Еспресо. Захід
Інтерв’ю

Спорт – той інструмент, який буде склеювати наше суспільство, - можливий кандидат на посаду міністра спорту Антон Нікулін

Юрій Мартинович
9 листопада, 2023 четвер
16:35

Згідно з інформацією ЗМІ, новим міністром молоді та спорту найближчим часом можуть призначити 41-річного львів’янина Антона Нікуліна. Вчорашня заява про звільнення міністра молоді та спорту Вадима Гутцайта знову активізувала у ЗМІ інформацію про, можливо, нову посаду для Нікуліна

Зміст

Про ймовірне призначення Нікуліна новим міністром, зокрема, нещодавно писало популярне спортивне видання України sport.ua. Більше того, за інформацією lb.ua, новий кандидат на цю посаду уже пройшов співбесіду і "мова йде про Антона Нікуліна". 

Антон Нікулін із травня 2017 року працює начальником управління молоді та спорту Львівської міськради. До цього активно займався карате, є майстром спорту міжнародного класу. Також чоловік багато років працював тренером збірної команди України з карате, а його підопічні здобували міжнародні нагороди, зокрема  олімпійські.

У Львові Антон Нікулін зарекомендував себе як фаховий менеджер, а головне – за ним немає шлейфу зі скандалами. До того ж пан Нікулін – публічна особистість і відкритий до діалогу з представниками ЗМІ.

"Еспресо.Захід" поспілкувався з Антоном Нікуліном під час його дороги до Києва, на тему його імовірної нової посади в уряді та яким є його бачення щодо розвитку українського спорту, зокрема, в реаліях повномасштабної війни з росіянами.

"Приємно чути, що хтось так високо оцінює мої шанси"

Фото: facebook.com/antonnikulinn

 

Пане Антоне, у телеграм-каналах всі гудуть, що вас, швидше за все, призначать новим міністром молоді й спорту. Як ставитеся до цього і чи мали якісь попередні розмови про нову посаду?

Не знаю, наскільки мені коректно коментувати чутки, які ширяться телеграм-каналами, але зі свого боку можу сказати одне: так, я маю певну співпрацю та діалог з центральною владою щодо популяризації масового спорту. У нас є певна програма, яку хочемо впровадити в Україні, яка успішно показала себе у Львові. А те, що хтось так високо оцінює мої шанси... Ну, мені, звісно, приємно це чути, це добре.

"Спорт – той інструмент, який може і буде склеювати наше суспільство"

Зрозуміло. Все ж цікаво було б почути, яким є ваше бачення щодо розвитку українську спорту, які основні акценти ви б виокремили, що варто змінити?

Найперше скажу, що, на жаль, наша система спорту досі нагадує таку застарілу радянську інституцію. У нас в державі ще багато таких інституцій, які мають історію, яка вже 30 років не змінюється. Тому тут питання, як правильно розставити пріоритети. Нам потрібні зміни, але я не виступаю за те, щоб вони були миттєвими. Я за плавний перехід, який мав би привести нас до клубної системи. Основний акцент держави має бути на масовий спорт, тому що спорт вищих досягнень – це, звісно, круто, але ми бачимо, що результати українських спортсменів від олімпіади до олімпіади лише знижуються.

Якщо запитати когось з міністерства про це, там скажуть, що масовий спорт – це дитячо-юнацькі спортивні школи і так далі. Дитячо-юнацькі спортивні школи – це викристалізація кращих з кращих. Та в наших дитячо-юнацьких спортивних шкіл з’явилися конкуренти, інші формування: клуби, громадські організації спортивного спрямування тощо. Тому дитячо-юнацькі спортивні школи просто недоотримують тієї селекції, яка була раніше. От і все, на ринку з’явилися конкуренти. Тому треба правильно вибудувати спортивну політику. Я вважаю, що пріоритетом держави має бути масовий спорт, формування спортивних ліг і поступовий перехід до клубної системи.

Також у державі дуже багато інституцій, які дублюють функцію одні одних, однозначно треба це вирішувати, є багато федерацій. Я називаю це неминучим процесом "деофеодалізації" федерацій. Адже всі наші спортивні федерації працюють за статутами політичних партій, де керівника змінити фактично неможливо, хіба він сам того захоче.

У плані спорту вищих досягнень потрібно створити фонд олімпійського спорту для топатлетів і залучати до цього фонду недержавні кошти. Так само максимально варто займатися топовим атлетами у сенсі формуванні особистих брендів для наслідування молодого покоління. 

