Еспресо. Захід
Огляд

Міжнародний день чаю: історія й легенди напою, більше за який п’ють лише воду

21 травня, 2024 вiвторок
17:00

Сьогодні, 21 травня, у світі відзначають Міжнародний день чаю – неофіційне свято, запроваджене з ініціативи Організація Об'єднаних Націй від 2019 року

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість про історію й легенди чаю, про те, які його сорти найбільше споживають у світі, та чи дійсно чай – найпопулярніший напій світу.

Про що у статті:

 • Звідки походить назва чаю;
 • Від Китаю до Японії: історія й легенди чаю;
 • Історія чаю: від поширення в Індії до потрапляння в доми Європи та Америки;
 • Які сорти найпопулярніші та скільки його п’ють у світі.

Звідки походить назва чаю

Фото: Вікіпедія

 

Практично у всьому світі назва чаю походить від двох слів: або "ча" (як є в українській мові), або "ті" (як є в англійській мові). Насправді різниця залежить від того, яким шляхом чайне листя доставлялося до тої чи іншої країни з Китаю, звідки й походить чай.

У країнах, куди чай надходив сушею, його назви походять від "ча". Така його назва в кантонській та мандаринській мові — найрозповсюдженішій у Китаї. А от морський торговельний шлях виходив з провінції Фуцзянь, де розмовляли південномінською мовою, в якій рослина називається "ті". Тому купці, котрі привозили листя на кораблях, зокрема в Англію чи Голландію, називали його саме так.

Від Китаю до Японії: історія й легенди чаю

Фото: Вікіпедія

 

Історія чаю бере свій початок у Китаї, де, за переказами, чай був відкритий легендарним імператором Шень-нуном у 2737 році до нашої ери. Кажуть, імператор кип'ятив воду, а тоді туди в неї впали листочки з дикого чайного дерева. Вода набула приємного аромату і смаку, що більше, відвар додав бадьорості імператору. Це підштовхнуло Шень-нуна дослідити властивості чаю. Так він відкрив його китайцям.

У "Трактаті про їжу" Шень-Нуна зазначено: "чай дає тілу – силу, розуму – задоволення, волі – рішучість".

Інший міф, японського походження, приписує винахід чаю знаменитому буддистському проповіднику Бодхідхармі. За легендою, в 519 р. н. е. Бодхідхарма віддавався медитації, але заснув. Прокинувшись, він був у гніві й вирвав собі вії та кинув їх на землю. Та наступного дня на цьому місці виросли пагони чайного дерева. Бодхідхарма спробував відвар з листя цього чудного куща й виявив, що він проганяє сон.

Звісно, що правда набагато прозаїчніша і заснована на простому правилі спроб і помилок. Люди в різних частинах планети використовували відвари з рослин, що містили збуджувальні речовини: кавове дерево, какао, парагвайський падуб, паулінія купана, кока та інші. Крім цього, чи не в кожному регіоні є свої місцеві квіткові рослини, які підходили для тонізуючих узварів. Однак саме китайські чайові рослини змогли здобути всесвітню популярність завдяки своїм унікальним властивостям та історичній випадковості – опинилися в правильному місці в правильний час.

Історики вважають, що вживання і поширення чаю в Китаї почалося близько 2200 років тому, коли династія Цинь (221-206 до н.е.) завоювала область Ва Шу (Сичуань), де в той час вже були налагоджені збір сировини й виробництво чаю. Хоча спершу китайці чай використовували як ліки для лікування різних захворювань, зокрема головного болю, депресії та лихоманки. Через свої унікальні властивості він був доступний здебільшого вищим верства населенням та асоціювався з достатком. Однак як це буває зі всіма корисними речами, чай швидко поширився і в маси.

У другій половині першого тисячоліття нашої ери, весь Китай пив чай, який став народним напоєм. Почали з’являтися книжки про нього, як і нові сорти. Чайова рослина чутлива до ґрунту, висоти садження, кількості опадів і так далі, що спричиняє мутації та в підсумку інше смакове сприйняття.

Тож чай швидко завоював популярність у Китаї, особливо в період династії Тан (618–907 рр. н.е.), коли він став важливою частиною культури. Цей період називають "золотим століттям чаю" і в цей час у чаю з'являється окремий ієрогліф. Чайні церемонії набули популярності, а виготовлення чаю перетворилося на справжнє мистецтво.

Фото: Вікіпедія

 

Тоді чай почав поширюватися далі. У IX ст. він проник до Японії завдяки буддійським монахам, які подорожували до Китаю для навчання. Вони привезли чайні листя та знання про чайні церемонії. У Японії чай став не від'ємною частиною буддійської практики, зокрема завдяки дзен-буддизму. Тому також здобув популярність серед простого народу.

Від початку першого тисячоліття, чай у Китаї набув такої популярності, що почали з’являтися окремі чайні будиночки в яких продавали готовий заварений чай. Технологія виробництва чаю удосконалилася, відбувався перехід від пресованого до вживання порошкового або розсипного чаю, виникає чайний купаж – до чаю додають різні квіти. В цей час серед аристократичної й творчої еліти набули популярності чайні змагання, які отримали розвиток в наступні епохи.

