Еспресо. Захід
Ексклюзив

Лише 5 відсотків іноземців приїжджають з туристичною метою: як розвивається туризм у Львові під час війни

29 березня, 2025 субота
08:30

Попри виклики війни, Львів залишається одним із головних туристичних центрів України. У мерії кажуть, що місто активно приймає гостей, відновлює традиції туризму й адаптується до нових, воєнних реалій

Зміст

Як змінився туристичний напрямок, які події та ініціативи плануються цієї весни та чи готовий Львів до повернення іноземних туристів, "Еспресо.Захід" запитав у керівниці управління туризму департаменту економічного розвитку Львівської міської ради Христини Лебедь.

 

Христина Лебедь

Туризм почав враховувати питання безбар’єрності та доступності

Львів завжди був дуже популярним серед туристів. А як змінився туристичний потік тут за останні роки, війна внесла свої корективи?

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну суттєво вплинуло на туристичний сектор як в Україні загалом, так і у Львові зокрема. У перший рік війни класичний туризм фактично зник, оскільки люди шукали безпечніші місця для проживання, якомога далі від зони бойових дій. Львів став прихистком для мільйонів українців, і саме в цей період сфера гостинності почала змінюватися.

Готельно-ресторанний бізнес об’єднався задля допомоги переселенцям: надавали житло, забезпечували харчування. Екскурсоводи почали проводити безплатні екскурсії для вимушених переселенців. Це стало не лише способом відпочинку, а й засобом інтеграції в нове місто. Такі ініціативи допомагали людям краще орієнтуватись у Львові, знайомитися з його історією та простіше адаптуватися до нового життя.

З’явилися нові соціальні проєкти, такі як "Місто лікує", спрямовані на роботу з військовими, цивільними та пацієнтами реабілітаційних центрів. Туризм почав враховувати питання безбар’єрності та доступності, що стало ще одним важливим етапом його трансформації.

А яка ситуація з поверненням до Львова класичного туризму? 

До повномасштабної війни 45% гостей міста були іноземцями. Сьогодні їхня частка становить лише 11-15%, причому лише 4-5% з них приїжджають суто з туристичною метою. Переважно це люди, які відвідують родичів і друзів. Основною причиною зниження потоку іноземних туристів є складна логістика та високі страховки для подорожей в Україну.

Натомість більшість відвідувачів Львова сьогодні – це внутрішні туристи. Українці приїжджають до нашого міста, щоб відпочити, змінити місце перебування, а також використовують його як транзитний пункт перед виїздом за кордон.

Львів, архітектура та скульптура

Фото: Андріана Стахів

І скільки часу туристи проводять у Львові? 

У 2024 році середній термін перебування в місті становив від 3 до 7 днів. Іноземці зазвичай залишаються на 6-7 днів, що пов’язано зі складністю логістики. Українці приїжджають на коротший період. 

Львів активно відвідують жителі різних регіонів України, проте найбільший потік туристів спостерігається з великих міст – Києва, Дніпра, Одеси, Харкова, Хмельницького, Чернівців, Івано-Франківська. Якщо говоримо про іноземців, то це Польща, Німеччина, Велика Британія, США. Водночас щодо географії, то це не є щось інше, ніж було до повномасштабної війни. Лише зараз немає туристів з Саудівської Аравії.

Найвідвідуванішими місцями стали Стрийський парк і парк "Знесіння"

Чим найбільше цікавляться туристи у Львові?

Туристичні запити залишилися подібними до довоєнних. Є дуже гарне спостереження того, що популярними є панорамні локації, де можна оглянути місто. І якщо раніше вежа ратуші була повністю закрита, то зараз можна її відвідати, в суботу й неділю. Дуже цікавим було спостереження, що тепер основною з локацій став Меморіал пам’яті Героїв Небесної Сотні. Там відкривається дуже красива панорама на місто. Це місце стало новою точкою тяжіння для туристів. Тут люди не просто роблять фото, а й зупиняються, читають імена загиблих, переосмислюють події.

Ще одне гарне спостереження. Коли ми робили дослідження 2023-2024 років, з'ясували, що найвідвідуванішими місцями стали Стрийський парк і парк "Знесіння". Люди повертаються до міського відпочинку, що раніше було менш популярним.

