Еспресо. Захід
Огляд

День захисників і захисниць: чому свято Покрови асоціюється з українським військом

1 жовтня, 2024 вiвторок
07:35

Свято Покрови Пресвятої Богородиці, яке через реформу церковного календаря в Україні відзначають 1 жовтня (раніше – 14 жовтня), має важливе значення для українського війська. Вже десять років саме цей день офіційно є також Днем захисників і захисниць України

Зміст

"Еспресо.Захід" розповість історію свята та значення Покрови для українського війська.

Історичні корені свята

Фото: vartonewsТрадиція асоціювати свято Покрови з українським військом сягає корінням в далекому минулому і тісно пов'язана з історією козацтва та Візантії.

Шанування культу Пресвятої Богородиці, матері Ісуса Христа, в християнстві загалом виникло в ранньому середньовіччі і дуже швидко поширилося у православному світі, включаючи Київську Русь. В українській релігійній традиції Богородиця сприймалася як найважливіша заступниця і захисниця людей перед Богом. Її образ був символом не лише милосердя, а й допомоги в скрутні часи, зокрема під час воєн та інших небезпек.

Така думка не виникла на пустому місці, а має під собою відголос візантійської легенди, пов’язаної з матір’ю Ісуса.

Ще з часів правління імператора Іраклія (VII століття), Пресвята Богородиця вважалася покровителькою Візантії. Тому не дивно, що тут розвинувся її культ. Свято Покрови Пресвятої Богородиці відзначається в православних і греко-католицьких церквах через події 910 року, що сталися в Константинополі, тодішній столиці Візантійської імперії. За переказами, під час облоги міста військами сарацинів, Богородиця явилася святому Андрію Юродивому і захистила місто, розпростерши над ним свій омофор (покров). Цю подію ще також називають Влахернським чудом, бо саме в церкві у передмісті Влахерни явилася матір Ісуса.

Таким чином образ Богородиці, що оберігає народ від небезпеки, поширився в православному світі та став символом захисту перед загрозою. Візантійська легенда стала дуже популярною і на територіях Київської Русі, яка завдяки Володимиру Великому у кінці Х століття також стала християнською країною з візантійськими обрядами.

Згодом, коли у XV століття виникли козаки, що були в основному вихідцями з українських православних селян, вірування у захисну силу молитов до Богородиці отримало особливу силу серед них. Це не дивно, адже запорізькі козаки постійно вели війни проти кримських татар, Османської імперії та інших ворогів. А часті битви та перебування на межі загибелі вимагало сильного духовного захисту, щоб дати внутрішній спокій. Тому козаки зверталися до Пресвятої Богородиці як до головної захисниці свого війська та своєї покровительки.

Саме козаки, що виступали як захисники українських земель від зовнішніх ворогів, популяризували культ Покрови. У козацьких храмах часто зображали Богородицю з омофором, а козаки зверталися до неї за допомогою перед битвами та у важкі моменти, щоб також бути під її покровом. Навіть ікони її образу неодноразово використовували на своїх хоругвах як духовний символ під час військових походів. Богородицю козаки також часто називали "Непереможною воєводою".

До речі, Запорізька Січ мала храм, присвячений Покрові Пресвятої Богородиці, і багато хто з козаків вважав цей день святим. Також у цей час традиційно проводилися ради, а іноді й вибори кошового отамана. Козацькі ватажки також часто присягали на вірність під захистом Покрови Богородиці.

Цікаво, що за сотні років згодом, у свято Покрови за рішенням Організації українських націоналістів у 1942 році було створено Українську повстанську армію (УПА). Тобто таким чином українські повстанці, які боролися як з нацистським, так і радянським режимами перейняли традицію захисту під покровом Богородиці, показуючи тяглість наших військових традицій.

Покрова і сучасна українська армія

Фото: perets.media

 

Довгий час в незалежній Україні на державному рівні відзначалося радянське свято "День захисника Вітчизни", яке припадало на 23 лютого. Однак з 2014 року, після анексії Криму й російської агресії на сході України, свято Покрови набуло нового значення для української громадськості, яка після Революції гідності взяла курс не лише на ЄС й НАТО, але й на декомунізацію та створення національної держави з сильним військом.

