
Відпочинок у Карпатах: на що звернути увагу батькам, обираючи табір для дитини
На Івано-Франківщині 18 закладів у цьому сезоні офіційно планують приймати на відпочинок організовані групи дітей. Як перевіряють ці заклади перед початком сезону та що мають знати батьки, перш ніж відправити дитину в літній табір
Уже незабаром у більшості школярів розпочнуться літні канікули, тож чимало батьків опиняються перед вибором: куди відправити дитину в табір. Як правило, орієнтуються на два основні критерії - ціна та відгуки (рекомендації). Однак важливо перевірити, а чи взагалі цей заклад має право приймати організовані групи дітей? Адже вимоги до санаторіїв і баз відпочинку, які приймають групи дітей без дорослих, зовсім інші, аніж до тих, які організовують відпочинок для сімей. Про це "Еспресо.Захід" розповіла начальниця управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства ГУ Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області Леся Семанчук.
Як перевіряють заклади, які прийматимуть на відпочинок дітей
"У літньому сезоні 2025 року в Івано-Франківській області планують розпочати роботу 18 закладів стаціонарних закладів оздоровлення та відпочинку дітей, – каже Леся Семанчук. – Наразі наші спеціалісти у складі робочої групи ОДА проводять моніторингові візити до цих закладів".
За словами Лесі Семанчук, керівник кожного з закладів, які планують приймати на оздоровлення та відпочинок дітей, має звернутись до Держпродспоживслужби, аби та провела позапланову перевірку у сфері санітарного законодавства в кожному із цих закладів.
"Станом на 20 травня ми перевірили 11 із 18 оздоровчих закладів і дев'ятьом з них видали акти готовності до функціонування на цей оздоровчий період", – каже Леся Семанчук.
Під час перевірки звертають увагу на те, чи забезпечений заклад якісною питною водою та в якому стані харчоблок. Тому обов’язково відбирають проби питної води, а також змиви з об’єктів харчоблока.
"Ми завжди просимо заздалегідь писати заяви, аби в разі порушень був час їх усунути. Наприклад, якщо заклад сезонний, тобто функціонує тільки в літній період, то там до початку нового сезону може бути застояна вода. Тоді потрібно робити промивку, дезінфекцію мереж", – каже Леся Семанчук.
Також звертають увагу на санітарний стан приміщень, території, забезпеченість необхідним інвентарем тощо.
"Ми обов'язково погоджуємо примірні чотиритижневі сезонні меню на літній період для цих закладів. Відповідно до вимог постанови Кабміну, харчування в закладах, які приймають організовані групи дітей має бути п’ятиразовим", – каже вона.
Якими порушеннями найчастіше грішать санаторії
У Держпродспоживслужбі Івано-Франківщини кажуть: серед порушень, з якими найчастіше стикались у попередні роки, – невідповідність меню та переповнені заклади. Тобто санаторій приймає більшу кількість дітей, аніж дозволяє його потужність.
За словами посадовиці, вони також реагують на скарги батьків. Утім не завжди ці скарги обґрунтовані.
"Трапляється, що дітям не подобається харчування, і батьки скаржаться. Але вимоги до харчування в закладах відпочинку такі ж, як і до шкільного харчування. Тобто зменшена кількість солі, цукру, жиру. Мають бути менші порції хліба дітям, більше овочів, більше фруктів. Тобто меню має бути раціональне, збалансоване. А дітям воно не завжди подобається. Батьки часом кажуть, що діти хочуть їсти сосиски, а їх не можна в закладі оздоровлення та відпочинку".
Що мають перевірити батьки перед тим, як відпустити дитину в табір
За словами Лесі Семанчук, існує Державний реєстр майнових об’єктів оздоровлення та відпочинку дітей, до якого внесені як державні (відомчі), так і приватні заклади, які мають право приймати на відпочинок організовані групи дітей. Цей реєстр відкритий, тож батькам варто перевірити, чи є санаторій або база відпочинку внесені до нього.
Далі – перепитати, чи є в них акт готовності, який обов'язково підписує Держпродспоживслужба і ДСНС.
Також батьки можуть ознайомитись з меню, яке буде впродовж заїзду. Меню має бути у вільному доступі, як для дітей, так і дорослих. Звичайно, санаторій може вносити зміни у щоденне харчування, але вони мають бути в межах затвердженого примірного меню.
Водночас літні табори для дітей нерідко організовують і бази відпочинку, які не внесені до Держреєстру саме як дитячі заклади відпочинку й оздоровлення.
"Найчастіше про такі випадки дізнаємось, коли є якісь спалахи інфекцій чи харчові отруєння. Бо зазвичай заклади приймають на відпочинок організовані групи дітей, не маючи на те відповідних умов, – каже Леся Семанчук. – Адже відповідно до вимог, у закладі, який приймає організовані групи дітей, має бути медичний працівник, а діти приїжджають з довідками про стан здоров’я. Якщо в якоїсь дитини є підозра на кишкову інфекцію чи респіраторне захворювання, її на кілька днів мають ізолювати в окремій кімнаті, аби вона не стала джерелом інфекції для інших дітей. У приватних закладах такого немає".
За словами посадовиці, найчастіше масові захворювання трапляються через те, що одна дитина приїжджає вже інфікована (хоча ще може не мати ознак захворювання) й інфікує інших дітей. Саме тому важливо, аби був медичний працівник та ізолятор.
"Тому якщо заклад хоче приймати організовані групи дітей, він має звернутися до Держпродспоживслужби й виконати ті мінімальні вимоги, які є для цих закладів. Якщо база відпочинку приймає дітей разом з батьками, тоді до них не такі жорсткі вимоги".



- Актуальне
- Важливе




