Школам не потрібні гроші: у бюджетах Львівщини "висить" понад 300 млн освітньої субвенції

Ці кошти можна було б скерувати на придбання шкільних автобусів, мультимедійних дошок та комп'ютерів.

Станом на 1 липня цього року, на рахунках місцевих бюджетів акумульовано 6,8 мільярда невикористаних залишків коштів освітньої субвенції. Зокрема, за даними Держказначейства, у бюджетах Львівщини "висить" 357,6 млн грн, з них – 95,2 млн в обласному бюджеті, решта – у бюджетах громад, передає "Еспресо.Захід".

"Кошти використовуються на місцевому рівні дуже повільно, найчастіше вже після початку навчального року, – коментують ситуацію у Міністерстві фінансів. –  Існуюча тенденція свідчить про акумулювання коштів державного бюджету у місцевих бюджетах. Залишки коштів за освітньою субвенцією, не використані протягом наступного бюджетного періоду, мають повертатись до державного бюджету і працювати на розвиток економіки України, зокрема на зміцнення людського капіталу завдяки ресурсній підтримці освіти в цілому".

Як пояснили у Мінфіні, невикористані кошти місцеві органи влади могли б скерувати на придбання шкільних автобусів, підручників, покращення матеріально-технічної бази, ремонти шкільних приміщень. Однак, гроші висять на рахунках, а кошти на ремонти збирають батьківські комітети.

Тим часом керівник департаменту освіти Львівської обласної адміністрації Олег Паска каже, що часто заклади не встигають освоїти кошти не зі своєї вини.


Олег Паска. Фото: фейсбук

"Скажімо, у 2021 році передбачено декілька освітніх субвенцій. Перша – субвенція на Нову українську школу. Ці кошти призначені на придбання техніки, меблів, дидактичних матеріалів. Так от, бюджетний розпис на НУШ Міністерство надіслало у Держказначейство лише в середині липня. Зрозуміло, що громади освоюватимуть ці кошти у вересні. Вони просто не встигнуть провестти закупівлі до початку навчального року, – каже Олег Паска. – Друга субвенція, яку маємо отримати – на придбання ноутбуків для вчителів. За ці кошти маємо придбати 4042 комп'ютери на Львівську область. Закупівлі проводитиме департамент на умовах співфінансування".

Утім, за словами головного освітянина області, найскладніша ситуація з програмою "Спроможна школа для кращих результатів". За цією програмою школи можуть отримати фінансування на капітальний ремонт та обладнання для харчоблоків. Тобто те, що треба робити до початку навчального року. Однак, перше засідання комісії МОН, яка відбирає проєкти до участі у цій програмі відбулось лише 5 липня!

"З цією програмою не усе гаразд було і минулого року. Ми формували перелік закладів для участі у конкурсі. Враховували і те, наскільки велика потреба у закладу (наприклад, якщо потрібен ремонт даху, то це треба робити якнайшвидше), а також його рейтинг за результатами ЗНО. Справедливо, що школи, які мають вищий рейтинг, повинні отримувати краще фінансування. Ми розраховували, на фінансування у межах півмільйона на більшу кількість шкіл. Однак комісія з 20 млн, передбачених на Львівщину, вирішила 14 виділити на одну школу у Солонці. Це несправедливо, – каже Олег Паска. – Цього року мають розподілити 40 млн. Але ми досі не отримали документ, за яким ці кошти можна розподілити між закладами. Тож у мене є побоювання, що ми ці кошти не встигнемо освоїти.  На жаль, окремі депутати лобіюють виділення коштів для шкіл на своїх округах. І тепер, мабуть, теж це відбувається. Крім того, днями з'явилась постанова, яка змінила порядок виділення цих коштів. Тобто виходить, що частина областей отримала фінансування за цієї програмою на одних умовах, а ми уже отримаємо на інших. І це в межах одного бюджетного року. Тож проблеми з вчасним використанням освітніх субвенцій є. Але часто вони пов'язані з несвоєчасним прийняттям рішень на рівні Міністерства".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.