Указом експрезидента України Петра Порошенка, 14 жовтня 2014 року почали відзначати "День захисника України".

"В багатому на подвиги літописі українського воїнства безліч битв і дат, гідних стати Днем захисника Вітчизни. Я наголошую, Україна більше ніколи не відзначатиме це свято за військово-історичним календарем сусідньої країни. Ми будемо шанувати захисників своєї Батьківщини, а не чужої!", - сказав Петро Порошенко під час відзначення Дня незалежності у 2014 році.

Тодішній голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович мотивував вибір дати 14 жовтня для Дня захисника України історичною традицією вшанування українського війська на Покрову. Адже на свято Покрови традиційно відзначається також день Українського козацтва, а ще це день створення УПА.

З 2015 року свято стало також державним і неробочим днем. А у серпні 2021 року свято за ініціативи президента Володимира Зеленського було перейменовано на "День захисників і захисниць України" для встановлення статевої рівності. Через реформу церковного календаря в Україні з 2023 року святкування було перенесено з традиційного 14 жовтня на 1 жовтня.

Фото: Вікіпедія

Покрова в інших народах

Пресвята Богородиця як заступниця військових має глибоке коріння не тільки в Україні, а й у багатьох інших країнах. Її шанували та продовжують шанувати як небесну покровительку воїнів, і це особливо проявляється в різних християнських традиціях.

Візантійська імперія

Візантійські імператори та воєначальники часто зверталися до Богородиці як до захисниці столиці та держави. Окрім уже згаданого Влахернського чуда, багато візантійських перемог над ворогами приписували заступництву Пресвятої Богородиці. Її образ часто використовувався під час бойових дій, а ікони з її зображенням вважалися потужними захисниками військових.

Греція

У грецькій традиції Богородиця також відіграє важливу роль як заступниця війська. Офіційно грецьке православ'я визнає її "Панагією" — Всесвятою, що оберігає Грецію від ворогів. Під час війни за незалежність Греції від Османської імперії у 19 столітті Богородиця стала символом боротьби за свободу. Воїни молилися до неї перед битвами, просячи про захист і перемогу.

Польща

У католицькій Польщі Богородиця також має статус заступниці воїнів. Особливо важливою стала її роль під час битви під Хотином (1621) та Віденської битви (1683). Після перемоги над османами польський король Ян III Собеський віддав подяку Богородиці, визнаючи її заступництво за вирішальне у перемозі.

Західна Європа

У Західній Європі, особливо в Італії та Іспанії, також існує традиція звернення до Богородиці за захистом під час військових конфліктів. Багато військових орденів, таких як орден Святого Лазаря або Тевтонський орден, шанували Богородицю як свою покровительку і зверталися до неї під час хрестових походів та інших воєнних дій.

Тож, підсумовуючи свято Покрови Пресвятої Богородиці має глибоке значення для української армії та народу загалом, адже асоціюється з духовним захистом у боротьбі за свою землю. Історичний зв'язок із козацтвом та сучасними захисниками України робить Покрову символом єдності, військової честі та непохитності перед ворогом.

