П'ятниця, 13-го: чи є причини бути особливо обережними цього дня
П’ятниця, яка випадає 13 числа, віддавна асоціюється з нещастям і лихом у багатьох культурах. Це поєднання дня тижня й числа у деяких людей викликає занепокоєння та навіть страх
Звідки взявся цей міф і чому саме п'ятниця 13-го стала символом невдачі, розповість "Еспресо.Захід".
Щонайменше раз на рік п'ятниця припадає на 13-те число якогось місяця. У 2024 році такими будуть вереснева та груднева п'ятниці, яким випало стати "нещасливими" цього року.
Історія забобон щодо п’ятниці, 13-го
Страх п'ятниці, 13-го, навіть має свою назву - "параскаведекатріафобія". Витоки побоювань щодо п’ятниці, 13-го, можна знайти як у релігійних традиціях, так і в історичних подіях.
Найвідоміше пояснення щодо "нещасливого" дня походить із біблійних переказів: на Таємній вечері було 13 учасників, а на п’ятницю випало розп’яття Ісуса Христа.
Однак забобони щодо числа 13 мають ще глибші корені. У язичницьких традиціях число 13 пов’язували із завершенням циклів, що викликало страх перед невідомим. Існували вірування, що 13-те число є "порушником" гармонії, адже воно йде після числа 12, яке вважалося досконалим і завершеним (12 місяців у році).
У середньовічній Європі п’ятницю вважали нещасливим днем через страти злочинців, які відбувались наприкінці тижня.
Крім того, саме 13 жовтня 1307 року, у п’ятницю, король Франції Філіп IV наказав заарештувати й стратити лицарів ордену тамплієрів.
Вважається, що саме ці історії сформували уявлення про те, що п'ятниця, 13-го - це день, коли слід бути особливо обережним.
Що кажуть учені
Існують різні наукові дослідження, які розвінчують будь-які зв'язки між п’ятницею, 13-го, і нещастями, які трапляються цього дня.
Дослідники підкреслюють, що забобони є психологічними конструкціями, які можуть впливати на поведінку людей, навіть якщо для страхів немає жодних фактичних підстав.
Дослідження, опубліковане в Британському медичному журналі в 1993 році, проаналізувало дані про автомобільні аварії на лондонській автомагістралі M25 і виявило незначне збільшення аварій у п'ятницю 13-го порівняно з іншими п'ятницями. Водночас автори пояснили, що забобони самі по собі вплинули на поведінку людей, змушуючи деяких їздити обережніше або взагалі уникати доріг, тим самим спотворюючи статистику.
Дослідження, проведені Trauma Research UK, не виявили доказів, що ця дата призводить до збільшення кількості нещасних випадків або травм. За словами дослідників, страх, пов'язаний з п'ятницею,13-го, ґрунтується на забобонах, а не на фактах.
- Актуальне
- Важливе