Чи можна змушувати людей працювати у спеку. Роз'яснення Держпраці
Чи може роботодавець змушувати працівника відпрацювати 8-годинний робочий день при температурі понад + 30º С, а при якій температурі робота вважається небезпечною
Про це повідомив "Еспресо.Захід" заступник начальника Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці Андрій Вакула.
"Для різних категорій робіт є різні допустимі показники температури. Але верхня межа температури на постійних робочих місцях – 28º С", – каже Андрій Вакула.
За словами Андрія Вакули, якщо йдеться про працівників, які виконують роботи на відкритих майданчиках, то загальна тривалість робіт при температурі понад 28º С не повинна перевищувати 4-5 годин на зміну.
"Крім того, працівникам має надаватись відпочинок, який повинен становити 10% на кожні 2 градуси перевищення температури. Тобто за 30 º С відпочинок має бути 10%. При 32º С – 20% від робочого часу. Ці перерви мають бути у приміщеннях, але контраст температур не має перевищувати понад 5 º С. Тобто якщо надворі 30º С, то у приміщенні має бути не менше 25º С, оскільки більше перепади шкідливі, особливо для працівників з серцевосудинними захворюваннями", - каже він.
Щодо людей, які працюють скажімо, на будівельних майданчиках, то тут роботодавець може або змістити години роботи на ранішні чи вечірні, коли менша спека. Але у будь-якому випадку він повинен організовувати перерви у більш охолоджених приміщеннях, або хоча б встановити тенти, які б давати затінок.
Якщо температура понад 35º С
При температурі понад 35º С людина можна працювати 4-5 годин лише у спеціальному одязі, який оберігає від перегрівання. Без такого одягу – 1-2 години максимум.
Окрім того, при 35º С тривалість роботи має бути періодами не більше 15-20 хвилин, після яких має бути перерва на 10 хвилин у приміщенні чи бодай у затінку, де нижча температура.
Робота за температури зовнішнього повітря понад + 37° C вважається небезпечною для життя та здоров’я, тож роботодавцям варто змістити графіки.
Вода і засоби захисту – за кошт роботодавця
"Роботодавець зобов’язаний забезпечити безпечні умови роботи для працівника, тому у спеку його обов’язок – забезпечити людей засобами захисту, водою, бо від цього залежить здоров’я, а у деяких випадках і життя", – каже Андрій Вакула.
Утім, за його словами, поки у Західне міжрегіонального управління Скарг від працівників на умови праці приходить багато, але поки на аномальну спеку не було.
"За прогнозами синоптиків, спека триватиме далі, тож якщо будуть скарги працівників на порушення умов роботи при високих температурах, зокрема в організації перерв чи тривалості зміни, ми розглядатимемо кожну таку скаргу", - каже Андрій Вакула.
- Актуальне
- Важливе