Еспресо. Захід
Ексклюзив

"В українців відбирають природні ресурси". Чим небезпечний законопроєкт №12089, який дозволить легалізувати земельні схеми

19 березня, 2025 середа
09:01

Верховна Рада ухвалила законопроєкт №12089 "щодо посилення захисту прав добросовісного набувача". Законопроєкт активно підтримувався бізнесом, проте фактично легалізує незаконну приватизацію територій лісового та водного фонду

Зміст

Про це WWF-Україна розповіли "Еспресо.Захід".

Як стверджує Михайло Богомаз, керівник напряму "Ліси" WWF-Україна, прийнятий Закон 12089 легалізує відчуження земель лісового та водного фонду. Окрім того, через зловживання владою та неуважність бізнесу держава змушена буде компенсувати вартість земельної ділянки у разі її відчуження. Фактично всі ті, хто отримав землю в межах лісів або біля водойм (що згідно з чинним законодавством є дуже обмеженим або неможливим), легалізують ці ділянки.

"Також варто наголосити, що абсолютно всі державні органи виступали категорично проти цього законопроєкту, оскільки він, як мінімум нівелює всі зусилля повернення земель, які отримані незаконним шляхом", - наголошує він.

Богомаз додає, що стурбованість бізнесу щодо гарантування збереження набутих земель є зрозумілою, проте це не має поширюватись на суспільно-важливі землі, в тому числі лісового та водного фонду, а бюджет не має витрачати кошти на компенсацію через, в першу чергу, зловживання органів центральної та місцевої влади при виділенні земель всупереч земельному та природоохоронному законодавству.

З однієї сторони цей законопроєкт абсолютно нівелює той факт, що землі лісового та водного фонду є не лише обʼєктом для будівництва та інвестицій, каже Валерія Коломієць, директорка з природоохоронної діяльності WWF-Україна. А з іншої - що іноземні та міжнародні інвестори доволі прискіпливо ставляться до вкладення коштів в проєкти, котрі мають негативний вплив на довкілля:

"Це повʼязано з тим, що знищення довкілля має доволі тривалий негативний економічний ефект. Адже це вплив на якість водних ресурсів в місті чи громаді, захист від повеней (котрі своєю чергою можуть призводити до значних людських та економічних збитків), захист від ерозій ґрунтів (що може мати негативний наслідок на ведення сільського господарства в громаді), погіршення загального стану навколишнього середовища через знищення лісу та водних обʼєктів тощо".

Коломієць зазначає, що ми як держава маємо відходити від подібного ресурсного мислення. Для цього саме владні структури та бізнес мають усвідомити, що ті рішення котрі зараз розглядаються як ефективними та такими що спрощують регулятивну систему, насправді матимуть дуже високу ціну у майбутньому. І мова йде не лише про добробут та здоровʼя людей, але й про економічний розвиток і зростання.

Новий законопроєкт загрожує екологічній безпеці та природним ресурсам

WWF-Україна заявляє, що чинна редакція законопроєкту суперечить принципам екологічної безпеки та збереження природних ресурсів. Документ фактично узаконює незаконну приватизацію територій лісового та водного фонду, що створює значні ризики для довкілля та суспільства.

Чому цей законопроєкт небезпечний:

 Втрачений контроль над природними територіями. Через 10 років після відчуження земельних ділянок, зокрема лісів і прибережних зон, держава та громади втратять право вимагати повернення цих територій.
 Компенсація власникам. Якщо рішення про повернення землі державі чи громаді ухвалять у суді раніше ніж за 10 років після відчуження, держава змушена буде виплатити власнику компенсацію за ринковою вартістю.
 Ризик забудови та знищення екосистем. Законопроєкт фактично відкриває шлях до масової забудови та руйнування природних територій.

"Зміст законопроєкту значно ширший за його назву. По суті, документ створює механізм для передачі державної власності (лісів, водних об'єктів тощо) приватним особам. Обмежений доступ до Державного земельного кадастру через воєнний стан лише полегшує незаконне захоплення земель, зокрема лісового фонду”, — зазначає Ярослав Телешун, керівник напряму "Екополітика" WWF-Україна.

Природні території під загрозою

Хоча українське законодавство забороняє передачу земель лісового та водного фонду у приватну власність, такі випадки все ж трапляються через корупційні схеми та законодавчі прогалини. Наразі в різних регіонах України незаконно передано у приватні руки сотні, а подекуди й тисячі земельних ділянок.

Держава намагається повернути ці території через суди. Однак ухвалення нового закону фактично зруйнує правові механізми захисту, дозволяючи приватизацію державних і комунальних земель на законних підставах.

Законопроєкт №12089 суперечить Конституції України

Законопроєкт прямо порушує Конституцію України та міжнародне право. Частина 1 статті 58 Конституції України визначає, що “закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи”.

Однак у пункті 2 розділу II законопроєкту зазначено, що “положення цього Закону мають зворотну дію в частині відшкодування ринкової вартості майна добросовісному набувачу”, якщо на момент набрання чинності законом рішення суду першої інстанції про повернення майна ще не було ухвалене. Це порушує конституційний принцип незворотності законів.

WWF-Україна закликає ветувати законопроєкт

WWF-Україна звертається до Офісу президента та Володимира Зеленського із закликом ветувати законопроєкт, що фактично легалізує незаконну приватизацію лісового та водного фонду.

"Природні ресурси України належать її громадянам і мають залишатися у державній або комунальній власності в інтересах нинішнього та майбутніх поколінь".

