Революція Гідності: 10-ті роковини розстрілів на Майдані

20 лютого 2014 року стало найкривавішою датою в історії боротьби українців під час Революції Гідності, тоді від вогнепальних поранень загинули десятки протестувальників

Про події десятирічної давнини згадує "Еспресо.Захід".

Як це було: Майдан 20 лютого

Після гарячих подій 18 – 19 лютого протестувальники на Майдані зустріли світанок у напрузі та готовності до нового дня боротьби. Якраз прибувало поповнення: прибули чоловіки зі Львова та Франківська, із суворими обличчями, у шоломах та з палицями, вони долучились до тих, хто вже активно тримав оборону.

Фото: Андріана Стахів

Коли з'явилась інформація, що силовики почали відходити, майданівці рушили вперед, аби взяти під свій контроль ту територію, яку вони покинули. Тоді й пролунали перші постріли, вражаючи протестувальників у голову, шию та серце, аби шансів вижити у тих не було. Розстрілювали мирних протестувальників снайпери (міліціонери, СБУшники).

Так, о 09:08 на пішохідному переході навпроти готелю "Україна" отримав смертельне наскрізне вогнепальне поранення шиї Богдан Сольчаник – львівський історик, викладач Українського католицького університету. Побратими принесли його на Майдан Незалежності, але врятувати Богдана не вдалося.

Упродовж короткого часу загиблих та поранених ставало все більше й більше. А снайпери не гребували стріляти у медиків та священників. Швидкі просто літали від Майдану до лікарень. А тіла загиблих зносили на Хрещатик та до Михайлівського Золотоверхого собору, тут багатьох загиблих впізнавали побратими.

Читайте також: Майдан 18 лютого 2014-го: мирний наступ під ВР та БТРи під барикадами. Як це було

Фото: Андріана Стахів

Наслідки розстрілів

Через криваві розстріли про свій перехід на бік протестувальників заявила частина силовиків, зокрема у регіонах.

О 22:17 Верховна Рада прийняла постанову "Про засудження застосування насильства, яке призвело до загибелі мирних громадян України". Цей правовий акт визнав, що дії силових структур були незаконними. У постанові парламентарі закликали негайно припинити та не допускати надалі застосування сили, заборонити використання будь-яких видів зброї та спеціальних засобів проти учасників акцій протесту. За прийняття цієї постанови проголосувало 236 депутатів, в тому числі 35 депутатів від фракції Партії регіонів та 35 позафракційних. Жодного голосу не дала лише фракція Комуністичної партії.

21 лютого Верховна Рада (386 голосів за) проголосувала за відновлення Конституції 2004 року. Ввечері на Майдані відбулося велелюдне віче – прощання із загиблими. У жалобних загиблих назвали "Небесною сотнею".

У результаті Революції Гідності президент Янукович був змушений втекти з країни. Ці події також спричинили відновлення активної дискусії щодо політичного майбутнього України, її відносин з Росією та Європейським Союзом, а також стали символом боротьби за демократію та гідність.

Фото: Андріана Стахів

Герої Небесної Сотні

Від того часу Україна щорічно вшановує пам'ять Героїв Небесної Сотні. Тих, хто першими віддав своє життя у початку сучасної української боротьби.

Події 20 лютого 2014 року стали фактично кульмінацією Революції Гідності. Українці заплатили велику ціну за своє право на вибір та вільний рух у майбутнє. Смерть Героїв Небесної Сотні змінила суспільну свідомість українців, актуалізувавши значущість таких понять, як право на самовизначення, гідність, свобода, суверенність держави, демократія, європейський вибір.