Еспресо. Захід
Огляд

Кобзар незалежної України: минає сьома річниця з дня смерті Блаженнішого Любомира Гузара

31 травня, 2024 п'ятниця
07:02

31 травня 2024-го минає сьома річниця з дня смерті глави й отця Української греко-католицької церкви Блаженнішого Любомира Гузара. Помер патріарх через важку хворобу в київській лікарні "Феофанія" на 85-му році життя

Зміст

"Еспресо.Захід" пригадає життєвий шлях українського релігійного діяча, очільника Української греко-католицької церкви (2001—2011) Любомира Гузара.

Дитинство й еміграція Любомира Гузара

Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року у Львові. Тут закінчив народну школу та перший клас гімназії.

У книжці "Спогади", пише Львівська архиєпархія УГКЦ, блаженніший Любомир Гузар розповідав про своє народження – так, як розповідала його мама:

"Я народився у Львові 26 лютого 1933 року. Моя мати згадувала, що я такий слабонький народився і що мене хрестили вже на четвертий день після народження, бо не знали, що зі мною буде. На всякий випадок хрестили. [Хрестив] священник, який належав до парохії Святих Петра і Павла – тієї, що на вулиці Личаківській. Бо я народився в шпиталі на вулиці, яка тоді називалася Куркова, а сьогодні Лисенка. Там ми мешкали тоді недалеко костелу Святого Антонія після того, як батьки перенеслися з Галича до Львова. У Львові ми жили в домі моєї бабуні недалеко від костелу Святого Антонія, на краю міста", – йшлось у "Спогадах".

Прадідом Любомира був о. Дмитро Гузар – священник УГКЦ, парох у містечку Завалів. Під час Другої світової війни, у 1944 році, сім’я його батьків виїхала до Австрії. Згодом Любомир Гузар опинився у США, де прожив 20 років, а ще 24 роки його життя минули в Італії.

В Америці 1950 року він вступив до Пласту. Став членом 23-го куреня УСП "Червона Калина" з осідком в Нью-Йорку. Відтоді брав активну участь у їхній праці. 

Повернення на батьківщину

У 1993-му році 60-річний Любомир Гузар повернувся в Україну та оселився біля Львова.

Упродовж 10 років (2001-2011) очолював Українську греко-католицьку церкву, яку зміг за цей час перетворити на загальноукраїнську, дбаючи про неї не лише на заході країни, а й просуваючи на схід. Саме він переніс престол УГКЦ до Києва.

Був також одним із засновників та активних учасників ініціативної групи Першого грудня, до останніх днів займався активною громадською діяльністю.

У лютому 2011 року Папа Римський Бенедикт XVI прийняв відставку Любомира Гузара з посади глави УГКЦ на його 75-му році життя. Опісля жив у селі Княжичі поблизу Києва. Там же, в Княжичах, блаженніший Любомир Гузар помер 31 травня 2017 року.

Поминальні літургії відбулися 1–3 червня у Львові, 3 червня – піша скорботна хода вулицями Львова від собору Святого Юра.

Після цього траурний кортеж виїхав до Києва, де тіло спочилого патріарха виставили в архікафедральному Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ. 4–5 червня відбувалося прощання. На останню зустріч із патріархом прийшли тисячі киян, не лише греко-католики й римо-католики, а також люди інших конфесій. Під час промови глава УГКЦ Блаженніший Святослав подякував усім присутнім і назвав покійного Любомира "Кобзарем незалежної України".

Папа Римський Франциск надіслав главі УГКЦ телеграму співчуття з приводу відходу у вічність Любомира Гузара і призначив особистого посланця для участі в похоронних богослужіннях. Повноважний посланець під час поховальної літургії зачитав особисте послання Папи Римського до глави УГКЦ Святослава Шевчука, в якому дав високу оцінку життєвому духовному шляху Гузара. Франциск офіційно висловився про те, що Любомир Гузар був одним із найбільших моральних авторитетів останніх десятиліть у всьому християнському світі.

Похований у м. Києві в крипті Патріаршого собору Воскресіння Христового.

Любомир Гузар нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого III ступеня, орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня, орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня та орденом "За заслуги" III ступеня.