 

Стрийський парк

Стрийський парк. Фото: Андріана Стахів

 

Чи з’явилися нові туристичні маршрути?

Активно розвивається напрямок меморіалізації. Личаківський цвинтар завжди був важливим туристичним об'єктом. Місце почесних поховань на вулиці Мечникова поки що не включене до офіційних туристичних маршрутів. Це дуже чутлива тема й екскурсоводи працюють з нею обережно. Львів, як і інші міста світу, також поступово напрацьовуватиме цей підхід, інтегруючи пам'ятні місця в туристичний простір.

Є вже в Україні таке поняття, як військовий туризм? Чи відчутно це у Львові і як саме? 

У Львові туристичні центри не отримували запитів на подібні тури. Але, ймовірно, в регіонах, які постраждали від бойових дій або розташовані ближче до фронту, наприклад у Києві чи Харкові, така форма туризму може бути присутньою.

А як щодо логістики? Чи сильно відчутно, що не працює аеропорт і як  вдається вирішити цю проблему? Чи, можливо, є якісь домовленості з перевізниками щодо довезення сюди туристів тощо?

Справді, через те, що аеропорт у Львові не працює, подорож до Львова стала тривалішою та складнішою. Туристи дістаються залізницею, рейсовими автобусами й авто. Якщо у відсотковому відношенні, то 58,5% прибувають поїздом (Укрзалізниця забезпечує додаткові рейси в пікові сезони), 25,2% використовують приватні авто, решта подорожує рейсовими автобусами.

Іноземні туристи переважно спершу прибувають до Польщі, а потім обирають між залізницею та автобусними перевізниками для подорожі до Львова.

"Львів – місто весни" та квіткова мапа 

Чи є плани залучати більше іноземних туристів?

Нині питання залучення іноземних туристів залежить не лише від сфери гостинності, а й від безпекової ситуації та державної політики. Країни попереджають своїх громадян про ризики подорожей до України. Високі страхові витрати також є суттєвим бар’єром.

Але Львів продовжує комунікацію з міжнародними партнерами, розповідаючи про події в місті, традиції та адаптацію до сучасних умов. Іноземці бачать Львів як приклад стійкості та збереження сфери гостинності в складний період.

Уже за кілька днів Львів відкриватиме рік Молодіжної столиці Європи. Що відбуватиметься в місті з цього приводу?

Відкриття буде 3-5 квітня, але Молодіжна столиця має активну програму на цілий рік. Ми, зокрема, робимо акцент на відновлення традицій. Ми зберігаємо їх, і для багатьох українців є можливість саме у Львові знайомитися з традиціями. Через те, що вони жили іноді на тих територіях, де не підтримували українську культуру, для них це щось нове або повернення до своїх коренів. Також очікуємо гостей з різних європейських країн.

З 1 квітня стартує кампанія "Львів – місто весни", яка триватиме до 20 травня. У цей період місто наповнюється весняним цвітінням: магноліями, сакурами, грушами, 100 тисячами тюльпанів. Уже зараз наповнюють квіткову мапу Львова, де будуть вказані всі барвисті локації. Ця інтерактивна мапа містить понад 50 локацій з позначеними місцями, де цвітуть найкрасивіші рослини міста, її створили ще минулого року. Наразі вона оновлюється та доповнюється.

Стрийський парк

Довідково

"Квіткова карта" Львова

Найпопулярніші локації: магнолії біля Дому Франка, тюльпани біля Оперного театру та на Меморіалі героїв Небесної сотні, сакури на Сихові. Карту можна знайти на офіційному туристичному порталі Львова або загуглити "Карта цвітіння Львів".

Теги:
Читайте також:
Львів
+9.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.35
    Купівля 41.35
    Продаж 41.93
  • EUR
    Купівля 47.04
    Продаж 47.77
  • Актуальне
  • Важливе
2025, неділя
27 квітня
21:30
На Львівщині відбулися змагання "Ігри Мужніх" серед військових формувань
20:59
"Ми програли питання мобілізації через ІПСО ворога", — командир батальйону 63 бригади Ростислав Кас'яненко
20:15
свічка
На війні загинув захисник з Волині Дмитро Євсюк
20:07
Ексклюзив
Мужіївске родовище
"Якби ми концентрувалися лише на золоті, були б не рентабельні": керівник компанії, яка відновила видобуток на Мужіївському родовищі на Закарпатті
19:30
Буковинські спортсмени здобули срібло на Чемпіонаті ДСНС України з легкої атлетики
18:47
Везли снігоболотоходом: на Закарпатті врятували 67-річного чоловіка, який травмувався і замерз в горах
18:18
Госпіталізували з відкритим переломом передпліччя: у Рівному шукають водія, який наїхав на літнього пішохода і втік
17:50
Роботи розпочали ще у 2021 році: на Львівщині відремонтували шість мостів
17:24
На Львівщині чоловік незаконно скидав тваринні рештки на околицях села, його затримали
16:52
У селі на Рівненщині матір загиблого військового створила парк на честь сина
16:30
Легкоатлетка зі Львова здобула перемогу на чемпіонаті України U-23
15:55
газ, плита
У громаді на Львівщині протягом кількох днів не буде газу 
15:12
У селі неподалік Івано-Франківська відкрили Алею памʼяті полеглим захисникам
14:28
Ексклюзив
Різдво. Тризна
У Львові зіграли виставу у пам'ять зниклого безвісти актора Андрія Синишина
13:44
Малкович
У Львові Іван Малкович запрезентує "Музику слова"
13:12
Соломія Чубай заспіває у театрі ім. М. Заньковецької пісні на вірші відомих українських поетів
12:45
На Закарпатті затримали водія, який влаштував "перегони" з поліцією
12:17
Анна Максименко зі Львівщини стала чемпіонкою молодіжного чемпіонату Європи з фехтування
11:59
На Волині до Дня прикордонника організували відкритий турнір з дзюдо
11:58
У нацпарку "Синевир" на Закарпатті показали перші весняні водні процедури ведмедів
11:31
Хто отримає донорський орган: львівські трансплантологи пояснили, як працює система
10:59
Кримінал
У ДТП на Рівненщині загинув поліцейський
10:29
Скільки людей перетнули західний кордон України 26 квітня
10:13
Укрзалізниця відкрила продаж квитків на новий потяг Чернівці – Рава-Руська – Варшава
Укрзалізниця запускає новий маршрут, що з'єднає Коломию, Івано-Франківськ, Львів і Луцьк
09:51
черги на кордоні
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 27 квітня
09:30
поховання
Львівщина 27 квітня прощається з полеглими воїнами Володимиром-Іваном Лозинським і Мирославом Гринишиним
09:10
Стан був критичний, а вага 950 грамів: у Львові лікарі виходили немовля
08:48
бензин
З 1 травня АЗС в Україні продаватимуть бензин з біоетанолом. Чи треба готувати авто
08:45
весна
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 27 квітня
08:10
Інтерв’ю
Юліана Саврук
Гідні умови для тварин і зміна підходів до роботи: керівниця ЛКП "Лев" Юліана Саврук про втілені й заплановані реформи
07:30
Огляд
Галицький Версаль, де живе привид вбитої жінки магната: історія та легенди Підгорецького замку
2025, субота
26 квітня
21:24
На Рівненщині пʼяний водій фури вʼїхав у будинок
20:30
Десантник із Львівщини отримав відзнаку Військова честь від Головнокомандувача ЗСУ
Десантник із Львівщини отримав відзнаку Військова честь від Головнокомандувача ЗСУ
19:45
Зібрали 100 тис. грн для важкохворих дітей: рівненські поліцейські зіграли у благодійний футбол
Зібрали 100 тис. грн для важкохворих дітей: рівненські поліцейські зіграли у благодійний футбол
18:37
Смерть, розплата й забуття: буковинські десантники показали як нищать на Курщині російських морпіхів
Смерть, розплата й забуття: буковинські десантники показали як нищать на Курщині російських морпіхів
18:02
На Закарпатті жінка вкрала 20 тисяч гривень у дружини військового
17:27
Бузок
Уночі сильний заморозок: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 27 квітня
16:58
Інтерв’ю
О.Torvald
Фронтмен гурту "О.Torvald": Ми збираємося на руїнах Москаляндії засіяти жито
16:18
На війні загинув захисник зі Львівщини Анатолій Левонюк
На війні загинув захисник зі Львівщини Анатолій Левонюк
15:41
Іноземець намагався вивезти з України 280 пачок сигарет Compliment
Іноземець намагався вивезти з України 280 пачок сигарет Compliment
Більше новин