"І штраф заплатять, і дані оновлять, і ВЛК пройдуть": адвокат розповів, що чекає на українців після 17 липня
З 17 липня військовозобов'язані українці поділилися на дві групи – ті, які оновили дані, і ті, які не зробили цього. Виконати свій обов'язок мали всі, навіть ті, хто був у ТЦК незадовго до ухвалення мобілізаційного закону. Інакше на військовозобов'язаних можуть накласти штраф у розмірі від 17 до 25 тис. грн. Штрафи можуть сумуватись і сягнути навіть 160 тис. грн
Про це й інші нововведення, які чекають на українців згідно з новим законом про мобілізацію, для "Еспресо.Захід" розповів адвокат Володимир Марусяк.
"На людей, які не оновили дані, територіальний центр комплектування постановою керівника ТЦК може накласти штраф у розмірі від 17 до 25 ти тис. грн. Йдеться навіть і про тих людей, які були у ТЦК, скажімо, місяць перед новим мобілізаційним законом. Прикінцеве положення закону вказувало: незалежно від того, хто і як оновлював дані, він має зробити це з 18 травня до 16 липня", – пояснив адвокат.
За процедурою, каже Володимир Марусяк, ТЦК скеровує повістку, скажімо, Іванові Петренку. Але якщо він не забрав її з пошти, тоді ТЦК надсилає повідомлення на складання протоколу про адмінпорушення і винесення постанови. Якщо він не з'явився, то рішення приймають без нього і надсилають йому вже постанову. Він має право оскаржити її або впродовж 10 днів сплатити штраф. Якщо не сплатив – матеріали передають у виконавчу службу. А тоді вже виконавча служба займається стягненням цього боргу, як будь-якого іншого виконавчого провадження.
Можуть забирати майно, автомобілі, квартири
Виконавче провадження про стягнення боргу у випадку з військовозобов'язаним нічим не відрізняється від іншого боргу за рішенням банку чи позики тощо.
"Є майно, є рахунки в банках, і це можуть арештувати та стягнуть у межах суми. Щодо нерухомості, звичайно, якщо сума боргу менша, як 160 тис. грн (зараз йдеться про 20 мінімальних заробітних плат) – тоді нерухоме майно не може бути реалізовано, бо сума штрафу неспівмірна з цим. Але якщо сума більша, тоді виконавець може описати це майно, виставити на торги, хтось купить це майно, а цими грошима можна буде погасити борг. Якщо є, скажімо, малолітні діти, це важче зробити, але також можна. До прикладу, якщо людина має декілька квартир, виконавець звертається в опікунську раду й пояснює, що продаж певної квартири ніяким чином не вплине на дітей, бо вони можуть жити в інших квартирах, які є у власності цієї людини", – прокоментував Марусяк.
Штрафи передбачено не лише за непоновлення даних, а й за непроходження ВЛК
Як розповідає адвокат, зараз у нас є норма закону, яка визначає, що особи, які мають статус "обмежено придатний", повинні пройти ВЛК впродовж 9 місяців з дня набуття чинності закону, тобто до лютого 2025 року.
"Це ті, в кого є відмітка про обмежену придатність, аби визначили їхній статус зараз. Усі інші види проходження ВЛК – за повісткою. От, наприклад, ви прийшли уточняти дані, а зауважу – оновлення даних не дорівнює проходженню ВЛК, адже щоб пройти ВЛК, людина має отримати повістку. Якщо вона була, а людина в ТЦК так і не з'явилася, – штраф, 17-25 тис. грн. Інша ситуація – людина з'явилася за повісткою, але відмовляється від ВЛК. Знову ж таки, це штраф. І наголошу: сплата штрафу не звільняє від обов'язку. Бо зараз багато хто думає, мовляв, "я не оновив дані, краще сплачу штраф". Ні, так не працює – і штраф заплатить, і дані оновить, і ВЛК пройде", – додає адвокат. А сплата штрафу не звільняє від відповідальності. Їх може насумуватися на 160 тис. грн.
Згідно з теперішнім законодавством під час воєнного стану всі військовозобов'язані мають хоча б раз у рік проходити ВЛК. І тут немає значення, має та чи інша людина відстрочку, чи ні.
Читайте також: Людей штрафуватимуть за помилки військкоматів: що чекає на військовозобов'язаних з 17 липня
"Але, знову ж таки, проходження ВЛК є лише за повісткою.От, наприклад, я проходив ВЛК рік тому, і мені повістка не приходила. Я не повинен іти й казати, що хочу пройти, бо вже минув рік. Людина має дочекатись повістки і тоді йти на ВЛК", – наголосив адвокат.
Ще один важливий аспект, про який згадує Володимир Марусяк, – обмеження права керувати транспортним засобом.
"Якщо людина не з'явилася за повісткою, її оштрафували, вона знову не з'явилася, тоді ТЦК має право звернутись у поліцію з метою її розшуку. Якщо поліція провела певні дії та не знайшла людину за місцем проживання чи роботи, поліція дає рапорт у ТЦК і звертається до суду з поданням про обмеження для цієї людини керувати транспортним засобом. Суд приймає рішення. А вже коли поліція після цього зупиняє цю людину, правоохоронці мають право затримати її для відправлення в ТЦК і складання протоколу про правопорушення", – уточнив правознавець.
- Актуальне
- Важливе