Спогади про Любомира Гузара

Тарас Возняк, директор Львівської національної галереї мистецтв, у коментарі для Еспресо розповів:

"Щонайперше треба пам’ятати – кардинал Любомир Гузар спричинився якнайбільше до розбудови однієї з найістотніших інституцій, які є в кожному суспільстві, – до розбудови Української греко-католицької церкви. Перед ним був кардинал Любачівський, який відійшов у засвіти дуже швидко, і весь тягар роботи з відновлення української греко-католицької церкви ліг, по суті, на кардинала Любомира Гузара. Це його державотворчий елемент. Другий державотворчий елемент с те, що ця особистість була настільки велика і потужна, що він став одним з наріжних каменів на свій час істотної ініціативи, як ініціатива Першого грудня", – пригадує Возняк.

Кожне суспільство, продовжив Тарас Возняк, дуже часто шукає свого шляху в пітьмі і йому потрібні поводирі. 

"Інколи поводирі бувають хибні, так звані антихристи, як от Владімір Путін зараз у Росії. Інколи поводирі бувають благосні, як Любомир Гузар, котрий знайшов гроно ініціативи Першого грудня. Це були люди, які показували шлях до всього суспільства, бо наше суспільство є у стані перебудови, все ще в стані пошуку, бурління, і воно змінює напрямки свого розвитку".

Любомир Гузар – абсолютний унікум. І не тільки тому, що він говорив від імені церкви, наголосив культуролог.

"У мене був особистий досвід спілкування з кардиналом. Він підходив до кожного випадку з розумом, мудрістю. До всіх питань підходив з висоти своєї мудрості. Був незрячим наприкінці свого життя, але він був прозорливим цією своєю мудрістю, котра була його особистою рисою. Він був людиною відкритою. Декларував свої думки в парадоксальний спосіб. Він був великим жартівником. Міг випити пива на даху в Соборі святого Петра в Римі – це треба мати трошечки гумору. Він цей гумор мав".

У спогадах Возняк пригадує, як патріарх міг зустрічатися з молоддю у Львові не лише в храмах і завжди був зі своїм народом.

Любомир ГУзар

Фото: УГКЦ

 

Читайте також: "Все в руках Божих, і наша доля теж": 5 цитат Любомира Гузара до дня народження

Єпископ Борис Гудзяк так згадував про Любомира Гузара: "Я знав патріарха Любомира майже все своє життя. Був надзвичайно обдарованою людиною: інтелектуально й емоційно, з неймовірною уявою і фантазією, з прекрасним оксамитовим баритоном, чудовим проповідницьким стилем. Він, мабуть, був найкращим проповідником у нашій Церкві протягом мого життя. Проте він був передовсім людиною молитви, монахом, який прагнув єдності з Богом… Він об’єднав українців, ставши для них духовним Батьком і найвищим моральним авторитетом. Його любили таксисти, слухали молодь і старші, підприємці й митці, побожні парафіяни й ті, які не були вірними УГКЦ", – публікувало спогади Кредо.

Тарас Антошевський, директор Релігійно-інформаційної служби України (РІСУ): "Я не знав більш життєрадісної людини. Пригадую його усміхненим, причому не показово, а так прекрасно, як можуть усміхатися лише люди з пишними вусами й бородою. Він прекрасно вмів жартувати. Я люблю повторювати його фразу: "Як нема за столом борщу, то нема Отченашу". Я впевнений, що нині Україна має ще одного молільника у Небі!"

Мирослав Маринович, правозахисник, громадський діяч, почесний президент Українського ПЕН. "Його любили греко-католики й шанували всі інші конфесії. Він був беззаперечним моральним авторитетом для євреїв і мусульман, для людей світських і навіть невіруючих. Коли він заходив у приміщення, вставали всі присутні – навіть знаючи, що він уже цього не бачить. І причина в цьому одна: в ньому впізнавали Людину Молитви – впізнавали те, що не дається автоматично ні задля посади, ні з розрахунку… Він подарував нам просту формулу духовного змужніння: "Дайте людям вирости у свободі". Бо добре знав, що зі стану рабства до стану внутрішньої свободи не перестрибнути за один раз. Це велика духовна праця, яка знає гіркий смак поразок".

