Еспресо. Захід
Інтерв’ю

"В Іспанії думають, що у нас все в руїнах": як іспанці сприймають війну в Україні

5 березня, 2024 вiвторок
20:15

Багато українців під час війни переїхали жити в інші країни. Зокрема до Іспанії офіційно протягом двох років війни переїхали більше 180 тисяч українців

Зміст

Анжеліка Вінніченко вже майже рік проживає в Іспанії і протягом цього часу активно відвідує всі мітинги, зібрання української діаспори, розказує про українську культуру та не дозволяє, щоб іспанці забули про війну в Україні.

"Еспресо.Захід" поговорив з Анжелікою Вінніченко про її досвід перебування в Іспанії.

Українці – це нація, яка навіть на відстані підтримує та допомагає своїй державі та Збройним силам України, які захищають їхні домівки та рідних людей. Як це відбувається в іншій державі за тисячі кілометрів?

Ледь не кожних два тижні проводяться мітинги в підтримку ЗСУ, дуже часто жінки на головних площах Мадрида співають українські пісні. Там є кошик, в який можна кинути гроші на підтримку Збройних сил України. В інших містах Іспанії, наприклад Валенсії також дуже часто відбуваються різні мітинги. До речі, загалом в Іспанії по містах є центри, - найчастіше це в наших українських церквах, - куди можна занести якусь допомогу, наприклад їжу, необхідні речі чи гроші. Згодом всю цю допомогу відправляють в Україну. Також є різноманітні маленькі фонди, які збирають на підтримку ЗСУ. Окрім цього часто збирають одяг та навіть тканину для плетіння сіток.

Яким є ставлення іспанців до української діаспори та війни в нашій державі?

На це питання відповім лише зі свого власного досвіду. Іспанці отримують інформацію з різних джерел, і дуже часто тут інформація не відповідає правді, а є дуже контраверсійною. Тут дійсно велика концентрація російського контенту, навіть якщо ти в гуглі щось шукаєш тобі в першу чергу вибиває російською. І тому, якщо ти дивишся суто новини по телебаченні, досить складно фільтрувати, де правда, а де ні. Навіть іспанці неодноразово мене питали і дивувалися: "А Київ дійсно не в руїнах?", "Ого, нічого собі, а у вас навіть університети працюють". І дуже дивувалися тому, що в Україні, наприклад, гуляють весілля, відбуваються концерти, працюють готелі, ресторани і всяка така розважальна сфера, що це все діє. Бо в їхньому розумінні, що в нас велика частина України в руїнах. І вони дійсно так думають, бо це те, що споживають з контенту, який іспанці бачать по телебаченні.

Та загалом іспанці дуже співчутливо ставляться до України. Вони звісно не кажуть, що росіяни погані, бо це їх не стосується. Натомість вони щиро хочуть дізнатися, чому так сталося і неодноразово мене про це питали. Навіть на мітинги чи маніфестації, які проводять тут українці, приходять, щоб підтримати українців. Часто на таких заходах можна зустріти іспанців, які проти путінського режиму вони теж приходять зі своїми іспанськими прапорами та плакатами.

Фото: надане Анжелікою Вінніченко


Знаю, що ще задовго до війни ти також їздила в Іспанію. Якщо порівняти ставлення іспанців тоді і сьогодні, - воно є більш лояльним у зв’язку з війною?

Не помітила, чи є якісь зміни. Іспанці, як були відвертим щирими, дуже такими простими, так і залишилися. Їхнє ставлення не змінилися. Чи виступають вони відверто проти Путіна? Є такі, що виступають. Одні кажуть відверто про те, що треба боротися до кінця. 

Та в декого є таке розуміння, що краще не страждати і, можливо, здатися, аніж втрачати людей. Але це знову ж таки залежить від людини, і таких я не скажу, що більшість.

В Іспанії час від часу відбуваються мирні зібрання, щоб привернути увагу іспанців до війни в Україні. Хто є ініціатором таких зібрань?

Ініціаторами є люди, які мають фонди в українських церквах, волонтери, які живуть в Іспанії по п’ятнадцять-двадцять років. Також є громадські активісти, які також дуже довго тут живуть і вони також об’єдналися зі своїми сім’ями, друзями. Зазвичай ініціаторами мітингів є саме такі люди.

Анжеліко, чи багато українців зазвичай відвідує мітинги в Іспанії та як саме вони відбуваються?

Завжди по-різному. Є протести, маніфестації, а є просто мітинги. Наприклад, коли підірвали Каховську ГЕС, то у Валенсії на протест вийшло приблизно трьохсот українців. Вони принесли макети будинків з паперу, потім їх демонстративно показували, як вони тонуть під водою біля пляжу. Це все демонстрували, щоб привернути увагу іспанців. І навіть приносили новини, перекладені іспанською, щоб розповісти, що сталося в Україні, щоб іспанці також про це знали.

24 лютого, до других роковин війни відбувся мітинг в Мадриді, столиці Іспанії. На нього прийшло приблизно понад три тисячі українців. Дорогу того дня перекрили, бо була хода від однієї площі до центральної. Українці вийшли з різними плакатами, співали гімн України, а на вшанування всіх загиблих - пісню "Пливе кача". Також лунали заклики припинити війну, щоб світ нарешті розплющив очі на те, що робить Путін. Було дуже багато журналістів з іспанських ЗМІ. Під час мітингу збирали кошти на підтримку Збройних сил України. А в кінці включили сирену, щоб іспанці та гості місті почули, як звучить війна.

Тобто кількість людей на мітингах зазвичай різна, та іспанці реагують на це абсолютно нормально. Часто можуть підійти підтримати, дати якусь допомогу. 

Окрім української діаспори в Іспанії проживає ще й переїхало багато росіян, яким чином ти протидієш російській пропаганді?

Я навчалася у Валенсії два місяці в школі, і 90% слухачів були росіянами. І щоуроку порушували питання чи тему щодо війни в Україні. Мені було цікаво побачити їхню реакцію, адже часто росіяни, на яких я натрапляла, відмовчувалися. Вони боялися, вони нічого відверто не казали, не озвучували свою позицію. 

Вони відверто бояться, бо знають, що навіть, якщо вони виїхали, їх все одно можуть знайти, і їхній режим може будь-де наздогнати. Тому якихось виступів там проти війни я точно не бачила, але і на користь війни не було.

Я особисто розповідаю самим іспанцям, що насправді відбувається, навіть якщо в тих іспанців є знайомі друзі росіяни, бо інформація все одно абсолютно різна потрапляє до них. Чи можу я сказати, що в Іспанії є така концентрація росіян, які відверто кажуть, що війна - це класно, то ні, зовсім ні. 

Як українці прославляють розпровідають про свою культуру в Іспанії?

По-перше, українця можна впізнати в Іспанії за синьо-жовтою стрічкою на рюкзаці, на сумці, часто є браслети на руках. Ще носять футболки, на маніфестаціях – це вишиванки та великі прапори. Дуже часто співають українські пісні на площах Іспанії. Також є зібрання українців, які проводять заходи, читають вірші українською. Часто українські зірки приїжджають в Іспанію, проводять різні концерти на підтримку ЗСУ.

В містах Іспанії є заклади, в яких можна посмакувати українські страви. Люди, які приїхали під час війни відкривають тут заклади. У Валенсії є один називається "Casa Ukraniana", його відкрили кияни, там можна поїсти борщу, вареників, львівських пляцків. За останній рік в Іспанії побільшало таких закладів. Також в Мадриді є магазини з українською символікою, там є вишиванки, різний посуд з козаками, браслети, прапори та інша українська символіка.

А прогулюючись вуличками Мадрида, можна дуже часто побачити українські прапори на вікнах чи балконах багатоквартирних будинків. Таким чином звичайні українці, які проживають в Іспанії, пропагують нашу культуру, цінності та символіку в іншій державі.

Розмовляла Оксана Караїм

Читайте також: ГУР підтвердило, що російського пілота Кузьмінова, який перегнав гелікоптер Мі-8 для України, знайшли мертвим в Іспанії

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.04
    Купівля 41.04
    Продаж 41.51
  • EUR
    Купівля 44.49
    Продаж 45.18
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 липня
21:50
Будуть переробляти: у Львові після прокладання тепломережі поклали неякісно асфальт
21:15
тюрма
На Закарпатті торговця метамфетаміном засудили на 6 років тюрми
20:47
На Львівщині помер командир роти Нацполіції області Микола Дьодьо
20:25
Як працюватиме нова програма від МОН із надання державних грантів на навчання в УКУ
19:57
підозрюваний у вбивстві Ірини Фаріон
"Я нікого не вбивав": підозрюваний у вбивстві Фаріон дав коментар журналістам
19:54
У Хмельницькому затримали жінку, яку підозрюють у вбивстві свого сина
19:36
На Львівщині чоловік пропонував прикордонникам 700 доларів хабаря, щоб виїхати за кордон
19:20
На Буковині затримали злочинну групу, яка збувала наркотики в регіоні
19:01
Франківська міськрада шукатиме інвестора для будівництва модульних котелень
18:43
У Львові відбудеться презентація військ Сил безпілотних систем: як потрапити
18:40
Оновлено
суд у справі про вбивство Фаріон
У Львові суд обрав запобіжний захід підозрюваному в убивстві Ірини Фаріон
18:37
У Тернополі чоловік обікрав 15 водоматів
18:29
світло
Світла не буде лише годину: графіки та групи відключень на Львівщині 27 липня
18:12
У Львові тимчасово змістять ще одну зупинку - на проспекті Чорновола
17:58
На Закарпатті затримали чоловіка, який намагався покинути Україну за підробленими документами
17:46
крига Генрі Форда
Монети, медалі та раритетна книга Генрі Форда: Чернівецька митниця поповнила конфіскатом фонди трьох музеїв
17:44
За змову на тендері на рекультивацію Славського полігону дві компанії оштрафували на майже 3 млн грн
17:25
опалення, кіт
На Тернопільщині розповіли про стан готовності до опалювального періоду
17:13
Мінлива хмарність: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 липня
17:07
Портрет Августина Волошина
На новобудові в Ужгороді з'явився мурал з портретом президента Карпатської України Августина Волошина
16:52
Університетська лікарня
За перший місяць роботи Університетська лікарня у Львові прийняла майже 6,5 тис. пацієнтів
16:37
В Ужгороді попрощалися із капітаном, командиром взводу 42-річним Євгеном Гайдуком 
16:25
Хмельницька АЕС
Хмельника АЕС шукає працівників-будівельників
16:10
ЗСУ
У розпал бойових дій 30 офіцерів утримували в Харкові, - колишній командир 125-ї бригади Горбенко
15:58
новини Львівщини
Податкова поверне жителям Львівщини 53,8 млн грн: за що можна отримати відшкодування
15:42
Оновлено
Свято музики у Львові 2024
Куди піти у Львові з 24 по 28 липня: Джазове тріо Александри Ханке
15:28
"Зірвали спробу дестабілізації суспільства": поліцейським, які працювали над розкриттям убивства Фаріон, вручили відзнаки
15:16
Угруповання медиків на Львівщині підробляло медичні довідки про інвалідність, їх судитимуть
15:01
Орест Олеськів
Начальник управління транспорту Львова пошкодив чужу Audi Q5 і втік з місця ДТП. Рішення суду
14:46
Анонс
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: сцена
Ukrainian Song Project-2024 у Львові: 13 зіркових артистів виконають свої хіти у супроводі симфонічного оркестру
14:30
Оновлено
електроенергія
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 26 липня: оновлені графіки
13:41
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з -за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
На Львівщині викрили незаконне ввезення елітних авто з-за кордону під виглядом гумдопомоги для ЗСУ
13:26
Судовий вирок
На Волині чоловік убив знайомого на очах у дитини, його засудили на 10 років
13:11
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
На кордоні з Польщею в авто виявили старовинну ікону
12:55
У Львівській обласній лікарні пацієнту поставили унікальний протез: таку процедуру в Україні провели вперше
12:40
Мовознавиця Ірина Фаріон
Родичі Ірини Фаріон вимагатимуть довічного покарання для вбивці
12:31
кордон прикордонник
Скільки людей перетнули західний кордон України 25 липня
12:16
Волинські сапери розміновують Донеччину
Очистили понад 30 га територій Донеччини: волинські сапери повернулися з ротації на сході
12:00
Підозрюваний у навмисному вбивстві Ірини Фаріон
У Галицькому суді Львова оберуть запобіжний захід підозрюваному у вбивстві Фаріон
11:55
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 26 липня: гривня поволі зміцнюється
Більше новин