Стати Олімпійським чемпіоном з легкої атлетики: як у Львові допомагають юним талантам

Спортивний клуб ЛСК "Атлет" ("AtletLviv") спеціалізується на розвитку досягнень дітей з легкої атлетики. Це єдиний в своєму роді такий заклад у Львові

Легка атлетика – олімпійський вид спорту, що об'єднує різні види фізичної активності, такі як біг, стрибки, метання та спортивну ходьбу. Цей вид спорту не менш видовищний ніж командні змагання і збирає у всьому світі повні стадіони глядачів, саме легка атлетика дала початок Олімпійським іграм. Адже перші змагання провели з бігу.

Довгий час в Україні місцями виховання висококваліфікованих спортсменів з легкоатлетичних змагань були східні і центральні області, зокрема, Донеччина, Луганщина, Дніпропетровщина і Київщина. Однак війна розпочата Росією змінила ситуацію. Спорт намагаються убезпечити від можливих загроз військового часу, тому змагання з легкої атлетики тепер переважно проводять на заході України, а саме на стадіонах у Луцьку, Львові, Ужгороді, Івано-Франківську. Це може стати поштовхом для розвитку місцевих юних талантів.

Саме цим з 2017 року займається спортивний клуб "AtletLviv". "Наша місія - виховати Олімпійських чемпіонів!", - йдеться в одній з інтернет-брошур закладу. Однак окрім медалей та визнання, легка атлетика також корисна з багатьох аспектів для здоров’я й розвитку дітей, допомагаючи їм стати фізично сильнішими, гнучкішими, психічно стійкішими, покращити координацію, додати соціальних навичок під час тренувань і змагань.

Про розвиток легкої атлетики у Львові "Еспресо.Захід" поспілкувався з засновником клубу "ЛСК "Атлет"", тренером з легкої атлетики Станіславом Онищуком. Чоловік закінчив Львівський державний університету фізичної культури, спершу тренував дорослих, а згодом став дитячим тренером. У 2019 та 2023 роках міськрада визнавала його кращим дитячим тренером Львова з легкої атлетики.

Фото: Станіслав Онищук


Фото: Станіслав Онищук

 

"Коли почав працювати дитячим тренером у міській дитячо-юнацькій спортивній школі, то побачив, що у нас не дуже ефективна система розвитку легкої атлетики серед дітей. Тому вирішив започаткувати свій клуб із легкої атлетики та почав набирати дітей. Зараз у нас тренується більше ста двадцяти дітей різного віку, та крім мене, працює ще два тренери. Маємо групи від 5 і до 17 років. Фізично розміщені у п’яти локаціях у Львові в школах міста", - розповідає Станіслав Онищук.

Читайте також: Спорт – той інструмент, який буде склеювати наше суспільство, - можливий кандидат на посаду міністра спорту Антон Нікулін

Потрібну переходити на клубну систему спорту на державному рівні

Фото: спортивний клуб "AtletLviv"

 

Тренер переконаний, що якісний розвиток легкої атлетики в Україні буде тоді, коли запрацює клубна система спорту на державному рівні, адже клуби зацікавлені у масовості спорту, а не тільки у максимальних спортивних результатах. У нас розвиток спорту на державному рівні реалізується через ДЮСШ та спортивні школи олімпійського резерву, які залишилися нам ще з радянської спадщини, спрямовані і обмежені у своїй діяльності виконанням нормативів і спортивних розрядів. Такі приватні клуби, як "ЛСК "Атлет"" – це поширена практика за кордоном, однак в Україні їх одиниці, а у Львові лише один з легкої атлетики для дітей. Переважно в клубі тренуються діти молодшого віку до 13 років, а далі вони представляють державні заклади, які мають фінансування для зборів і виїздів на різні чемпіонати.

