Доплати вчителям, вищі податки й подорожчання автоцивілки: які важливі зміни чекають львів'ян з 1 січня
З 1 січня на Львівщині замість МСЕК працює 91 експертна комісія, вчителі почнуть отримувати надбавку до зарплати, а через зміни законодавства може подорожчати автоцивілка
З 1 січня набули чинності низка нових законів та урядових постанов, про які варто знати українцям. "Еспресо.Захід" зібрав основні з них.
Експертні комісії замість МСЕК
З 1 січня в Україні діють експертні комісії з оцінювання повсякденного функціонування (ЕКОПФО) замість МСЕК. На Львівщині наразі буде 91 така комісія у 13 медичних закладах. Усі етапи для оцінювання фіксуватимуть в електронній системі, що унеможливить корупційні зловживання.
Як пояснила керівниця управління охорони здоров’я Львівської міської ради Марта Матюшко, в рамках робочого часу медичного персоналу відокремлених підрозділів Першого медоб’єднання Львова, як кластерної лікарні, працюватимуть спеціалізовані команди для експертного оцінювання повсякденного функціонування особи – ЕКОПФО.
У лікарні святого Пантелеймона (лікарня швидкої допомоги) працюватиме 12 команд ЕКОПФО, у лікарні святого Луки (8-ма лікарня) – 6. До процесу оцінювання залучено 132 лікарів різного профілю: кардіологи, невропатологи, травматологи, хірурги та інші спеціалісти. Обов’язково в кожній з команд буде один терапевт. Голову комісії обиратимуть відповідно до профілю захворювання пацієнта. Тобто, якщо це хірургічна патологія, головуючим буде хірург. Якщо неврологічна – головою комісії буде невропатолог тощо. Тобто голова комісії змінюватиметься у кожному випадку", - пояснює Марта Матюшко.
Платні послуги у державних і комунальних лікарнях
З 1 січня 2025 року набула чинності постанова Кабінету міністрів "Деякі питання надання послуг з медичного обслуговування населення за плату від юридичних і фізичних осіб", яка врегульовує наданням платних послуг у медичних закладах. Зокрема, вона дає право лікарням встановлювати плату за послуги, які вартість яких не покрива Національна служба здоров’я. Детальніше про це читайте тут.
Доплати до зарплат вчителям
З 1 січня цього року і до кінця року, у якому закінчиться воєнний стан вчителі отримуватимуть надбавку до зарплати:
з 1 січня 2025 року – 1000 гривень (1300 гривень до сплати податків);
1 вересня 2025 року 2000 гривень (2600 гривень до сплати податків).
Надбавку отримуватимуть педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти державної і комунальної форм власності.
Зміни для власників авто
З 1 січня 2025 року набував чинності Закон №3720 "Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів". Він вносить декілька важливих змін при оформленні автоцивілки та "зеленої карти".
Держава більше не регулюватиме ціни на поліси обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності. Крім того, підвищуються страхові виплати:
- за шкоду, заподіяну життю та здоров’ю - 500 000 грн на одну потерпілу особу та 5 мільйонів грн на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих осіб;
- за шкоду, заподіяну майну потерпілих - 250 000 грн на одну потерпілу особу та 1,25 мільйона грн на один страховий випадок незалежно від кількості потерпілих осіб.
Щодо поліса "Зелена карта", який потрібен для виїзду за кордон, то тут основне нововведення у тому, що його більше не можна оформити у день виїзду за кордон. Сертифікат починатиме діяти лише з 00:00 доби, наступної після його оформлення, за умови внесення даних до Єдиної бази МТСБУ.
У Львівській митниці попереджають: для уникнення проблем договір страхування необхідно укладати щонайменше за добу до планованої поїздки.
Збільшення акцизів на пальне
З 1 вересня 2024 року набув чинності закон про підвищення акцизного податку на пальне. Він передбачає поетапне збільшення акцизного податку на різні види пального до 1 січня 2028 року. Відповідно до цього закону, з 1 січня 2025 року акцизи на пальне знову зростуть:
- на бензин з 242,6 до 271,7 євро за тонну;
- на дизельне пальне з 177,6 до 215,7 євро за тонну;
- на автогаз з 165 до 193 євро за тонну.
Збільшення акцизів може призвести до подорожчання пального в середньому на 1,5 грн за літр.
Зростання військового збору
З 1 січня набула чинності норма про збільшення військового збору з доходів українців з 1,5% до 5%. При цьому військовий збір не збільшать для грошового забезпечення військовослужбовців ЗСУ, СБУ, ГУР, Нацгвардії та інших силових структур. Військовослужбовці, які перебувають у зоні бойових дій, взагалі сплачувати військовий збір не повинні.
Крім того, ФОП також тепер є платниками військового збору. Платники єдиного податку першої, другої та четвертої груп. Для них ставка військового збору становить 10% від розміру мінзарплати, встановленої на 1 січня (у 2025 році – це 8000 грн).
Платники єдиного податку третьої групи (але уточнили, що крім електронних резидентів (е-резидентів*). Для них ставка військового збору становить – 1% від доходу, що визначений за ст. 292 ПКУ.
- Актуальне
- Важливе