Людей штрафуватимуть за помилки військкоматів: що чекає на військовозобов'язаних з 17 липня
Знакова дата – 16 липня. У цей день закінчився термін на оновлення даних, визначений новим мобілізаційним законом. З 17 липня тим, хто не зробив цього вчасно, надходитимуть повідомлення про штрафи. Ті, хто оновив дані, отримуватимуть повістки на проходження ВЛК
Про нюанси зі штрафами, хто може цього уникнути і як діяти в певних ситуаціях, Еспресо.Захід запитав у адвоката Романа Кичка.
Як будуть вручати повістки після 16 липня
Першочерговою зміною Роман Кичко називає новий формат вручення повісток військовозобов'язаним громадянам України.
"У законі та урядовій постанові 560 вказано, що повістки будуть направляти поштою, незалежно від того, оновила людина дані чи ні. Чітко передбачено, що у випадку неоновлення даних повістку відправлятимуть за останньою адресою, яка відома ТЦК та СП. Тобто навіть якщо людина ще в школі повідомляла якусь адресу, то ТЦК це не цікавить", – каже юрист.
Він також наголошує, що повістка буде вважаючись врученою, навіть якщо адресат її не забрав.
"Я не зовсім розумію, як цей механізм працюватиме на практиці. Там буде задіяна Укрпошта, а всі знають, що там не все ідеально працює. Мабуть, все буде по аналогії з судовими повістками, коли ставиться відмітка, що особа була відсутня і для ТЦК цього буде достатньо", – каже Кичко.
Відтепер поштою розсилатимуть повістки всіх типів. Для тих, хто не оновив дані, надходитимуть повістки на уточнення даних, а для тих, хто оновив – на проходження військово-лікарської комісії.
Оштрафувати на 17 тисяч можна, але не заочно
Адвокат каже, що штрафувати військовозобов'язаних теоретично можуть за двома статтями Кодексу про адмінправопорушення – про порушення правил військового обліку та про порушення мобілізаційного законодавства. Найімовірніше застосовуватимуть обидві статті, хоча юрист вважає, що більше підходить та стаття, де йдеться про порушення мобілізаційного законодавства.
"Ці штрафи розглядаються не в суді, їх розглядає сам працівник ТЦК у приміщенні ТЦК, і він сам виносить постанову про накладення на особу адмінстягнення. Тобто коли людина не з'явилася за повісткою і не виконала обов'язку, вона може отримати штраф у новому розмірі – від 17 тис. грн", – пояснює Роман Кичко.
Тут також, наголошує юрист, є чимало нюансів, бо процедура накладення адміністративного штрафу доволі складна.
"Щонайменше особу треба повідомити і зробити це не повісткою на оновлення даних, а повідомленням про виклик. Потрібно повідомити, коли і в який час буде розглядатись справа про притягнення до адміністративної відповідальності. Оскільки уповноваженою особою, яка накладає штраф, є керівник ТЦК, то повідомлення про розгляд справи має приходити від його імені. І це повідомлення про розгляд має бути вручене, на нього не розповсюджується оце нововведення, що "прийшло – вважається отриманим", – наголошує юрист.
Він зазначає, що особа, щодо якої розглядається справа, має бути повідомлена. Щодо цього є багато судової практики, навіть у Верховному суді. Всюди чітко вказано, належним повідомленням є повідомлення про вручення. Лише якщо особа прийшла на пошту, підписалась, що вона отримала повідомлення про розгляд справи, процедуру можна вважати законною.
Чи можна оскаржити штраф від ТЦК
Утім як процедура зі штрафами працюватиме насправді, юрист прогнозувати не береться. Якщо з порушеннями, то на ТЦК та СП може чекати наплив оскаржень у суді.
"Примітка 1 до статті 210, що з'явилася після 16 травня, чітко вказує – не накладається штраф на особу, якщо відомості про військовозобов'язаного можна взяти чи отримати із реєстрів. Не з "Резерву плюс", а зі, скажімо, податкової, РАЦСу, банків – всього, що завгодно. Органи державної влади завжди казали, що організують взаємодію реєстрів. І я вважаю, що обов'язок довести, що ці відомості не можна було взяти з реєстру, лежить на ТЦК", – каже Роман Кичко.
Юрист переконаний, якщо довести, що дані можна було взяти із реєстрів, то штраф можна буде оскаржити як незаконний.
"Нещодавно я бачив випадок, коли людину намагались оштрафувати за порушення, яке було 10 років тому, але на 17 тис. грн. Так робити не можна. Штраф у 17 тисяч з'явився після 16 травня і ним не можна штрафувати тих людей, які порушили щось раніше".
Крім того, оскаржити штраф можна буде, копію постанови про адмінправопорушення не вручать, не викличуть на розгляд справи чи не дозволять скористатись правовою допомогою.
ТЦК штрафуватиме військовозобов'язаних за помилки військкоматів
Адвокат прогнозує, що чимало українців можуть отримати незаконні штрафи через те, що були неправильно зняті з обліку.
"Ставили відмітки багато років тому, неправильно писали формулювання, неправильно посилались на вимоги закону. Колись був військкомат, а зараз ТЦК, люди помінялись, а суть структури залишилась. Вони штрафують людину за свої власні помилки. Ніхто раніше не роз'яснював жодних деталей, як у них що працює, а зараз намагаються штрафувати і наздоганяти ті всі прогалини, які вони самі і допустили", – каже юрист.
Окремо Кичко виділяє терміни проходження ВЛК.
"Висновок військово-лікарської комісії діє 5 років під час мирного часу і 1 рік під час воєнного стану. Звідси, нібито, випливає обов'язок – кожні 5 років і кожен рік перепроходити.
Але обов'язок проходити ВЛК виникає лише тоді, коли приходить повістка на ВЛК.
І я з особистого досвіду знаю випадки, коли ТЦК не давали людині повістки на ВЛК і їх це не турбувало. А коли людина до них приходила по відстрочку, вони намагались її оштрафувати за те, що вона не пройшла ВЛК. Це незаконно. Оштрафувати можна, коли була повістка, а людина за нею не з'явилася", – додав Роман Кичко.
Також юрист закликає уважно читати, що прописує ТЦК та СП у постанові.
"Начальник ТЦК у постанові має вказати про правопорушення. Але вони навіть і цього не роблять. Правил обліку дуже багато, вони чітко передбачені. Якщо є конкретне порушення саме правил військового обліку, і навіть якщо ви чогось не пройшли 5 років тому, то потрібно конкретно зазначити, що саме особа порушила. Не можна сказати, що ви просто порушили правила військового обліку", – підсумував адвокат.
- Актуальне
- Важливе