У нас широко стоїть питання розподілу коштів між федераціями. Дуже крута система існує в Японії – це асоціація спортивних федерацій, колегіальний орган для об’єктивного розподілу коштів між федераціями зі всіх видів спорту.

Ну і, звичайно, базова спортивна інфраструктура. Маємо робити її в кожному дворі для кожної громади й навіть у тих місцях, де тривають бойові дії. Якщо станеться так, що її знищать, то нічого страшного, збудуємо нову. Адже дитина мусить бути дотичною до спорту.

Ще один важливий момент. Насправді, спорт у державі завжди був, умовно кажучи, десь 17-й у порядку денному. Але насправді це настільки важливий соціальний клей, який і в умовах війни, і в післявоєнний час є тим інструментом, який може і буде склеювати наше суспільство, незалежно від мови чи ще якихось речей, які нас можуть розділяти.

"Хочемо зробити так, щоб за п'ять років кожна дитина в Україні була дотична до спорту"

Фото: facebook.com/antonnikulinn

 

Стосовно проєкту, про який ви згадували, мовляв, втілюєте з центральною владою. Розкажіть, будь ласка, детальніше.

Так, ми робимо його з Офісом президента: запускаємо всеукраїнські шкільні ліги, які дуже добре показали себе у Львові, а тепер хочемо це все розширити на всеукраїнській рівень. Це п’ять видів спорту, командні види спорту – це зовсім інша філософія і зовсім інша організація змагань. Я завжди говорю: щоб дитина серйозно ставилася до будь-яких процесів, до цих процесів серйозно має ставитися і дорослий. Тому це зовсім інший організаційний рівень, коли фінальні частини проходять на найкращих аренах регіонів, де є повна цифровізація всіх процесів. Тобто ми хочемо зробити таким чином, щоб за п'ять років кожна дитина в Україні була дотична до спорту і була продуктом шкільних ліг.

Чому шкільні ліги? Бо кращого інструменту, ніж шкільні ліги, не існує. Така система підготовки й розвитку масового спорту успішно працює ув США, де є шкільні і студентські ліги. Тому вважаю, що ми плавно маємо переходити до цієї моделі. Звичайно, не треба все копіювати, маємо створити власні авторські моделі.

Яким має бути принцип роботи з федераціями? Як це має відбуватися, хто має визначати пріоритетність спорту?

У нас до цього часу половина президентів спортивних федерацій не англомовні. Мало хто з них комунікує з міжнародними федераціями на такому рівні, щоб мати змогу впливати на процеси. Тому ми і програємо у спортивній дипломатії. У нас за все у плані спорту відбивається міністр, але це не має бути так. Кожен на своєму рівні має працювати, щоб ми мали певні політичні впливи у світових спортивних федераціях. Якщо це буде таким чином зроблено, це буде однозначно підсилення й перемога на дипломатичному спортивному рівні. Наразі такої перемоги немає і нас, скажімо так, обіграють наші конкуренти, наші вороги.

Безпосередній розвиток виду спорту – це пріоритет тієї чи іншої федерації спорту. Власне, на федерацію держава має впливати мінімально. Не так, як це відбувається, коли зараз вони підв’язані під фінансування. Тут питання і весь принцип моєї роботи в управлінні такий, що завжди кажу – треба не керувати, а створювати можливості. Держава мусить створювати можливості для розвитку спорту. Тоді це буде правильна історія. Наша задача – через такий інструментарій, як шкільні ліги, зробити так, щоб дитина полюбила цей вид спорту. Тоді сама федерація буде зацікавлена в тому, щоб їхній вид спорту був у програмі шкільних ліг. Кращої селекції, ніж у школах, немає, бо там є доступ до всіх молодих українців, які можуть стати дорослими професійними суперменами. Тоді федерація буде зацікавлена у професійному зростанні вчителів фізичної культури, щоб вони просували той чи інший вид спорту. Це все запустить зовсім інший механізм за своїм принципом, за своєю філософією. Цим інструментарієм збираємося підняти масовість спорту в Україні, щоб наші діти максимально багато займалися спортом і були дотичні до цієї діяльності.

"Лише 10 федерацій спорту України дійсно проводять активну роботу на міжнародній арені. А решта?"

Говорячи про спортивну дипломатію, я так розумію, що не лише міністр має нести відповідальність і проводити відповідну роботу, а й конкретні федерації. Адже є чимало видів спорту, де росіяни й білоруси виступають на міжнародній арені і світові федерації їх не засуджують, а наші ніяк на це не впливають. 

