"Однині воєдино": 22 січня – День Соборності України

Щороку 22 січня Україна відзначає День Соборності, коли відбулося проголошення Акта Злуки 1919 року між Українською Народною Республікою та Західно-Українською Народною Республікою

Про визначну дату в історії України розповідає "Еспресо.Захід".

День Соборності України

День Соборності став святом для всіх громадян, символізуючи їхнє прагнення до єдності та свободи. А проголошення Акта Злуки відбулося на Софійському майдані в Києві в урочистій атмосфері. І вже наступного дня його майже одностайно ратифікував Трудовий конгрес України.

"Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західноукраїнська Народна Республіка (Галичина, Буковина, Угорська Русь) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка", – урочисто виголошувалося у зачитаному на зборах "Універсалі соборності".

Акт Злуки визначав межі та форму правління соборної країни, що стала важливим кроком у становленні сучасної незалежної України.

Ще одна важлива віха історії: IV Універсал

Цьогоріч славнозвісному проголошенню Акта Злуки, який став важливим символом для українців та заклав фундамент подальшої боротьби, виповнюється 105 років. Проте не можна залишити поза увагою ще один важливий для української історії момент – 22 січня 1918 року Центральна Рада прийняла IV Універсал, яким проголошувалася незалежність УНР. Цей історичний документ мав важливе значення для української державності, проголошував повну незалежність та територіальну цілісність Української Народної Республіки.

IV Універсал окреслив чотири головні напрями:

Свято Дня Соборності

Уперше відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року у столиці Карпатської України Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців, у якій взяли участь понад 30 тисяч людей, які тримали синьо-жовті прапори.

Роки по тому 21 січня 1990 року патріотичні сили організували живий ланцюг між Києвом, Львовом та Івано-Франківськом як символ єдності людей східних і західних земель України. За різними оцінками, участь в акції взяли від пів мільйона до 3 мільйонів українців.

Читайте також: Живий ланцюг: як українці у 1990 році єднали країну

Офіційно українці відзначають День соборності з 1999 року. А отримало свій офіційний статус свято Дня Соборності України за указом президента України Леоніда Кучми від 21 січня 1999 року "Про День соборності України".Тоді заклали традицію відзначати цей день щорічно 22 січня, вшановуючи події, що сприяли об'єднанню різних частин українських земель.

Проте згодом була спроба змістити акценти та змінити формат свята. У 2011 році тодішній президент Віктор Янукович видає указ, згідно з яким 22 січня оголошується Днем Соборності та Свободи України. Натомість він скасував укази президентів Леоніда Кучми від 1999 року та Віктора Ющенка від 2005 року, якими відзнялись як окремі свята День Соборності та День Свободи. Натомість у 2014 році усе повертається на свої місця: свята відновлюються новими указами президента Петра Порошенка.