Свято Покрови Пресвятої Богородиці: значення, історія та традиції
1 жовтня віряни святкують одне з п’яти великих свят – Покрову Пресвятої Богородиці. Українці цей день шанують по-особливому, адже він нагадує кожному про молитовне заступництво Божої Матері за своїх людей
Розповідаємо про значення свята Покрови та історію виникнення.
За переказами, в цей день у 910 році військо племен давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я – Константинополь. Жителі візантійської столиці звернулися з молитвою і проханням про порятунок до Богородиці. За розповідями, вона з'явилась перед людьми та вкрила їх своїм покровом (омофором).
Ще в одній історії йдеться про недільний день – 1 жовтня, коли під час літургії Влахернська церква була переповнена вірянами. Святий Андрій Блаженний, піднявши очі до неба і побачив, що по повітрю йде Пресвята Богородиця, осяяна небесним світлом й оточена ангелами і святими. Її супроводжували Йоан Хреститель та євангеліст Йоан Богослов. Потім Богородиця схилила коліна і слізно молилася за всіх християн. Вона просила Господа захистити свій народ від усіх ворогів, видимих і невидимих. Після молитви зняла з Себе омофор – великий стрічкоподібний плат, покров – і простягнула над людьми. Воєнну загрозу тоді було відвернено і на цю честь засновано свято (є й інші варіанти оповіді цих подій).
Фото: facebook ЛМН
Свято Покрови — давнє українське свято
Покрову Пресвятої Богородиці здавна шанували наші воїни. Це свято було одним з найголовніших у запорізьких козаків. Вони будували багато однойменних храмів та шанували ікони Покрови. Деякі Покровські храми, переважно 18 століття, вціліли і до нашого часу. Перлиною української архітектури вважають київську трибанну церкву Покрови на Подолі, що зведена у 1766 році.
На свято Покрови, 1942 року, за рішенням Організації українських націоналістів було створено Українську повстанську армію (УПА) – військово-політичне формування, яке діяло в Україні впродовж 1942-1960 років.
Вшанування ікони Богородиці — покровительки українського війська
26 липня 2017 року в Михайлівському Золотоверхому монастирі у освятили ікону Пресвятої Богородиці — покровительки українських воїнів.
На іконі зображені українські воїни різних епох, зокрема Святий Рівноапостольний Князь Володимир Великий, Гетьман України Іван Мазепа, січові козаки, старшини Армії УНР, козак Полку Чорних запорожців, воїни Української Галицької Армії, Української Повстанської Армії, боєць "Самооборони Майдану", вояки добровольчих батальйонів, сучасні українські воїни АТО, які зібралися навколо постаті небесного покровителя українського воїнства Архистратига Божого Михаїла. Як і колись, вони молитовно звертаються до Пресвятої Богородиці захистити їх від усякого зла і покрити Своїм омофором.
Копії ікони є у Церкві святого Миколая "Пам'яті жертв Чорнобиля".
Фото: uk.wikipedia.org
Її автор художник-іконописець Юрій Нікітін мав на меті створити сучасний символ захисту для кожного військового, хто зараз воює із загарбником.Цікаво знати
В Україні у цей день багато парафій відзначають храмове свято. До слова, найстарішою церквою, яка присвячена святу Покрова, є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена у 1467 р. як фортеця.
Серед вірян заведено вважати, що протягом усього року Богородиця оберігає людину, яка в неї в цей день просить допомоги, покриваючи її безпосередньо своїм покровом.
Ознакою Покрови є те, що вона покриває землю або листям, або снігом.
До Покрови завершувався період сватань і приготування до весіль, який починався після Першої Пречистої (Успіння Пресвятої Богородиці, 15 серпня). До початку жовтня закінчуються усі найважливіші сільські роботи на землі (в тому числі сівба озимих) — завершено хліборобський цикл робіт.
- Актуальне
- Важливе