День апостолів Петра і Павла: що треба знати про свято
У суботу, 29 червня, віряни відзначають День апостолів Петра і Павла. Це свято є важливою подією у християнському календарі
Про це повідомляє "Еспресо.Захід".
Раніше пам'ять святих апостолів Петра і Павла в Україні вшановували 12 липня, відповідно до юліанського календаря. Однак після переходу українських церков на новоюліанський календар, дата святкування змінилась.
У народі це свято ще називають Петрів день або День Петра. Також цього дня завершується Петрівка. Однак цього року через зміни у календарі та пізній Великдень посту не було.
Про апостолів Петра і Павла
Петро і Павло – головні учні Ісуса. Вони, поширюючи віру в Христа, до кінця своїх днів берегли вірність Богу. Петро (при народженні Симон) з родини рибалки і прийшов до Ісуса слідом за братом – Андрієм Первозванним. Він був першим з апостолів, хто визнав Ісуса Христа месією. Коли Христа арештували, Петро спочатку відрікся від нього, в чому потім розкаявся. Павло ж (до прийняття християнства мав ім'я Савл) був римським громадянином, спочатку стояв на боці гонителів християн та згодом став палким проповідником віри. Обоє були страчені за свої переконання: Петра розіп'яли на хресті, а Павла обезголовили.
Апостоли Петро і Павло вважаються одними з найбільш значущих святих і послідовників Христа, тому їх пам'ять вшановується християнами в усьому світі. Ще з давніх часів люди зустрічали цей день дуже врочисто. Білили хати, оздоблювали стіни оселі рушниками, прибирали домівки. Водночас у саме свято люди не працювали, а ошатно одягалися й з квітами та віночками, окрасою яких були червоні маки, вирушали до церкви.
Традиції
Раніше свято називали ще Петрик, Червоне літо, Зелений покіс, Петрів день, Петрівка та Петра-рибалки. За часів Київської Русі це вважалося святом рибалок, адже апостол Петро до проповідництва полюбляв ловити рибу зі своїм батьком.
Молодь перед святом гуляла у полі та чекала сходу сонця. Пращури вважали, що все в цей день особливе та переливається різними барвами, немов веселка. В деяких регіонах рибалки збирали гроші, щоб купити воскову свічку та поставити у церкві перед іконою апостола Петра для успішної ловлі.
Цього дня варто сходити до церкви, помолитися та обов’язково поставити свічки за здоров’я рідних. Після відвідування церкви накривали багатий стіл, на якому обов’язково мають бути риба та овочі. Особлива страва цього дня – мандрики (пшеничні коржики з сиром, випечені на сироватці). Назва пішла від слова “мандрувати”, адже Петро і Павло багато подорожували, проповідуючи вчення Господа
У селах на Петра і Павла починався сезон весіль, адже вірили, що пара, яка заручилися в період з 12 липня до 5 серпня, проживе довге та щасливе сімейне життя.
Заборони свята
У цей день заборонено:
- купатися та підходити до відкритих водойм, особливо дітям,
- жінки не повинні в'язати і шити, щоб не накликати біду;
- не можна вінчатися, бо пара швидко розстанеться;
- не можна ходити до лісу, бо звірі стають агресивними;
- заборонено давати гроші в борг, бо гаманець буде порожнім увесь рік;
- не можна їсти в цей день овочі та фрукти з нового врожаю – до голоду на наступний рік;
- утриматися від подружньої близькості, щоб не було надалі проблем у шлюбі.
- Актуальне
- Важливе