У Львові американські хірурги з українським корінням оперують поранених воїнів
Серед американських лікарів, які прибули до Львова із місією, двоє хірургів мають українське коріння. Марк Гнатюк та Роман Букачевський не змогли залишатись осторонь і прибули на допомогу вже втретє
Про своє коріння та значення України у їхньому житті вони розповіли у розмові з "Еспресо.Захід".
Марк Гнатюк – доктор медичних наук, ЛОР та краніофаціальний хірург, а Роман Букачевський – доктор медичних наук, ЛОР та пластичний хірург. Із перших годин свого приїзду разом із колегами лікарі взялися до роботи: консультували та призначали операції пораненим воїнам, а наступними днями успішно їх проводили.
Династія американських лікарів родом із Галичини
Прадід Марка Гнатюка був старшиною Української Галицької Армії, а дід Мирослав Гнатюк вивчав медицину у Львівському національному медичному університеті імені Данила Галицького і був активним учасником українських визвольних змагань.
"Мій дідусь боровся за те, щоб Україна була вільною та незалежною. Якби ви побачили наш дім у США – то він виглядає як дуже традиційна українська домівка. Ми зберігаємо українську культуру вдома, святкуємо Різдво й інші свята за українською традицією. Я навіть граю на бандур", – розповідає Марк.
Професія лікаря вже стала династійною для родини Гнатюків, хоча кожен обирає свою спеціалізацію. Зокрема, його батько допомагає з’являтися на світ дітям, а сам Марк став хірургом. Коли ж у 2022 році почалося повномасштабне російське вторгнення, він зрозумів, що не може залишатися осторонь
"Це вже моя третя місія в Україні. Коли почалося повномасштабне вторгнення, я хотів всіляко допомогти українцям, і мені пощастило зустрітися із Стівеном Ортеном, Крейґом Гобаром та всією групою місії, з якою ми приїжджаємо сюди. Ми обдумуємо та прораховуємо усі ризики перед поїздкою, розуміємо, що можуть трапитись будь-які ситуації, проте і фізично, і психологічно я готовий до різного перебігу подій.
Фото: Андріана Стахів
Народжений в Америці, а за відчуттями – українець
Мама Романа Букачевського родом із Дрогобича, а тато – із Кам’янця-Подільського. Обоє батьків зростали на заході України, проте у роки Другої світової війни змушені були виїхати до Америки. І вже там, у Нью-Йорку, вони запізналися. У місті великого яблука й народився Роман, який згодом став першим лікарем у своїй родині.
Попри те, що все своє життя Роман Букачевський провів у США, і зараз мешкає у Каліфорнії, він чудово розмовляє українською, що дозволяє лікареві легко та невимушено почуватися із українськими пацієнтами – жартувати, підбадьорювати і долати бар'єри.
"Я народжений у Нью-Йорку, але батьки виховали мене свідомим українцем. Я навчався читати, писати і говорити українською, – ділиться Роман, який вперше побував в Україні 1999 року разом із батьком, а потім почав приїздити вже після лютого 2022 року із місіями до Львова та Києва. – Я думаю, що це є мій обов’язок. Попри те, що я народжений в Америці, я відчуваю себе свідомим українцем, це є також моя держава, і моїх предків".
Фото: Андріана Стахів
Після перших консультацій разом зі своїм американським колегою, пластичним та краніофаціальним хірургом Крейґом Гобартом вони кажуть, що такі місії – це дуже добра колаборація, адже не лише вони навчають, але й самі чимало вчаться в українських колег.
І поки Роман Букачевський оперує українських воїнів, Крейґ Гобарт працює із маленькими українцями в Охматдиті. Він переконаний, дуже важливо, аби американські лікарі у цей складний час допомагали не лише військовим, але й дітям, які також дуже часто страждають від російської агресії.
"В Америці кожен із нас, лікарів, має свою спеціалізовану ділянку, в Україні ж це дещо інакше, – пояснює Роман. – Я не можу братися за те, що робить Крейґ, а він не може за те, що роблю я. Ми б не могли помінятися місцями".
Фото: Андріана Стахів
Перші результати операцій
Першим військовим, який потрапив на консультацію до американських лікарів під час цієї місії, став Віктор Гандзілевський із позивним Еней, який служив у 117-й бригаді. Він був поранений у серпні 2023 року під час ворожого артобстрілу на Запоріжжі. Тоді втратив праву ногу, пошкодив ліву, а також отримав осколкове поранення обличчя – тож після численних операцій права частина була вкрита шрамами.
"Казали медики тут всі, дівчата, санітарки, медсестри кажуть – шрами прикрашають людину. Я кажу, для чого мені стільки краси одному? Я хочу таким, як всі бути, а поранення нагадує війну", – каже Віктор.
Упродовж всієї зустрічі зі спеціалістами Еней усміхався та багато жартував, казав лікарям: "Зробіть мене гарним". Найактивніше із військовим спілкувався саме Роман Букачевський, який встигав перестрибувати на англійську мову, звертаючись до колег, і в той же момент повертатись до української, розповідаючи щось пацієнтові.
Фото: Андріана Стахів
Вже наступного дня після консультації воїна прооперували. Проводили операцію Роман Букачевський спільно з українськими колегами Юрієм Вовком та Володимиром Вовком. Тривала вона півтори години.
Загалом лише за один день місії провідні фахівцями США разом з українськими щелепно-лицевими хірургами кафедри хірургічної та ортопедичної стоматології ФПДО ЛНМУ ім.Д.Галицького та відділення хірургії голови та шиї госпіталю провели 5 успішних операцій.
Щобільше, після консультацій пацієнтів та професійних обговорень американські та українські лікарі вже почали планувати наступний приїзд місії – ймовірно, вже цієї осені. Адже колеги зі США вже познайомились та поспілкувались із тими, кому готуються допомагати наступного разу.
Варто нагадати, що місія американських пластичних хірургів реалізується у рамках проєкту “EduCare”, що ініціює та організовує Благодійний фонд “Християнська медична асоціація України” у партнерстві із “Leap Global Mission” та “Razom for Ukraine”.
А про те, як відбувалися перші консультації спеціалістів у госпіталі у Винниках, читайте та дивіться у репортажі "Еспресо.Захід".
- Актуальне
- Важливе