Що львів'яни купують в аптеках, захворівши на COVID-19
Останніми днями в Україні фіксують рекордну захворюваність на COVID-19. У середу, 26 січня, Міністерство охорони здоров'я повідомило про більш, як 32 тисячі захворілих, у четвер, 27-го – про майже 34,5 тисячі нових випадків. У суботу, 29 січня – черговий рекорд: коронавірус лабораторно підтвердили у понад 37 тисяч осіб. Це – найбільше за весь час пандемії.
Найбільше хворих за останню добу в Україні зареєстрували на Львівщині – 3791. Щоб здати безкоштовний ПЛР-тест, людям доводиться вистоювати в довжелезних чергах. А от до аптек – черги невеликі.
Журналістка "Еспресо.Захід" поспілкувалася з фармацевтами, аби дізнатися, на які "протиковідні" ліки попит залишається стабільно високим, а на які львів'яни воліють не витрачати грошей.
Заходжу в одну з аптек, розташованих у центральній частині міста. У суботу вранці тут порожньо.
"Паніки, яка була під час перших хвиль коронавірусу, не спостерігаємо. Можливо, в людей тепер з'явився інший привід для хвилювань – загроза повномасштабної війни", – припускає аптекарка пані Євгенія.
"Для домашніх аптечок медикаменти купують?" – запитую.
"Яке там, – махає рукою фармацевтка. – У людей немає грошей, а ті, хто їх має, притримують. Купують найнеобхідніше".
"З усіх препаратів, які зазвичай застосовують при застудних захворюваннях, найкраще продається парацетамол. Він постійно на слуху. Його рекомендують приймати сімейні лікарі. Але й до пандемії це жарознижувальне було дуже популярним, – констатує аптекарка. – На 10 упаковок парацетамолу продаємо одну упаковку аспірину. Купують також протизастудні чаї, але майже завжди просять, щоб у складі був парацетамол. Беруть, як правило, по 2-3 пакетики. Антибіотиків, як це було раніше, не скуповують. З 1 квітня ці препарати можна буде придбати лише за е-рецептом від лікаря. Можливо, частина людей подумала, що заборона на продаж цих ліків діє вже від сьогодні. Однак припускаю, що це "сімейники" припинили нарешті перестраховуватися і без потреби призначати протимікробні засоби".
Каже, у 2020 році азитроміцин, левофлоксацин, інші антибактеріальні препарати продавали пачками і приймали їх люди за найменших респіраторних симптомів.
В аптеці по сусідству також небагато покупців. Старша пані бере кілька таблеток розчинного аспірину, краплі від нежитю і дві медичні маски.
"Судинозвужувальні краплі або спреї в ніс зараз дуже добре продаються. Майже кожен, хто хворіє на COVID-19, купує щось від закладеності носа. Коли циркулювали інші штами, особливого попиту на засоби для усунення нежитю не було. Зріс також попит на препарати від кашлю", – ділиться спостереженнями пані Олександра. А от захисні маски для обличчя, за словами фармацевтки, реалізуються мляво.
"Беруть по одній масці, коли стару вже зносять. Більшість людей думає, що якщо вони вакциновані, то маски носити вже не потрібно. Кожного другого доводиться переконувати-сварити-вмовляти, щоб одягнув"
Купують імуномоделюючі і противірусні засоби ("більше для заспокоєння, бо реального ефекту від них практично жодного", – додає аптекарка), препарати цинку, вітамінно-мінеральні комплекси та окремо вітаміни С і D3, хоча не так активно, як це було під час попередніх хвиль коронавірусу. "По можливості економлять", – резюмує фармацевтка.
Йду в іншу аптеку, розташовану поряд. Людей тут завжди багато, бо ціни на ліки заклад встановлює нижчі, ніж у конкурентів. І справді – біля кожного з віконечок стоїть по двоє людей. На вході напис: "В аптеці може одночасно перебувати не більше двох осіб". Але хто б на це зважав?
Коли підходить моя черга, представляюся журналісткою – іншої можливості поговорити, схоже, не буде. Молода аптекарка трохи знічується, але на умовах анонімності погоджується відповісти на кілька запитань.
Цікавлюся, чи користуються попитом препарати для розрідження крові на основі ацетилсаліцилової кислоти.
"Так, але купують їх здебільшого за порадою лікаря, а не тому, що хтось написав про це в соцмережах. Не втрачає популярності лікарський засіб на основі ривароксабану. Це – рецептурний препарат для профілактики інсульту та системної емболії (гострого закриття просвіту кровоносних судин тромбами. – Ред.), лікування тромбозу глибоких вен і тромбоемболії легеневої артерії", – пояснює фармацевтка.
Показує упаковку із приліпленим до неї цінником. 28 таблеток коштують майже 750 гривень! Попри таку високу вартість, за обсягами аптечного продажу у грошовому вираженні за підсумками останніх трьох років ці ліки впевнено закріпилися на позиції лідера. Не дивно: 63% випадків смерті в Україні пов’язані з ускладненнями серцево-судинних захворювань і це – один із найвищих показників у світі.
Зауважую, що й у цій аптеці, як і в інших двох, у продажу відсутні швидкі тести для виявлення коронавірусної інфекції. "Всі скупили?" – запитую. "Так, мали кілька штук і вже продали. Чекаємо нових поставок", – каже аптекарка. За один тест доведеться викласти від 350 до 550 гривень. Однак купують переважно один на сім'ю. Якщо виявлять вірус в одного, то значить, що інші також інфіковані.
"Вочевидь, дистриб’ютори не розраховували, що на експрес-тести буде значний попит. Начиталися, що "Омікрон" не викликає тяжкого перебігу, й подумали, що люди не проводитимуть самодіагностику. Та й на фірмах таке тестування часто проводять працівникам безоплатно, за кошти роботодавця"
Натомість швидкі тести на грип, які є дешевшими, інтересу для покупців не становлять.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе