Інвалідність як товар: як насправді карають медиків, які беруть хабарі за висновки МСЕК та ВЛК
Як карають медиків, яких "взяли" на хабарі за призначення чи продовження групи інвалідності, або "правильного" висновку ЛКК чи ВЛК
Гучне викриття голови Хмельницької МСЕК відкрило скриню Пандори: поліція та ДБР ледь не щодня повідомляють про затримання медиків у різних регіонах та публікують фото стосів валюти, яку знаходять при обшуках. Та чи отримують "торгівці інвалідністю" та висновками ВЛК покарання, коли справа доходить до суду, чи відбуваються штрафами і продовжують працювати на цих же посадах? "Еспресо.Захід" проаналізував вироки медикам, яких судили за отримання неправомірної вигоди.
Після викриття голову Самбірської МСЕК перевели до Львова
Скажімо, 29 вересня 2023 року Теруправління ДБР у Львові повідомило про викриття злочинної групи з-поміж посадовців Самбірської міжрайонної медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) та Турківської міської лікарні. Вони вимагали хабар у військовослужбовця за встановлення другої групи інвалідності його батькові, що давало б змогу завершити службу. За даними ДБР, голова Самбірської МСЕК та керівники лікарсько-консультативної комісії Турківської міської лікарні обіцяли оформити відповідні документи за $3,2 тис. Заступницю голови лікарсько-консультативної комісії затримали у Турці під час отримання останнього траншу хабаря. Під час затримання вона намагалась з’їсти $100.
Та найцікавіше у цій справі – продовження. У березні 2024 року Самбірський міжрайонний суд виніс вирок голові Самбірської МСЕК (її частка у цій справі склала $2000) – їй присудили 93 500 грн, оскільки вона визнала свою вину. При цьому жодного застереження у вироку про неможливість обіймати аналогічні посади – немає. Що більше, з тексту вироку можна дізнатись, що на момент його проголошення, обвинувачена уже виконувала обов`язки голови Сихівської міжрайонної МСЕК. Тобто після викриття схеми, її просто перевели з Самбора до Львова.
Для пом’якшення вироку передав допомогу на ЗСУ
Ще один вирок, пов’язаний з Самбірською МСЕК отримав уродженець Львова, що працює лікарем-травматологом Самбірської центральної лікарні. У липні 2024 року він отримав 1000$ за вплив на Самбірську міжрайонну МСЕК, яка мала продовжити його пацієнту ІІІ групу інвалідності.
На суді медик розповів, що знав пацієнта, оскільки того у 2022 році прооперували з причини перелому хребта, тоді йому поставили металоконструкцію. Оперували пацієнта у Львові, після чого відправили до на подальше лікування до нього у Самбір. У 2022 році чоловікові призначили ІІІ групу інвалідності. За словами лікаря, пацієнт сам запропонував йому 1000 $ винагороди за продовження інвалідності.
4 листопада лікаря визнали винним у зловживанні впливом та призначили йому 40 800 гривень штрафу, а 1000$ хабаря конфіскували у дохід держави. Суд врахував у вироку те, що обвинувачений надав допомогу на матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України в розмірі 40 000 грн.
Схема для ухилянтів у Старосамбірській лікарні
У червні 2023 року Львівська обласна прокуратура повідомила про викриття завідувачки відділення та старшої медсестри однієї з центральних районних лікарень області: вони вимагали службові особи вимагали 5 500$ за встановлення групи інвалідності для військовозобов’язаного, що дозволило б йому виїхати за корон. Їх викрили після одержання останньої із раніше обумовленої частини неправомірної вигоди – 4 500 $.
У вересні 2023 року Старосамбірський райсуд визнав старшу медсестру винною у зловживанні впливом старшу медсестру сестру Старосамбірської районної лікарні. "За попередньою змовою із завідувачем неврологічного відділення КНП СМР "Старосамбірська РЛ" та за тимчасовим сумісництвом лікарем-невропатологом поліклінічного відділення КНП СМР "Старосамбірська РЛ" та іншими невстановленими на даний час службовими особами медичного закладу, вона одержала від ОСОБА_7 для себе неправомірну вигоду в сумі 4500 $, що згідно з офіційним курсом НБУ станом на 16.06.2023 становило 164 520 гривень, за здійснення нею впливу на прийняття рішення головою та членами медико-соціальної експертної комісії Самбірської міжрайонної МСЕК щодо надання ОСОБА_7 відповідної групи інвалідності", – йдеться у тексті вироку.
Обвинувачена та прокуратура уклали угоду про визнання винуватості. Відтак їй присудили штраф у розмірі 93 500 грн.
Щодо інших фігурантів справ, то їм висунули підозру, однак вироків у ЄДРСР знайти не вдалось.
Вимагав $ 200 за призначення інвалідності паралізованому чоловіку
У Сваляві на Закарпатті судили лікаря-невропатолога, який з 29 квітня 2021 був членом ЛКК КНП "Свалявська районна лікарня". У червні 2022 року, він зібрав документи для видачі довідки про групу інвалідності для свого пацієнта, який має ураження опорно-рухового апарату та периферійної центральної нервової системи, внаслідок якого має паралізовану ліву частину тіла. Зібрані документи обвинувачений передав до Мукачівської МСЕК, для розгляду та прийняття рішення про встановлення групи інвалідності хворому. Однак за це він попросив у зятя паралізованого чоловіка спочатку талони на пальне, а пізніше – $ 200, які начебто мав передати представнику МСЕК.