Історія чаю: від поширення в Індії до потрапляння в доми Європи та Америки

Фото: Вікіпедія

 

У XV-XVI столітті чай почав розповсюджуватися в Індії та на Близькому Сході. В цей час португальські та голландські торговці стали першими європейцями, які скуштували чай і привезли його до Європи. У XVIІ столітті Англія почала активно торгувати чаєм, що сприяло поширенню його популярності. Спочатку чай став відомий як лікувальний напій, але після декількох десятиліть його стали пити просто для задоволення.

У Франції про чай дізналися від голландців в 1636 році. Одним з перших найвпливовіших європейських любителів чаю був король Людовик XIV, який вірив що чаєм можна вилікувати подагру та інсульт. Від короля звичку пити чай перейняли піддані французи. Саме чоловіки віддавали перевагу чаю, а от жінки – каві й какао.

У центральній Європі, зокрема у Німеччині чай вперше згадується в 1650-ті роки. Найбільшим прихильником чаю вважався нідерландський лікар Корнеліус Деккер, який стверджував:

"Чай може допомогти людині виснаженій, і тій, що однією ногою стоїть у могилі, він додасть їй силу і дасть нове життя ".

Щоправда, він вважав, що 50 чашок чаю в день цілком достатньо: можна пити ще більше, але 200 чашок – це природна межа.

Загалом чай швидко став надзвичайно популярним у Європі, особливо в Англії, де він згодом став символом британської культури. Наприклад, післяобідній чай став важливою соціальною подією. Однак ця британська любов до чаю, спершу зустріла рішучий опір з боку влади й заможних торговців. Адже тоді торговцям було вигідніше торгувати кавою, пивом і вином, ніж чаєм, а влада боялася розвитку чайних будиночків, які могли поширювати антивладні ідеї.

У 1684 році англійський король Чарльз II обклав імпорт чаю високими митами й видав закон, який забороняв подальше поширення кав'ярень та чайних. Шанувальники чаю енергійно протестували проти такого обмеження їхнього дозвілля, і король вже за кілька тижнів був змушений скасувати цей закон — випадок унікальний сам по собі в британській історії. Але мито залишилося в силі, тому чай в Англії був значно дорожчий, ніж на континенті. Наслідком цього стала жвава контрабанда і поява фальсифікатів чаю. Саме з цього часу в Англії почали віддавати перевагу чорному чаю — він був дешевший і його набагато важче правдоподібно підробляти.

Фото: Вікіпедія

 

До речі, США з’явилися теж завдяки чаю! У 1773 році в Америці відбулося відоме в історії "Бостонське чаювання" – 342 ящиків британського чаю опинилися на дні моря. Це був початок протесту англійських колоній проти британських податків на чай, що стало однією з передумов Американської революції і незалежності Сполучених Штатів.

Які сорти найпопулярніші та скільки його п’ють у світі

Фото: Вікіпедія

 

Сьогодні чай виробляють у багатьох країнах світу, найбільшими виробниками є Китай, Індія, Кенія, Шрі-Ланка, В'єтнам, Туреччина. Існують різні види чаю, серед яких чорний, зелений, білий, улун та пуер.

Чорний чай є одним з найпопулярніших видів, відомий своїм сильним смаком і темним кольором. Він широко споживається в Західній Європі, Північній Америці та Південній Азії.

Зелений чай, який мінімально ферментується, відомий своїми корисними властивостями та ніжним смаком. Він популярний у Китаї, Японії та все більше в західних країнах завдяки своїм антиоксидантним властивостям.

Білий чай, який виготовляється з молодих листочків і бруньок, є менш обробленим і має тонкий смак. Він набирає популярність серед поціновувачів чаю за свій м'який смак і корисні властивості.

Улун (або улуна) - це напівферментований чай, який поєднує в собі властивості як зеленого, так і чорного чаю. Він особливо популярний у Китаї та Тайвані.

Пуер – це постферментований чай, який може зберігатися і покращувати свій смак з часом, подібно до вина. Пуер є традиційним китайським чаєм, який набуває все більшої популярності серед чайних гурманів у світі.

Фото: Вікіпедія

 

У сучасному світі чай продовжує розвиватися, з'являються нові смаки, способи заварювання та інноваційні продукти. Популярність набирають органічні та трав'яні чаї, що відповідають трендам здорового способу життя. Також розвивається чайна культура, включаючи чайні церемонії, дегустації та подорожі до чайних плантацій.

Все це робить чай одним з найбільш споживаних напоїв у світі. Він займає друге місце після води за обсягом споживання. За оцінками, щодня у світі випивають близько 2-3 мільярдів чашок чаю. Для прикладу, щодня у світі випивають близько 2 мільярдів чашок кави, а Coca-Cola – близько 1.9 мільярда порцій.

