Еспресо. Захід
Огляд

Кобзар незалежної України: минає сьома річниця з дня смерті Блаженнішого Любомира Гузара

31 травня, 2024 п'ятниця
07:02

31 травня 2024-го минає сьома річниця з дня смерті глави й отця Української греко-католицької церкви Блаженнішого Любомира Гузара. Помер патріарх через важку хворобу в київській лікарні "Феофанія" на 85-му році життя

Зміст

"Еспресо.Захід" пригадає життєвий шлях українського релігійного діяча, очільника Української греко-католицької церкви (2001—2011) Любомира Гузара.

Дитинство й еміграція Любомира Гузара

Любомир Гузар народився 26 лютого 1933 року у Львові. Тут закінчив народну школу та перший клас гімназії.

У книжці "Спогади", пише Львівська архиєпархія УГКЦ, блаженніший Любомир Гузар розповідав про своє народження – так, як розповідала його мама:

"Я народився у Львові 26 лютого 1933 року. Моя мати згадувала, що я такий слабонький народився і що мене хрестили вже на четвертий день після народження, бо не знали, що зі мною буде. На всякий випадок хрестили. [Хрестив] священник, який належав до парохії Святих Петра і Павла – тієї, що на вулиці Личаківській. Бо я народився в шпиталі на вулиці, яка тоді називалася Куркова, а сьогодні Лисенка. Там ми мешкали тоді недалеко костелу Святого Антонія після того, як батьки перенеслися з Галича до Львова. У Львові ми жили в домі моєї бабуні недалеко від костелу Святого Антонія, на краю міста", – йшлось у "Спогадах".

Прадідом Любомира був о. Дмитро Гузар – священник УГКЦ, парох у містечку Завалів. Під час Другої світової війни, у 1944 році, сім’я його батьків виїхала до Австрії. Згодом Любомир Гузар опинився у США, де прожив 20 років, а ще 24 роки його життя минули в Італії.

В Америці 1950 року він вступив до Пласту. Став членом 23-го куреня УСП "Червона Калина" з осідком в Нью-Йорку. Відтоді брав активну участь у їхній праці. 

Повернення на батьківщину

У 1993-му році 60-річний Любомир Гузар повернувся в Україну та оселився біля Львова.

Упродовж 10 років (2001-2011) очолював Українську греко-католицьку церкву, яку зміг за цей час перетворити на загальноукраїнську, дбаючи про неї не лише на заході країни, а й просуваючи на схід. Саме він переніс престол УГКЦ до Києва.

Був також одним із засновників та активних учасників ініціативної групи Першого грудня, до останніх днів займався активною громадською діяльністю.

У лютому 2011 року Папа Римський Бенедикт XVI прийняв відставку Любомира Гузара з посади глави УГКЦ на його 75-му році життя. Опісля жив у селі Княжичі поблизу Києва. Там же, в Княжичах, блаженніший Любомир Гузар помер 31 травня 2017 року.

Поминальні літургії відбулися 1–3 червня у Львові, 3 червня – піша скорботна хода вулицями Львова від собору Святого Юра.

Після цього траурний кортеж виїхав до Києва, де тіло спочилого патріарха виставили в архікафедральному Патріаршому соборі Воскресіння Христового УГКЦ. 4–5 червня відбувалося прощання. На останню зустріч із патріархом прийшли тисячі киян, не лише греко-католики й римо-католики, а також люди інших конфесій. Під час промови глава УГКЦ Блаженніший Святослав подякував усім присутнім і назвав покійного Любомира "Кобзарем незалежної України".

Папа Римський Франциск надіслав главі УГКЦ телеграму співчуття з приводу відходу у вічність Любомира Гузара і призначив особистого посланця для участі в похоронних богослужіннях. Повноважний посланець під час поховальної літургії зачитав особисте послання Папи Римського до глави УГКЦ Святослава Шевчука, в якому дав високу оцінку життєвому духовному шляху Гузара. Франциск офіційно висловився про те, що Любомир Гузар був одним із найбільших моральних авторитетів останніх десятиліть у всьому християнському світі.

Похований у м. Києві в крипті Патріаршого собору Воскресіння Христового.

Любомир Гузар нагороджений орденом князя Ярослава Мудрого III ступеня, орденом князя Ярослава Мудрого IV ступеня, орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня та орденом "За заслуги" III ступеня.

Спогади про Любомира Гузара

Тарас Возняк, директор Львівської національної галереї мистецтв, у коментарі для Еспресо розповів:

"Щонайперше треба пам’ятати – кардинал Любомир Гузар спричинився якнайбільше до розбудови однієї з найістотніших інституцій, які є в кожному суспільстві, – до розбудови Української греко-католицької церкви. Перед ним був кардинал Любачівський, який відійшов у засвіти дуже швидко, і весь тягар роботи з відновлення української греко-католицької церкви ліг, по суті, на кардинала Любомира Гузара. Це його державотворчий елемент. Другий державотворчий елемент с те, що ця особистість була настільки велика і потужна, що він став одним з наріжних каменів на свій час істотної ініціативи, як ініціатива Першого грудня", – пригадує Возняк.

Кожне суспільство, продовжив Тарас Возняк, дуже часто шукає свого шляху в пітьмі і йому потрібні поводирі. 

"Інколи поводирі бувають хибні, так звані антихристи, як от Владімір Путін зараз у Росії. Інколи поводирі бувають благосні, як Любомир Гузар, котрий знайшов гроно ініціативи Першого грудня. Це були люди, які показували шлях до всього суспільства, бо наше суспільство є у стані перебудови, все ще в стані пошуку, бурління, і воно змінює напрямки свого розвитку".

Любомир Гузар – абсолютний унікум. І не тільки тому, що він говорив від імені церкви, наголосив культуролог.

"У мене був особистий досвід спілкування з кардиналом. Він підходив до кожного випадку з розумом, мудрістю. До всіх питань підходив з висоти своєї мудрості. Був незрячим наприкінці свого життя, але він був прозорливим цією своєю мудрістю, котра була його особистою рисою. Він був людиною відкритою. Декларував свої думки в парадоксальний спосіб. Він був великим жартівником. Міг випити пива на даху в Соборі святого Петра в Римі – це треба мати трошечки гумору. Він цей гумор мав".

У спогадах Возняк пригадує, як патріарх міг зустрічатися з молоддю у Львові не лише в храмах і завжди був зі своїм народом.

Любомир ГУзар

Фото: УГКЦ

 

Читайте також: "Все в руках Божих, і наша доля теж": 5 цитат Любомира Гузара до дня народження

Єпископ Борис Гудзяк так згадував про Любомира Гузара: "Я знав патріарха Любомира майже все своє життя. Був надзвичайно обдарованою людиною: інтелектуально й емоційно, з неймовірною уявою і фантазією, з прекрасним оксамитовим баритоном, чудовим проповідницьким стилем. Він, мабуть, був найкращим проповідником у нашій Церкві протягом мого життя. Проте він був передовсім людиною молитви, монахом, який прагнув єдності з Богом… Він об’єднав українців, ставши для них духовним Батьком і найвищим моральним авторитетом. Його любили таксисти, слухали молодь і старші, підприємці й митці, побожні парафіяни й ті, які не були вірними УГКЦ", – публікувало спогади Кредо.

Тарас Антошевський, директор Релігійно-інформаційної служби України (РІСУ): "Я не знав більш життєрадісної людини. Пригадую його усміхненим, причому не показово, а так прекрасно, як можуть усміхатися лише люди з пишними вусами й бородою. Він прекрасно вмів жартувати. Я люблю повторювати його фразу: "Як нема за столом борщу, то нема Отченашу". Я впевнений, що нині Україна має ще одного молільника у Небі!"

Мирослав Маринович, правозахисник, громадський діяч, почесний президент Українського ПЕН. "Його любили греко-католики й шанували всі інші конфесії. Він був беззаперечним моральним авторитетом для євреїв і мусульман, для людей світських і навіть невіруючих. Коли він заходив у приміщення, вставали всі присутні – навіть знаючи, що він уже цього не бачить. І причина в цьому одна: в ньому впізнавали Людину Молитви – впізнавали те, що не дається автоматично ні задля посади, ні з розрахунку… Він подарував нам просту формулу духовного змужніння: "Дайте людям вирости у свободі". Бо добре знав, що зі стану рабства до стану внутрішньої свободи не перестрибнути за один раз. Це велика духовна праця, яка знає гіркий смак поразок".

Теги:
Читайте також:
 • Київ
 • Львів
 • Вінниця
 • Дніпро
 • Донецьк
 • Житомир
 • Запоріжжя
 • Івано-Франківськ
 • Кропивницкий
 • Луганськ
 • Луцьк
 • Миколаїв
 • Одеса
 • Полтава
 • Рівне
 • Суми
 • Сімферополь
 • Тернопіль
 • Ужгород
 • Харків
 • Херсон
 • Хмельницький
 • Черкаси
 • Чернівці
 • Чернигів
 • USD 40.53
  Купівля 40.53
  Продаж 41.08
 • EUR
  Купівля 43.4
  Продаж 44.22
 • Актуальне
 • Важливе
2024, понедiлок
17 червня
22:46
На Закарпатті пожежник оригінально освідчився коханій
22:05
На Рівненщині розшукують 56-річну жінку
Пішла в ліс та заблукала: на Рівненщині розшукують 56-річну жінку
21:44
Почаївська лавра
Спецкомісія Мінкульту проводить перевірку в Почаївській лаврі: які порушення знайшли
21:23
Обоє 1990 року народження: у Львові попрощаються із двома захисниками
21:04
На Львівщині напали на працівника ТЦК
Вдарили важким предметом по голові: на Львівщині на працівника ТЦК напали, коли він супроводжував військовозобов’язаного на ВЛК
20:47
На Тернопільщині з’ясували, хто пошкодив хрест Меморіалу Українських січових стрільців
20:29
У Львові через півмарафон 12 травня громадський транспорт курсуватиме зі змінами
У Львові на літній період зменшили кількість громадського транспорту. Причина
20:11
На війні загинув 24-річний захисник зі Львівщини Назарій Козимка
На війні загинув 24-річний захисник зі Львівщини Назарій Козимка
19:54
Командир 125-ї бригади пішов з посади
Командир 125-ї бригади пішов з посади
19:35
На Прикарпатті двоє чоловіків до смерті забили 50-річного мешканця, ймовірних зловмисників затримали
19:24
зірваний люк
У Львові Укртелеком, через вибух люку, має обстежити всі свої колодязі і відновити благоустрій на вул. Пекарській
19:07
На Прикарпатті провели молебень та ходу, аби вшанувати рятувальників-добровольців
19:04
Оновлено
світло
Коли на Львівщині вимикатимуть світло 18 червня: графіки і групи
18:58
На Волині прикордонники виявили у залізничних поїздах 5 тис. пачок контрабандних цигарок
18:45
На Прикарпатті розпочався навчально-тренувальний збір збірної України з санного спорту
18:28
У Чернівцях зашліфували написи російською мовою з плитки у центрі міста
18:15
світло
У Львівобленерго адаптували графіки відключень для незрячих
17:58
онлайн-шахрайство
Запропонували збільшити заробіток: на Прикарпатті шахраї видурили в мешканки 215 тис. грн
17:45
тюрма
Мешканець Львівщини проведе 3 роки за ґратами через ухилення від призову
17:34
вода
У Чернівцях три дні не буде води: розклад відключень
17:31
У Франківську з робочим візитом побувала делегація Великої Британії: подробиці
17:20
хмари
Сонячно і без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 18 червня
17:18
На Тернопільщині за отримання хабаря судитимуть експерта МВС України
17:13
Артем Федецький
В нашої збірної на ЄВРО 2024 є місія - нагадати, що в Україні зараз війна, - Артем Федецький
17:05
в'язниця
Суд підтвердив 3 роки ув'язнення для адвентиста, який просив про альтернативну службу замість військової
16:45
Діалоги кармеліток
Львівська дизайнерка Оксана Караванська створила сценічні костюми для прем'єри французької опери "Діалоги кармеліток"
16:44
Волинянка Марина Мажула стала чемпіонкою Європи з пара каное на дистанції 200 м 
16:39
Огляд
Юрій Рокецький, Мертвий Півень
Куди піти у Львові із 17 по 23 червня: Михайло Дзиндра: графіка, живопис та Свято музики
16:34
Лікування психіки спілкуванням з песиками: на Рівненщині відкрили другий в Україні центр каністерапії
16:31
У Львові на вул. Франка ремонтують 120-річну підпірну стінку
16:14
У Золочеві безпритульний пес викусив чоловікові пів щоки 
16:10
ремонт дороги
На Львівщині скасували тендер на ремонт дороги за 9 млн грн через порушення
16:09
Оновлено
На Закарпатті перекинувся в кювет рейсовий автобус
На Закарпатті перекинувся в кювет рейсовий автобус: постраждали 11 людей
15:55
Львівсвітло
У ЛКП "Львівсвітло" бракує працівників: мобілізувалися 14% персоналу
15:40
Оновлено
ТЦК
У Львові жінки заступилися за перехожого, в якого виник конфлікт з ТЦК
15:28
Степан Дмитрович Гелей
Помер проректор Львівського торговельно-економічного університету Степан Гелей
15:10
В Енергоатомі розповіли, за які кошти планують добудовувати Хмельницьку АЕС 
15:04
весілля Дзідзьо
Ексдружина Dzidzio прокоментувала відмову співака від псевдоніма: "Люди не сприймали"
14:52
До Львова диригувати концертом з хітів Голлівуду вперше приїде один із засновників New York Symphonic Arts Ensemble
14:37
Стадіон "Авангард", Рівне
"Верес" під час підготовки до нового сезону проведе 7 товариських поєдинків: з ким і коли гратимуть
Більше новин