Суд визнав його винним в одержанні неправомірної вигоди та присудив йому 34 000 грн штрафу з позбавленням права обіймати посади члена лікарсько-консультативної комісії строком на 1 (один) рік. Тобто лікарем-неврологом він і надалі може працювати.
За $ 5000 хабаря лікар ВЛК відбувся у кілька разів меншим штрафом
У жовтні цього року вирок отримав лікар-нарколог клініки психіатричної Військово-медичного клінічного центру Західного регіону МО України. З 28 грудня 2023 лікар був включений до складу госпітальної військово-лікарської комісії (далі ВЛК) психоневрологічного профілю. Він пообіцяв пацієнту за $ 5000 вплинути на керівництво військово-лікарської комісії під час засідання, аби ті визнали його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Інакше він буде визнаний обмежено придатним.
"Особа 6 (пацієнт), будучи поставленим в умови, за яких відмова від надання неправомірної вигоди обмежить його законні інтереси, вимушено погодився на пропозицію", – йдеться у вироку. З цього можна зробити висновок, що йшлося не про зняття з обліку за "липовими діагнозами", а лише про врахування на комісії тих діагнозів, які у військовозобов’язаного були. Зокрема, хвороби серця, діабет середнього ступеня тяжкості, бронхіальна астма та змішаний тривожний і депресивний розлад.
29 січня 2024 лікар-нарколог отримав від пацієнта обумовлені $ 5000, що згідно з курсом Національного банку України становить 188 905 гривень 50 копійок.
Лікар визнав себе винним, відтак Личаківський суд вирішив покарати його штрафом у розмірі 34 000 грн, що вп’ятеро менше, аніж сума, яку він отримав від пацієнта. При цьому тексті вироку не згадують про долю тих 5 000 доларів – чи їх повернули власнику, чи конфіскували в дохід держави.
Йому також не заборонили і далі бути членом ВЛК.
Окрім штрафу, лікар має сплатити до Державного бюджету 16 660,16 грн за процесуальні витрати, пов`язані із залученням експерта.
Лікарка з Винниківського госпіталю вимагала $ 10 тис. в автовця
Чи не єдиною лікаркою, яка потрапила за ґрати через вимагання хабаря в атовця - лікарка-рентгенологиня Львівського обласного госпіталь ветеранів війни та репресованих імені Ю.Липи. Вона вимагала $ 10 тис. з атовця за продовження групи інвалідності зі зміною формулювання у висновку, яке допомогло б йому отримати одноразову компенсацію від держави.
Як вказано у вироку Сихівського райсуду, чоловік проходив військову службу за мобілізацією у складі однієї з ОМБр Збройних Сил України. 8 липня 2014 при виконанні бойового завдання отримав контузію. У 2015 році отримав ІІІ групу інвалідності, у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням військової служби на 1 рік. Чоловік лікувався у Харкові, Києві, Ірпіні, а згодом у Львові.
Аби отримати одноразову грошову допомогу від держави, потрібно було, аби у документах було вказало, що він отримав інвалідність у зв`язку із захворюванням, пов`язаним із захистом Батьківщини. Для цього у 2020 році він просив, аби його документи скерували на ВЛК з метою зміни причинного зв`язку захворювання – на захворювання, пов`язаного із травмою, отриманою під час виконання ним бойового завдання у зоні проведення АТО. Далі він мав би цей висновок ВЛК разом з іншими документами подати до МСЕК №1 КЗ ЛОР "Львівський обласний центр медико - соціальної експертизи". Однак йому відмовили та рекомендували звернутись до рентгенологині "як спеціаліста, який може допомогти вирішити це питання, оскільки він самостійно не зможе цього зробити". Лікарка на той момент була у декретній відпустці, тож попросила приїхати до неї додому з усіма документами. Пізніше вона повідомила, що послуга коштуватиме 10 тисяч доларів США.
"Крім цього, ОСОБА_4 (обвинувачена, – ред.) повідомляла, що сума 10 тисяч доларів США – це частина грошових коштів від вказаної одноразової грошової допомоги, яку він у подальшому має отримати. Він погодився на умови та вони домовились, що вона дасть свої кошти, а він їй поверне коли отримає одноразову грошову допомогу" , – йдеться у вироку.
Наприкінці жовтня 2020 року лікарка надала йому висновок ВЛК від 26.10.2020 щодо зміни причинного зв`язку захворювання. А атовець 25 березня 2021 атовець звернувся із заявою до правоохоронних органів.
До слова у травні 2021 під час зустрічі у приміщенні ресторану "Батярський двір", вона зменшила суму з 10 тисяч доларів США до 8 тисяч доларів США, оскільки атовець працював в неї на будівництві з жовтня 2020 року.
При цьому жінка "постійно нагадувала йому, що він винен їй гроші і якщо він не поверне, то вона забере банківську картку, на яку прийде одноразова виплата", – йдеться у вироку.
1 червня 2021 працівники СБУ надали атовцю 8 тис. доларів, які він заніс додому до лікарки. Після цього її затримали.
14 березня 2023 року Сихівський райсуд присудив лікарці чотири роки позбавлення волі з конфіскацією майна. Також з неї стягнули в користь Державного бюджету України 10 468 грн. витрат на залучення експертів.
Однак це рішення оскаржили. У липні цього року Касаційний суд постановив перекваліфікувати дії засудженої зі ч. 3 ст. 369-2КК на ч. 2 ст. 369-2 (замінив вимагання неправомірної вигоди за здійснення впливу на отримання неправомірної вимоги) та замінив їй покарання штрафом у розмірі 85 000 грн.
- Актуальне
- Важливе