Так, працювати над цим має не лише міністр спорту. Я вважаю, що міністр має бути в першу чергу хорошим менеджером та організувати відповідну роботу, щоб ми в цих процесах перемагали. Федерація спорту має безпосереднє і ексклюзивне право розвивати той чи інший вид спорту, не міністр. Я проти того, щоб держава вмішувалася в той чи інший вид спорту. Вважаю, що Міністерство молоді й спорту має лише формувати політику, порядок денний. Тобто показати правила поведінки і взаємовідносин. Решта ж – це робота федерацій.

Насправді можу назвати лише близько 10 федерацій спорту України, які дійсно проводять активну роботу на міжнародній арені серед інших федерацій. А решта? Ми постійно це маємо говорити, це має бути на порядку денному. Якщо всі наші можливості будемо використовувати по максимуму, тоді я впевнений, що будь-яку інституцію зможемо перемогти. Треба впливати і на Міжнародний олімпійський комітет, де формують світову спортивну політику. Власне, тут треба дуже класно працювати у своїх федераціях. Тому і виникає вся складність між національною і міжнародною федераціями. Наскільки ти активний, наскільки хороші в тебе менеджери, настільки високим і буде результат у цій спортивній дипломатії. Вважаю, що треба більше залучати молодих людей, які знають англійську, вміють комунікувати, є медійними. Тоді та чи інша федерація вже всередині організації формуватиме чітку політику, яка може впливати і на міжнародну.

"Наші спортсмени мають виходити і перемагати"

Фото: facebook.com/antonnikulinn

 

Ще хотів уточнити стосовно вашої позиції про бойкот українськими спортсменами участі в міжнародних змаганнях, де присутні росіяни чи білоруси. У 2022 році це було неофіційне правило. У 2023 році міністерство пояснило, що в разі, якщо учасники -  росіяни чи білоруси, але виступають під нейтральним прапором, тоді можна змагатися. Як, на ваш погляд, мають поводитися наші спортсмени, коли стикаються з такою ситуацією?

Вважаю, що має бути проведена максимальна робота з нашими в першу чергу топатлетами. У нас має бути розроблений чіткий план поведінки на такі випадки. Коли не виходити і не змагатися з росіянами... Ну, росіяни від цього точно не втратять. Думаю, втратимо ми у своїй спортивній майстерності. На моє переконання, наші спортсмени мають виходити і перемагати. Дуже хороший приклад показала наша фехтувальниця Ольга Харлан і багато інших спортсменів, які своєю майстерність довели, що є кращими. Так, руку тиснути не треба й не варто показувати цих цивілізованих елементів поваги до спортсменів, які  представляють країну-агресора. Але змагатися ми маємо. Адже, по-перше, це велика реклама нашої держави. Спорт як ніхто дуже потужно рекламує країну. Адже не таємниця, що до повномасштабної війни про Україну знали насамперед завдяки нашим топспортсменам. Це ті флагмани, які мають просувати Україну й надалі на міжнародній арені. Тому підсумовуючи, я вважаю, що змагатися треба, але в нас має бути чітка позиція всіх топових атлетів нашої держави щодо цього, щоб усі знали алгоритм дій.

Якщо все ж не вас оберуть міністром спорту, чи продовжите розвивати програми, які започаткували у Львові?

Безперечно! Я фанат українського спорту. Якщо не в Києві, то на місцевому рівні все й далі робитиму від мене залежне, щоб ми як країна, як нація ставали сильнішими. Переконаний, що український спорт має бути реформований і, так би мовити, ніжно перейти на клубну систему. Повірте, це дасть результат, і я та люди з моєї команди знають, як це зробити.