Читайте також: Свято Покрови Пресвятої Богородиці: значення, історія та традиції

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.51
    Купівля 41.51
    Продаж 41.96
  • EUR
    Купівля 43.6
    Продаж 44.28
  • Актуальне
  • Важливе
2024, вiвторок
3 грудня
19:43
Огляд
сніг, мокрий сніг
Без істотних опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 4 грудня
19:38
У Львові планують облаштувати ще чотири наземні переходи поруч з підземними. Локації
19:19
світло
Графіки відключення світла у Львові та області на 4 грудня
18:55
Власник Dragon Capital Томаш Фіала придбав частку львівської будівельної компанії, яка належить екснардепу від "Самопомочі"
18:36
маршрутка на Дрогобиччині
АМКУ розпочав справу щодо департаменту дорожнього господарства ЛОДА: причина
17:48
Оновлено
блекаут, вимкнення світла
Більше годин без світла: оновлені графіки вимкнень електрики для Львівщини на вечір 3 грудня
17:28
затримані на кордоні
Намагався виїхати з України з новою та колишньою дружинами: у пункті пропуску на Львівщині зупинили втікача
17:12
очільниця Пласту Львівщини Софія Хамуляк
На Львівщині Пласт очолила Софія Хамуляк
16:55
врізка в нафтопровід
На Львівщині ділки крали нафту зі Стрільбицького родовища
16:40
Оновлено
"Едельвейси" вибили росіян із плацдарму на правому березі Осколу північніше Куп'янська
"Едельвейси" вибили росіян із плацдарму на правому березі Осколу північніше Куп'янська: як відбувалась зачистка
16:38
На Волині проводять 5-денні навчальні стрільби
16:22
водопостачання
Частина Франківського району Львова 4 грудня буде без води: водоканал просить зробити запаси
16:15
скрипалька Соломія Івахів з оркестром
У Львові й Києві скрипалька Соломія Івахів презентує альбом "Українське Різдво", виданий у США
16:00
Остап Стахів суд
Псевдоактивіст Стахів вийшов із СІЗО: його прихильники зібрали 908 тис. грн на заставу
15:50
Оновлено
На Тернопільщині зловмисникам, які знущалися зі стада диких кабанів, загрожує 5 років тюрми
15:37
У Львові запустили онлайн ресурс із оцифрованими стародруками Нацмузею
15:19
На Львівщині встановили межі ботанічної пам’ятки природи "Алея вікових лип"
15:08
На Закарпатті затримали чоловіка, який переправляв ухилянтів за кордон
14:39
Тернополянка Аліна Ременець грає на піаніно у зруйнованій квартирі
Тернополянка Аліна Ременець зіграла на фортепіано у знищеній квартирі, де загинув її батько
14:29
У Львові для ветеранів війни проведуть набір на безкоштовне ІТ-навчання
14:11
На Рівненщині судитимуть чоловіка, який на замовлення підпалив два авто
13:58
У Чернівцях народилася найбільша дитина року вагою понад 5 кг
13:50
Що задекларував колишній голова Коломийської МСЕК Ярема Голинський
13:35
суд, гроші, штраф
На Хмельниччині адвокат сплатить штраф за те, що обіцяв вплинути на суддю
13:19
Диво сталось: волонтерка Уляна Дідич закрила борги і відправить авто для дочки на фронт
13:00
На Львівщині двоє чоловіків забили до смерті свого товариша по чарці
12:44
Мукачівські спортсмени стали чемпіонами світу з джиу-джитсу
12:24
Виконував найскладніші завдання: воїн з Рівненщини з позивним Санітар отримав "Хрест доблесті" від головнокомандувача Сирського
12:11
У Бориславі врятували чоловіка, який впав із крутого берега в річку
11:56
Постраждала від ракетного удару 13-річна Яна Степаненко і 30-річний воїн Олександр Рясний разом пробігли на протезах 
11:42
Львівські митники викрили поляка, який намагався ввезти в Україну брендові сумки та взуття на 500 тис. грн
11:25
Скільки людей перетнули західний кордон України 2 грудня
11:16
Оновлено
Нічна атака дронами на Рівненщині
На Рівненщині пролунали вибухи: що відомо про нічну атаку дронами
11:15
Оновлено
Рятувальники ліквідовують наслідки влучання "шахеда" у Тернополі 3 грудня
У Тернополі "шахед" влучив в обʼєкт енергетичної інфраструктури: частина міста без світла
10:42
чадний газ
У Львові через отруєння чадним газом троє людей потрапили до лікарні
10:25
На Львівщині вантажівка на смерть збила велосипедиста
На Львівщині вантажівка на смерть збила велосипедиста
10:08
Оновлено
пункт пропуску
На кордоні з Угорщиною відновили роботу трьох пунктів пропуску
09:57
На автодорозі "Львів-Луцьк" внаслідок ДТП травмувалися четверо людей
09:41
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 3 грудня
09:33
Під час захисту України від ворога загинув 37-річний Іван Шиян зі Львівщини
Більше новин