Фото: спортивний клуб "AtletLviv"


Фото: спортивний клуб "AtletLviv"



 

"Держава рухається у напрямку розвитку клубної системи спорту. Зараз клуб фінансується за кошти батьків. З цих внесків за останні два роки вдалось придбати інвентар на понад 340 тис. грн. Ми не можемо орендувати легкоатлетичні бази, як державні заклади і сповна забезпечити спеціалізовану підготовку дітей. Клубу доводиться самостійно дбати про належний інвентар для тренувань, шукати спонсорів, подаватися на гранти. Наприклад, нещодавно отримали грантову підтримку від благодійного фонду "ЗМІН Фундація" на 200 тис. грн для закупівлі спортивної форми та спортивного обладнання для силових тренувань, адже ця потреба клубу забезпечена недостатньо. Частину тренажерів вже розмістили в СЗШ №68 м. Львова, де облаштовуємо для своїх вихованців тренажерний зал", - каже Станіслав Онищук.

"Для дітей, щоб їх зацікавити, потрібен різноманітний кольоровий дитячий легкоатлетичний інвентар, зокрема за програмою “Kids Athletics”

Він також зазначає, що для розвитку легкої атлетики треба проводити змагання серед дітей молодших вікових груп. Бо зараз такі відбуваються з 9 років, тобто до віку прийому учнів у ДЮСШ, а молодші діти, не мають змагань. Як наслідок, легка атлетика втрачає багатьох талановитих учнів, яких залучають до занять приватні клуби інших видів спорту з 4-6 років.

Звісно, що потрібен розвиток і матеріальної бази. Адже легка атлетика включає багато  дисциплін, які потребують свого інвентарю - від спису для метання, до бар’єрів для бігу.

Фото: спортивний клуб "AtletLviv"

 

"Ця система підготовки потребує широкої організації. Для початкової підготовки достатньо спортзалу у школі. Для дітей, щоб їх зацікавити, потрібен різноманітний кольоровий дитячий легкоатлетичний інвентар, зокрема за програмою “Kids Athletics”. Для базової підготовки потрібен вже інший інвентар, майже як для дорослого спортсмена. Також необхідні шкільні стадіони з поліуретановим покриттям доріжок по колу для бігу, сектори для стрибків. Спеціалізована підготовка потребує взимку спеціальних манежів, а влітку - стадіонів зі всіма легкоатлетичними секторами: для метання диска й молота; для стрибків у висоту, довжину та з жердиною; для бігу з бар’єрами та з перешкодами", - розповідає Станіслав Онищук.

Читайте також: Бути суперменом в умовах гравітації: як у Львові розвивають спортивний батут

Легка атлетика тим цікава, що дитина може спробувати себе в різних дисциплінах, перш ніж визначити, що їй найбільше подобається. У Львові, за ініціативи управління спорту ЛМР, почали проводити спортивні шкільні ліги, куди теж включена легка атлетика. Тому на загал у місцевого керівництва є бажання розвивати потенціал наших юних талантів. У "ЛСК "Атлет"" чимало дітей здобували призові місця на багатьох обласних та всеукраїнських змаганнях.

"Діти, батьки і тренер, які об’єднані спільними цілями є однодумцями відповідальними за досягнення результатів"

Фото: Станіслав Онищук

 

"Щоб виховати чемпіона чи чемпіонку, спершу треба знайти кваліфікованого тренера, який не просто займається дітьми, а й має бачення, як цю конкретну дитину вивести на належний рівень. По-друге, потрібна база, на якій можна здійснювати безперервну фізичну підготовку: початкову, базову і спеціалізовану. Ну і по-третє, потрібно, щоб батьки розуміли, що вони мають частину свого життя присвятити спортивному розвитку дитини: підтримувати, мотивувати, контролювати відвідування тренувань. Наприклад, дітям молодшого віку треба 12 тренувань, а для старших ця кількість зростає до 25 впродовж місяця. Тобто це майже щоденне відвідування. Діти, батьки і тренер, які об’єднані спільними цілями є однодумцями відповідальними за досягнення результатів", - говорить Станіслав Онищук і додає, що вірить у потенціал Львова в розвитку майбутніх чемпіонів з легкої атлетики.