  • Нагадаємо, спікер Верховної Ради Руслан Стефанчук повідомив, що 8 листопада міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт подав заяву на звільненняз посади міністра молоді та спорту. 9 листопада Верховна Рада звільнила Гутцайта. За проголосували 243 депутати.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • USD 41.03
    Купівля 41.03
    Продаж 41.48
  • EUR
    Купівля 45.07
    Продаж 45.77
  • Актуальне
  • Важливе
2024, понедiлок
7 жовтня
22:55
корупція на Хмельниччині
Корупційна схема на Хмельниччині: посадовиці Держпродспоживслужби оголосили про підозру
22:06
викрадене авто
Прикордонники виявили на Закарпатті викрадену в Австрії вантажівку
21:40
Зникла 5 жовтня: на Рівненщині розшукують 37-річну жінку
21:19
У Дрогобичі зранку знову вмикатимуть вуличні ліхтарі
21:00
У вівторок 8 жовтня у Винниках понад 12 тис. абонентів будуть без газу
20:41
Золота зірка
Захисника зі Львівщини нагородили орденом "Золота Зірка"
20:14
У ДТП загинув народний артист України Богдан Сташків із Прикарпаття
20:12
новини Тернопільщини
Переправили 20 ухилянтів: на Волині судитимуть молоде подружжя за "бізнес" на військовозобов'язаних
19:45
Є певні ураження мохом: у Львові перевірили скульптуру фонтана "Нептун"
19:25
тюрма
Воював у лавах "ДНР": на Прикарпатті донеччанина засудили на 15 років
19:08
Насильство у реабілітаційному центрі на Львівщині: виховательці вручили підозру в побитті дитини
19:01
Огляд
Сонячно та без опадів: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 8 жовтня
18:51
На Львівщині повідомили про підозру посадовцю, який допоміг 27 чоловікам виїхати за кордон
18:36
На Тернопільщині тимчасову переправу біля реконструйованого мосту в Теребовлі закриють на два дні
18:29
Газовий лічильник
Скільки врізок та незаконних втручань у газові лічильники фіксували цьогоріч на Львівщині 
18:23
Ексклюзив
Черги на кордоні
Удар по експорту з України: Польща у пік сезону розпочала ремонтні роботи практично у всіх пунктах пропуску
18:14
У Львові до Всесвітнього дня психічного здоров’я відбудеться KULPARKIV FEST
18:03
сказ
З низки населених пунктів на Рівненщині заборонили вивезення котів та собак через зареєстрований випадок сказу
17:47
У Києві внаслідок падіння з висоти помер військовий з Рівненщини
17:26
На Рівненщині працює пів сотні лікарів-переселенців
17:08
У Львові оперували новонароджену із кістою розміром як куряче яйце
17:00
прощання
Львів 8 жовтня прощатиметься із захисниками Дмитром Мінаєвим та Юрієм-Теодором Соснівським
16:45
МАФ
АМКУ виявив ознаки антиконкурентних дій у положенні Львівської міськради щодо МАФів
16:44
В Ужгороді патрульні рятували жінку, на яку з сокирою напав її співмешканець 
16:32
Вироби з кременю і каменю та рештки тварин: біля Львова знайшли унікальні артефакти побуту часів енеоліту
16:30
Тиса
У Тисі прикордонники знайшли бочку з тютюном
16:25
У Львові студенти університету природокористування вийшли на протест: причина
16:18
У новому кліпі Заліска знялася пара закоханих - військовий та артистка театру ім. Юрія Дрогобича 
16:04
У Львові після відновленої діяльності Гарнізонного храму охрестили вже дві тисячі дітей
15:50
Пів року готувався та втратив $5 тис.: біля кордону впіймали утікача
15:35
Парфумерія, яку виявили у чоловіка, який перетинав державний кордон на Львівщині
На Львівщині на кордоні затримали чоловіка, який намагався нелегально ввезти парфумерію відомих брендів
15:08
Нафтогаз
Нафтогаз хоче збудувати на Тернопільщині станцію вітряків на 100 МВт
14:50
У Львові впіймали псевдомінера, йому світить до 6 років тюрми
14:36
У Львові відбудеться Форум відновлення "Міста в руїнах"
14:30
Суд заарештував голову МСЕК з Хмельницького Тетяну Крупу, в помешканні якої знайшли мільйони доларів
14:22
парк Боднарівка
У Львові встановили ще один дитмайданчик від Матіаса Гьопфнера: попередній обладнали в парку Івана Франка
14:08
Спортсмен зі Львова здобув бронзу на чемпіонаті світу серед юніорів із кульової стрільби
Львівський спортсмен здобув бронзу на чемпіонаті світу серед юніорів із кульової стрільби
13:56
На Волині судитимуть злочинне угруповання, яке вирубало лісу на понад 7 млн грн
13:37
Дім Франка та Львівська філармонія підписали меморандум про співпрацю
13:25
Заказник "Великий ліс"
Рубали ліс у заказнику: лісомисливське господарство зі Львівщини сплатить майже 800 тис. грн за завдані збитки
Більше новин