби. Саме тому їх і називають "маневровими потужностями".
Після того, як Росія своїми ракетами знищила більшість вугільних електростанції, основними виробниками електрики є АЕС. Але атомні блоки працюють з рівномірною потужністю. Нині балансувати енергосистему можна хіба що ГЕС, але й вони є мішенню для Росії. Водночас виробництво електрики від сонячних та вітрових станцій залежить насамперед від погоди. У сонячні дні в нас у певні години виникає перевиробництво електрики, тож аби збалансувати енергосистему, Укренерго доведеться хіба що обмежувати роботу СЕС.
"Порівняно із зимовими місяцями, генерація великих сонячних електростанцій (у ясну погоду) зросла в рази — аж до рівня, коли зараз у денний час в енергосистемі спостерігається профіцит потужності. І усунути його можна тільки примусовим обмеженням роботи електростанцій на відновлюваних джерелах енергії, – кажуть в Укренерго. – Щоб вимушено не обмежувати генерацію, ми пропонуємо активно використовувати потужні електроприлади саме у денний період – з 10:00 до 18:00. Це допоможе збалансувати енергосистему та знизить навантаження на неї у періоди максимального споживання".



- Актуальне
- Важливе






