На Львівщині вшанували пам'ять науковців, яких убили нацисти у 1941 році
У четвер, 4 липня, у Львові вшановували пам'ять понад 20 львівських науковців, що їх разом із рідними вбили нацисти у липні 1941 року
Про це повідомляє Львівська ОВА, передає "Еспресо.Захід".
Серед жертв 83 роки тому були такі видатні науковці, як математик Тадеуш Банах, фізик Роман Ренцький, хімік Владислав Лужевський, історик Іван Радецький. Їх розстріляли нацисти на Вулецьких пагорбах у 1941 році в продовження нацистської акції Надзвичайного утихомирення" зі знищення польської інтелектуальної еліти.
Саме на Вулецьких пагорбах і відбулося вшанування загиблих. Сюди прийшли члени наукової спільноти, дипломати, духовенство, посадовці та місцеві мешканці. Пам'ять розстріляної інтелігенції вшанували хвилиною мовчання, спільною молитвою та покладанням квітів до пам’ятника.
"Сьогодні разом з польськими друзями ми вшанували пам'ять загиблих професорів, котрих нацисти в 1941 році розстріляли на цих пагорбах. Це була велика втрата того часу, однак сьогодні ми бачимо ті ж самі події, коли росіяни знищують міста і розстрілюють найкращих людей покоління, найкращих представників України, – говорить заступник начальника Львівської ОВА Олександр Кулепін. – Ми дякуємо польському народу за підтримку у цей важкий час війни, за допомогу, яку вони надають українським біженцям та військовим. Це свідчить про нашу спільну готовність стояти пліч-о-пліч у боротьбі за свободу та справедливість".
Убивство львівських професорів
У цей день, 4 липня 1941 року, у Львові німецькі нацисти здійснили масові вбивства представників міської інтелігенції. Ця подія відома в історії як "убивство львівських професорів".
Період перед убивством львівських професорів характеризувався складною політичною та соціальною ситуацією. Радянська влада здійснювала репресії проти інтелігенції, зокрема русифікацію закладів вищої освіти, арешти й депортації.
Після приходу німецьких військ ситуація не змінилася на краще. Німецькі нацисти мали намір знищити польську інтелігенцію та еліту. Це було частиною плану з руйнування культурного і наукового життя на окупованих територіях і послаблення рішучості польського руху опору. Крім цього, нацисти прагнули змінити етнічний склад населення окупованих територій, а також залякати місцеве населення.
На початку липня 1941 року гестапо заарештувало декілька десятків польських професорів, викладачів і членів їхніх сімей. Переважно це були викладачі Університету Яна Казимира (тепер – Львівський національний університет ім. Івана Франка). Арешти здійснювали вночі.
Серед загиблих були такі відомі особистості, як професор Казимир Бартель, математик, тричі прем'єр-міністр Польщі, і Тадеуш Бой-Желенський, відомий письменник і перекладач, один із засновників Львівської математичної школи Антоній Ломницький і видатний геодезист Каспер Вайґель.
Загалом було вбито близько 45 польських учених і викладачів разом з членами їхніх сімей та друзів. Серед групи затриманих уцілів лише професор Францішек Ґроєр: йому єдиному вдалося уникнути розстрілу.
Після вбивства гітлерівці пограбували квартири науковців і знищили чи вивезли цінні наукові матеріали вчених. Детальніше читайте у матеріалі "Еспресо.Захід" за посиланням.
- Актуальне
- Важливе