Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"В Іспанії думають, що у нас все в руїнах": як іспанці сприймають війну в Україні

5 березня, 2024 вiвторок
20:15

Багато українців під час війни переїхали жити в інші країни. Зокрема до Іспанії офіційно протягом двох років війни переїхали більше 180 тисяч українців

Зміст

Анжеліка Вінніченко вже майже рік проживає в Іспанії і протягом цього часу активно відвідує всі мітинги, зібрання української діаспори, розказує про українську культуру та не дозволяє, щоб іспанці забули про війну в Україні.

"Еспресо.Захід" поговорив з Анжелікою Вінніченко про її досвід перебування в Іспанії.

Українці – це нація, яка навіть на відстані підтримує та допомагає своїй державі та Збройним силам України, які захищають їхні домівки та рідних людей. Як це відбувається в іншій державі за тисячі кілометрів?

Ледь не кожних два тижні проводяться мітинги в підтримку ЗСУ, дуже часто жінки на головних площах Мадрида співають українські пісні. Там є кошик, в який можна кинути гроші на підтримку Збройних сил України. В інших містах Іспанії, наприклад Валенсії також дуже часто відбуваються різні мітинги. До речі, загалом в Іспанії по містах є центри, - найчастіше це в наших українських церквах, - куди можна занести якусь допомогу, наприклад їжу, необхідні речі чи гроші. Згодом всю цю допомогу відправляють в Україну. Також є різноманітні маленькі фонди, які збирають на підтримку ЗСУ. Окрім цього часто збирають одяг та навіть тканину для плетіння сіток.

Яким є ставлення іспанців до української діаспори та війни в нашій державі?

На це питання відповім лише зі свого власного досвіду. Іспанці отримують інформацію з різних джерел, і дуже часто тут інформація не відповідає правді, а є дуже контраверсійною. Тут дійсно велика концентрація російського контенту, навіть якщо ти в гуглі щось шукаєш тобі в першу чергу вибиває російською. І тому, якщо ти дивишся суто новини по телебаченні, досить складно фільтрувати, де правда, а де ні. Навіть іспанці неодноразово мене питали і дивувалися: "А Київ дійсно не в руїнах?", "Ого, нічого собі, а у вас навіть університети працюють". І дуже дивувалися тому, що в Україні, наприклад, гуляють весілля, відбуваються концерти, працюють готелі, ресторани і всяка така розважальна сфера, що це все діє. Бо в їхньому розумінні, що в нас велика частина України в руїнах. І вони дійсно так думають, бо це те, що споживають з контенту, який іспанці бачать по телебаченні.

Та загалом іспанці дуже співчутливо ставляться до України. Вони звісно не кажуть, що росіяни погані, бо це їх не стосується. Натомість вони щиро хочуть дізнатися, чому так сталося і неодноразово мене про це питали. Навіть на мітинги чи маніфестації, які проводять тут українці, приходять, щоб підтримати українців. Часто на таких заходах можна зустріти іспанців, які проти путінського режиму вони теж приходять зі своїми іспанськими прапорами та плакатами.

Фото: надане Анжелікою Вінніченко


Знаю, що ще задовго до війни ти також їздила в Іспанію. Якщо порівняти ставлення іспанців тоді і сьогодні, - воно є більш лояльним у зв’язку з війною?

Не помітила, чи є якісь зміни. Іспанці, як були відвертим щирими, дуже такими простими, так і залишилися. Їхнє ставлення не змінилися. Чи виступають вони відверто проти Путіна? Є такі, що виступають. Одні кажуть відверто про те, що треба боротися до кінця. 

Та в декого є таке розуміння, що краще не страждати і, можливо, здатися, аніж втрачати людей. Але це знову ж таки залежить від людини, і таких я не скажу, що більшість.

В Іспанії час від часу відбуваються мирні зібрання, щоб привернути увагу іспанців до війни в Україні. Хто є ініціатором таких зібрань?

Ініціаторами є люди, які мають фонди в українських церквах, волонтери, які живуть в Іспанії по п’ятнадцять-двадцять років. Також є громадські активісти, які також дуже довго тут живуть і вони також об’єдналися зі своїми сім’ями, друзями. Зазвичай ініціаторами мітингів є саме такі люди.