Фото: Вікіпедія

 

Загалом варто сказати, що чай пройшов довгий шлях від своїх витоків у стародавньому Китаї до глобального феномену сучасності. Його багата історія та культурна значущість продовжують захоплювати мільйони людей по всьому світу. Сьогодні чай залишається не лише напоєм, але й символом гостинності, традицій та здорового способу життя.

Читайте також: Філософія чаю глибша, ніж кави: як у Львові розвивають чайну культуру

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.43
  Купівля 40.43
  Продаж 40.93
 • EUR
  Купівля 43.43
  Продаж 44.17
 • Актуальне
 • Важливе
2024, четвер
20 червня
11:09
Інфографіка
курс валют
Курс валют у Львові в банках та обмінниках на 20 червня
11:06
Олексій Клак
На Донеччині загинув 28-річний солдат зі Львівщини Олексій Клак
10:50
На Львівщині у ДТП загинув мотоцикліст: врізався у вантажівку
10:35
Предстоятель ПЦУ Епіфаній
Предстоятель ПЦУ Епіфаній їде на Тернопільщину: деталі візиту
10:18
світло
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 20 червня: графіки і групи
10:15
Тиса
На Закарпатті у Тисі потонув 16-річний хлопець
10:05
Оновлено
маршрутка у Львові збила дитину
Одинадцятирічний хлопчик, якого 19 червня в центрі Львова збила маршрутка, помер у лікарні
09:59
Начальника КЕВ і підприємця з Волині підозрюють у розкраданні на ремонті оборонних об’єктів
Начальника КЕВ і підприємця з Волині підозрюють у розкраданні на ремонті оборонних об’єктів
09:34
прикордонний контроль, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 20 червня
09:24
ліси
У 6 громадах на Рівненщині діє заборона на відвідування лісу
09:05
На Волині чоловік намагався перепливти ставок і пішов під воду. Його шукають
На Волині чоловік намагався перепливти ставок і пішов під воду. Його шукають
08:40
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 20 червня
08:17
Володимир Труш
Ексголова Тернопільської ОВА Труш написав заяву про дострокове припинення депутатських повноважень
08:01
У горах на Закарпатті 24-річного харків’янина вкусила змія
У горах на Закарпатті 24-річного харків’янина вкусила змія
07:20
вікно
У Чернівцях жінка загинула, вистрибнувши з сьомого поверху
06:50
Ексклюзив
дрони
Як невелика Боратинська громада під Луцьком змогла стати обласним лідером з допомоги ЗСУ
2024, середа
19 червня
22:51
У Львові переобладнують трамваї з Берліна, щоб ті могли курсувати містом
22:13
новини Львівщини
Впливали на справи у виправній колонії: на Хмельниччині судитимуть представників криміналітету
21:49
військовий квиток, мобілізація
Двоє тернополян отримали $14 тис. за організацію незаконного перетину ухилянта за кордон
21:30
Олег Куцин
В Ужгороді з'явилася вулиця Олега Куцина — загиблого комбата "Карпатської Січі"
21:13
Хотіла стрибнути з багатоповерхівки: у Львові велопатрульні врятували жінку від самогубства
21:03
Оновлено
У Львові виховательку звинувачують у побитті дитини, дирекція школи вже відреагувала
20:55
зерновоз українського виробництва
На Львівщині почали виробництво зерновозів української комплектації
20:38
Світло
У Львівобленерго пояснили, як розібратися з графіками вимкнень світла
20:20
На Хмельниччині чоловік переробляв зброю та продавав її. Як його покарали
20:03
Рівнянка заплатила 0,5 млн грн за посилку: аферист Джеймс обдурив уже третю жінку
19:45
Наталія Жуковська
Чернівчанка встановила світовий рекорд з тяги в паверліфтингу
19:28
газова труба
На Львівщині у четвер та п’ятницю понад 20 сіл будуть без газу: причина й адреси
19:10
Луцьк передав для військових квадрокоптери та акумулятори
18:52
Оновлено
У центрі Львова водій маршрутки з 20-літнім стажем виїхав на тротуар і збив дитину: хлопчик у реанімації
18:50
свічка
Львів 20 червня прощатиметься з військовими Андрієм Попиком і Любомиром Хемієм
18:35
На Закарпатті затримали чоловіка, який увірвався в будинок пенсіонерів та пограбував його
18:22
Мама всю вагітність провела під звуки вибухів: у Львові прооперували немовля з Одеси з вродженою вадою обличчя
18:21
Анонс
Афіша концерту Радіо FM Галичина та артцентр Дзиґа
Радіо FM Галичина та артцентр Дзиґа запрошують на спільну локацію Свята музики
18:18
Хмарно з проясненнями: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 20 червня
18:04
У Львові під час реставрації виявили фрагмент газети 1929 року. Фото
17:45
На Рівненщині запрацювали мобільні аптеки
17:36
У Львові повернуть на маршрут два автобусні рейси: №48 та №30
17:18
На Буковині не дали здійснити ризикову тендерну закупівлю на понад 900 млн грн 
17:05
Владислав Лупашко
Юнацьку команду львівських "Карпат" тренуватиме Владислав Лупашко
Більше новин