Теги:
Читайте також:
Львів
+1.2°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.22
    Купівля 41.22
    Продаж 41.77
  • EUR
    Купівля 44.73
    Продаж 45.46
  • Актуальне
  • Важливе
2025, субота
15 березня
10:18
Через негоду на Прикарпатті знеструмлено кілька населених пунктів
Через негоду на Прикарпатті знеструмлено кілька населених пунктів
09:40
прощання
Львівщина 15 березня попрощається із чотирма захисниками
09:24
дощ
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 15 березня
09:14
ЗСУ, ППО
На Хмельниччині вночі 15 березня сили ППО знищили 11 ворожих "шахедів"
07:55
Огляд
Чи треба переводити годинники на літній час у 2025 році та до чого тут Зеленський. Пояснюємо
07:30
Огляд
День Карпатської України: як тінь Мюнхенської угоди завадила незалежності українців на Закарпатті
2025, п'ятниця
14 березня
22:20
У Франківську група молодиків побила чоловіка, він у лікарні
21:59
У школі на Львівщині відкрили стіну памʼяті полеглих захисників
У школі на Львівщині відкрили стіну памʼяті полеглих захисників
21:30
швидка допомога
Медики буковинської екстренки посіли перше місце за кількістю успішних реанімацій
21:11
Тактильна плитка та звукові вказівники: у Коломиї на створення безбар’єрних маршрутів виділили 10 млн грн
20:50
Ремонт колії: на Львівщині на кілька днів перекриють залізничний переїзд
20:16
Новини Львова
Підтвердили загибель захисника із Тернополя Андрія Стояновського, який від жовтня вважався зниклим безвісти
19:55
Виготовляли сурогатну горілку та коньяк: у Рівному викрили цех, де фальсифікували бренди
19:36
У Тернополі погасили марку зі зображенням Маріупольського драмтеатру
У Тернополі погасили марку зі зображенням Маріупольського драмтеатру
19:20
Українська гра про Гуцульщину "Арідник" зібрала понад $40 тис. на Kickstarter
19:03
Ямковий ремонт вже не допоможе: головний дорожник Волині назвав найгіршу дорогу в області
18:58
Як одягатися в дощовиту погоду?
Мокрий сніг: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 15 березня
18:47
У Хмельницькому жінка народила дівчинку вагою майже 6 кг
18:29
Ексклюзив
реабілітаційний центр Галичина
На Львівщині відкрили перший в Україні інтегрований простір для реабілітації ветеранів
18:15
На Рівненщині помер автор гімну міста Дубно
17:41
У Рівному планують реорганізувати "чорнобильську лікарню"
17:15
замах на Богдана Копитка
Справа замаху на Богдана Копитка: апеляція залишила вироки без змін
17:00
сірники
На Волині судять чоловіка, який облив працівника газової служби керосином й погрожував його підпалити
16:42
Оновлено
На Рівненщині розшукали 14-річного хлопця, який зник напередодні
16:40
У Львові до Дня добровольця 30 захисників посмертно нагородили почесними відзнаками
16:37
ужгородське звалище
Депутат Ужгородської міськради отримав підозру через переповнене звалище
16:24
Допомога ветеранам і військовим та БЗВП студентів: УКУ співпрацюватиме з бригадою "Азов"
16:02
фабрика фальшивих документів у Чернівцях
На Буковині викрили фабрику фальшивих документів, де було понад 300 печаток різних установ
15:55
суд, санкції
За зловживання зі збитками комунальному підприємству на чверть мільйона грн судитимуть депутата Яремчанської міськради
15:41
шахрай, шахрайство
Заволодів 867 тис. грн, представляючись працівником банку: на Львівщині викрили шахрая
15:12
"Амазонка": Diya Di презентувала пісню-історію сильної жінки, яка створює власний шлях
14:57
На Рівненщині вшанували пам’ять 21 нацгвардійця, які загинули внаслідок ракетного удару 14 березня 2022 р.
14:39
Інтерв’ю
гурт "Рокаш" у студії FM Галичина
Лідер гурту "Рокаш": "До "мадярщини" мені як до… Києва рачки"
14:26
напад з ножем
Судитимуть мешканця Запоріжжя, який на вокзалі у Рівному ножем поранив перехожого
14:10
Остап Стахів суд
"Ти чудіще": у Львові поплічники Остапа Стахіва ледь не зірвали судове засідання провокаціями проти прокурора
13:55
Рятував побратима: журналіст Василь Алєксєєв повідомив про загибель сина Михайла на псевдо Рембрандт 
13:42
Хмельницька АЕС
Болгарія готує рішення щодо договору про продаж реакторів для ХАЕС
13:16
​На Буковині судитимуть групу осіб, які продавали контрафактний алкоголь і цигарки 
12:50
нацгвардієць Лютень
"Я мав можливість лишатися в Польщі, але не зміг би дивитись на себе у дзеркало": нацгвардієць зі Львова про рішення стати добровольцем
12:35
На Львівщині викрили медпрацівницю, яка за хабар оформляла інвалідність
Більше новин