Анжеліко, чи багато українців зазвичай відвідує мітинги в Іспанії та як саме вони відбуваються?

Завжди по-різному. Є протести, маніфестації, а є просто мітинги. Наприклад, коли підірвали Каховську ГЕС, то у Валенсії на протест вийшло приблизно трьохсот українців. Вони принесли макети будинків з паперу, потім їх демонстративно показували, як вони тонуть під водою біля пляжу. Це все демонстрували, щоб привернути увагу іспанців. І навіть приносили новини, перекладені іспанською, щоб розповісти, що сталося в Україні, щоб іспанці також про це знали.

24 лютого, до других роковин війни відбувся мітинг в Мадриді, столиці Іспанії. На нього прийшло приблизно понад три тисячі українців. Дорогу того дня перекрили, бо була хода від однієї площі до центральної. Українці вийшли з різними плакатами, співали гімн України, а на вшанування всіх загиблих - пісню "Пливе кача". Також лунали заклики припинити війну, щоб світ нарешті розплющив очі на те, що робить Путін. Було дуже багато журналістів з іспанських ЗМІ. Під час мітингу збирали кошти на підтримку Збройних сил України. А в кінці включили сирену, щоб іспанці та гості місті почули, як звучить війна.

Тобто кількість людей на мітингах зазвичай різна, та іспанці реагують на це абсолютно нормально. Часто можуть підійти підтримати, дати якусь допомогу. 

Окрім української діаспори в Іспанії проживає ще й переїхало багато росіян, яким чином ти протидієш російській пропаганді?

Я навчалася у Валенсії два місяці в школі, і 90% слухачів були росіянами. І щоуроку порушували питання чи тему щодо війни в Україні. Мені було цікаво побачити їхню реакцію, адже часто росіяни, на яких я натрапляла, відмовчувалися. Вони боялися, вони нічого відверто не казали, не озвучували свою позицію. 

Вони відверто бояться, бо знають, що навіть, якщо вони виїхали, їх все одно можуть знайти, і їхній режим може будь-де наздогнати. Тому якихось виступів там проти війни я точно не бачила, але і на користь війни не було.

Я особисто розповідаю самим іспанцям, що насправді відбувається, навіть якщо в тих іспанців є знайомі друзі росіяни, бо інформація все одно абсолютно різна потрапляє до них. Чи можу я сказати, що в Іспанії є така концентрація росіян, які відверто кажуть, що війна - це класно, то ні, зовсім ні. 

Як українці прославляють розпровідають про свою культуру в Іспанії?

По-перше, українця можна впізнати в Іспанії за синьо-жовтою стрічкою на рюкзаці, на сумці, часто є браслети на руках. Ще носять футболки, на маніфестаціях – це вишиванки та великі прапори. Дуже часто співають українські пісні на площах Іспанії. Також є зібрання українців, які проводять заходи, читають вірші українською. Часто українські зірки приїжджають в Іспанію, проводять різні концерти на підтримку ЗСУ.

В містах Іспанії є заклади, в яких можна посмакувати українські страви. Люди, які приїхали під час війни відкривають тут заклади. У Валенсії є один називається "Casa Ukraniana", його відкрили кияни, там можна поїсти борщу, вареників, львівських пляцків. За останній рік в Іспанії побільшало таких закладів. Також в Мадриді є магазини з українською символікою, там є вишиванки, різний посуд з козаками, браслети, прапори та інша українська символіка.

А прогулюючись вуличками Мадрида, можна дуже часто побачити українські прапори на вікнах чи балконах багатоквартирних будинків. Таким чином звичайні українці, які проживають в Іспанії, пропагують нашу культуру, цінності та символіку в іншій державі.

Розмовляла Оксана Караїм

Читайте також: ГУР підтвердило, що російського пілота Кузьмінова, який перегнав гелікоптер Мі-8 для України, знайшли мертвим в Іспанії

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.09
    Продаж 43.86
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин