У Львові може не стати Академії друкарства: у виші протестують проти планів Міносвіти
У Міносвіти повернулись до ініціативи Шкарлета. Єдиний в Україні автономний заклад вищої освіти, який готує фахівців з медійних технологій та поліграфії, Українська академія друкарства може перестати існувати як окремий ВНЗ
Академію хочуть реорганізувати, об'єднавши з іншим вищим навчальним закладом. Ректор Української академії друкарства Богдан Дурняк у коментарі для "Еспресо.Захід" розповів, що Міністерство освіти на конструктивний діалог не йде, жодним чином не повідомило про заплановану реорганізацію, а навіть навпаки – кілька разів відповідало на запити студентів та профспілок, що, мовляв, нічого подібного робити не планують.
Фото: надав ректор Академії друкарства Богдан Дурняк
"Нині в Україні 140 вищих навчальних закладів, які підпорядковуються МОНу. За рекомендаціями європейських структур, під які виділили 200 млн євро, міністерство визначило, що необхідно провести реорганізацію та об'єднання, аби зменшити їхню кількість до ста. Ця рекомендація не передбачає конкретно який з закладів потрібно реорганізувати, і за якими параметрами їх визначати", – пояснив Дурняк.
"Рейдерське захоплення, друга спроба"
Він каже, що два роки тому, коли міністром освіти був Сергій Шкарлет, така ситуація вже виникала і називає її не інакше як спробою рейдерського захоплення академії.
"Академія була заручницею планів тодішнього міністра освіти Шкарлета щодо реорганізації. Тоді точнісінько так само наш навчальний заклад не повідомили про плани МОН, як і інший заклад, з яким планували об'єднання. Знаю про це достеменно, адже мав розмову з ректором. Обласна державна адміністрація, академічна спільнота, студенти – ніхто нічого не знав. Десятки разів звертались до міносвіти й не отримали жодної відповіді. Це було рейдерське захоплення академії друкарства з метою, якої ніхто пояснити не міг", – розповідає ректор..
Тоді, каже Дурняк, Міносвіти втаємничено хотіло проштовхнути об'єднання з Національним університетом ім. Франка. Два роки тому Кабінет міністрів дослухався до аргументів ректорату академії і це питання навіть не поставили на розгляд.
"Академія друкарства — це самодостатній вищий навчальний заклад як у фінансовому, так і в навчально-виховному процесі. Ми маємо 80 відсотків професорів і кандидатів наук, які є в цій галузі є в Україні. Ми готуємо таких фахівців, яких ніхто, крім нас, готувати не може", – наголосив ректор академії друкарства.
"Не треба нас заганяти в кріпацтво"
Про ймовірну реорганізацію Богдан Дурняк дізнався, бо йому стало відомо, що на закритому засіданні міністерства освіти заявили про плани приєднати академію друкарства до "Львівської Політехніки".
"Досі ні я, як ректор "Львівської Політехніки", ні колективи, ні студентство не маємо про це жодної офіційної інформації. Щобільше, наприкінці лютого та на початку березня із МОН нам надсилали відписки, де такі плани заперечували", – розповідає ректор.
За словами Богдана Дурняка, 7 березня вже було розпорядження міносвіти про реорганізацію академії друкарства. Ректор вважає це таким же рейдерським захопленням, спроба якого була два роки тому.
"Ми не є опонентами до того чи іншого університету, це так лише МОН хоче висвітлити. Нашим головним опонентом є непродумана та недемократична позиція міністерства щодо нашого навчального закладу. Це україноакедімієфобська позиція, зокрема заступника міністра освіти Михайла Винницького. Він не хоче йти на діалог. Зауважу. якщо проводити реорганізацію чи оптимізацію, то ми хочемо мати такі самі правила, як і 140 вишів. Ми самі хочемо визначитись у дискусії стосовно форматів об'єднання", – каже ректор.
Перспектива об'єднання не влаштовує ані студентів, ані викладачів. Студенти, до слова, невдовзі планують провести багатотисячний мирний мітинг на знак протесту такого рішення міністерства.
Ректор академії наголошує: якщо проводити об'єднання, то не такими методами.
"Ми хочемо самі визначитись, з ким і як об'єднуватись, і де нам краще, в якому форматі. Якби вже дійшла таки до цього справа, то ми повинні мати свою автономію, мати можливість розвивати свої освітні програми, міжнародну співпрацю тощо. Від об'єднання мають отримати вигоду обидва навчальні заклади. А сьогодні ми взагалі не маємо жодної інформації, нема жодного діалогу з міністерством. Не треба нас заганяти в кріпацтво", – підсумував Богдан Дурняк.
- Актуальне
- Важливе