Читайте також: Лісова сфера - одна з найкорумпованіших в Україні, зокрема через санітарні рубки в Карпатах, – WWF-Україна

 
Теги:
Читайте також:
Львів
+22.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, середа
10 червня
12:00
парковка на Садовій
У Львові парковку для мешканців, яку створили під час "єврореконструкції" вул. Садової, вирішили зробити платною
10:45
У Рясному з 15 червня стартує капітальний ремонт вулиці Шевченка з поетапним перекриттям руху
У Рясному з 15 червня стартує капітальний ремонт вулиці Шевченка з поетапним перекриттям руху
10:01
Львівщина 10 червня попрощається з військовими Романом Лозинським і Віталієм Гнидиним
Львівщина 10 червня попрощається з військовими Романом Лозинським і Віталієм Гнидиним
09:25
У центрі Львова спалахнула пожежа в 4-поверховому будинку
У центрі Львова спалахнула пожежа в 4-поверховому будинку
09:06
У Рівному збудують перший в Україні сучасний православний собор
У Рівному збудують перший в Україні сучасний православний собор
08:25
На Волині чоловіки з лопатами та сокирою пошкодили службові авто ТЦК
На Волині чоловіки з лопатами та сокирою пошкодили службові авто ТЦК: що відомо
2026, вiвторок
9 червня
17:50
погода літо
На Львівщині 10 червня очікуються короткочасні дощі, грози та місцями град
17:29
Оновлено
У Львові на вулиці Стрийській стартував ремонт: змінено рух тролейбусів
17:15
На Закарпатті власник СТО продавав гуманітарні авто
На Закарпатті власник СТО продавав гуманітарні авто і влаштував перегони з поліцією
16:42
косметика
Косметика з Кореї та таблетки з наркотиками: митники зупинили дві спроби контрабанди
16:15
На території колишнього села Гута Пеняцька на Львівщині розпочали пошукові роботи
На території колишнього села Гута Пеняцька на Львівщині розпочали пошукові роботи для виявлення жертв трагедії 1944 року
15:42
Сергій Сенюра, Олександр Мураховський та Роман Рубан
Українська команда у складі львів'янина і 2 буковинців виборола бронзу на Кубку Європи з ульотного спорту 
14:47
чоловік вчинив самоспалення
На Стрийщині 51-річний чоловік вчинив самоспалення після конфлікту з родичкою
14:24
регбі-5
Львів приймає фінал Всеукраїнських шкільних ліг з регбі-5
14:00
Тарас Матвіїв
На Львівщині невідомі осквернили могилу Героя України Тараса Матвіїва
13:25
Kordon Race
Понад 30 унікальних перешкод та трейловий забіг на 16 км: 13 червня відбудеться благодійний Kordon Race
12:54
ампфутбол
У Львові відбудеться третій раунд Суперліги чемпіонату України з ампфутболу
10:55
Через "Краківець" намагалися ввезти заборонені шприц-ручки та голки для шиття шкіри вартістю 5 млн грн
Через "Краківець" намагалися ввезти заборонені шприц-ручки та голки для шиття шкіри вартістю 5 млн грн
10:14
Владислав на псевдо Спартан
"Тоді ми вперше зрозуміли, що таке війна": історія командира екіпажу НРК 102-ї бригади
09:32
прощання з Героями
Львівщина 9 червня попрощається зі сімома захисниками
09:06
На Волині жінка створила поле з понад 200 сортів півоній на згадку про бабусю
На Волині жінка створила поле з понад 200 сортів півоній на згадку про бабусю
08:34
У Калуші на Прикарпатті повернули додому мобілізованого батька, який сам виховує доньку
07:30
Огляд
Найбільший європейський метеорит упав на Закарпатті 160 років тому. NASA попереджає: у п'ятницю буде ще один
2026, понедiлок
8 червня
18:19
будівництво мосту через річку Прут на Буковині
БЕБ скерувало до суду справу посадовців через збитки на понад 2,5 млн грн під час будівництва мосту на Буковині
18:07
Оновлено
Площа Ринок, 17
"Звичайна робоча ситуація": у ЛОР прокоментували скандал з виселенням Товариства польської культури з будівлі на площі Ринок
17:56
благодійний забіг "Run for Veteran" у Брюсселі
Ветеран бригади "Хижак" зі Львівщини подолав 5 км на протезах у Брюсселі
17:30
У Хмельницькому водійка збила двох жінок і дитину у дворі багатоповерхівки
У Хмельницькому водійка збила двох жінок і дитину у дворі багатоповерхівки
17:12
фіктивне подружжя
"Шлюб через добре серце" з 63-річною жінкою та цивільна дружина поруч: прикордонники викрили псевдоподружжя
16:33
Наталія Дзісяк
У Львові провели рідкісну трансплантацію з 50% сумісністю: донька врятувала маму
16:00
забруднення
У Львові судитимуть ексзаступника директора ЛКП "Збиранка" через шкоду довкіллю на 2,1 млн грн
15:30
регбі
Жіноча збірна України з регбі-7 виграла перший тур чемпіонату Європи в Хорватії
14:57
Поліцейські розслідують обставини смерті дворічного хлопчика на Львівщині
На Львівщині судитимуть посадовицю, яку підозрюють у службовій недбалості через смерть 2-річної дитини
14:31
Людмила Калабуха
Львівська письменниця Людмила Калабуха  презентувала українську бізнес-літературу на фестивалі в Мілані
13:16
ОК "Захід" заперечило вибух на Рівненському полігоні через помилку інструктора: поранений військовий отримав травми на Сході
Більше новин