Еспресо. Захід
Ексклюзив

Що їсти, коли немає світла та газу: поради дієтолога

6 листопада, 2022 неділя
11:30
Зміст

Через агресію окупантів українцям довелося вчитися жити в умовах, про які в ХХІ столітті люди почали забувати. Навіть у регіонах, далеких від гарячих бойових дій, часто доводиться бути без мобільного зв'язку чи електроенергії. За таких умов людям важко забезпечити собі навіть найнеобхідніше  – харчування, принаймні таке, що не зашкодило б здоров'ю

Про те, що можна приготувати та споживати за умов, коли тривалий час немає газопостачання та електроенергії, а попри це отримати достатню кількість поживних речовин, "Еспресо.Захід" запитав у дієтологині й сімейної лікарки Ольги Ошуркової. 

Лікарка каже, що ще навіть до віялових відключень електроенергії війна суттєво вплинула на раціон українців.

"На жаль, стресовий фактор наклав відбиток і на харчування українців. Дуже багато стало стресових компульсивних переїдань. Люди не можуть впоратися з харчовою поведінкою. Є дві крайності: або люди страшно худнуть унаслідок стресу, бо не можуть нічого їсти, або навпаки, набирають вагу, тому що шукають джерело заспокоєння і задоволення в їжі. На жаль, це те, з чим нам треба бути потім після війни справлятися, як психологам, так і дієтологам", – наголошує Ольга Ошуркова.

Про деякі правила можна забути

Усі напівфабрикати та продукти з морозильної камери у випадку відключення електроенергії можна виймати й готувати, як заманеться. Однак вони стануть у пригоді лише впродовж перших доби-півтори. 

"Якщо електрики не буде добу чи дві, то морозилка ще "тримає". Але якщо більше, то, на жаль, нічого такого не заготуєш. Тому стають у пригоді "дідівські" методи – ми все-таки не заморожуємо фрукти-овочі, а готуємо консервацію, варення і так далі. Враховуючи теперішню ситуацію, було б добре мати запаси продуктів, які довго зберігаються. В цьому нам допоможуть консерви. Якщо в класиці дієтології ми зазвичай не дуже їх підтримуємо, то, враховуючи теперішній стан,  консервоване м'ясо, консервовані бобові, квасоля, горошок, кукурудза забезпечать людям білок і вуглеводи", – пояснює дієтологиня. 

Також вона радить звернути увагу на сезонні овочі і фрукти, наприклад коренеплоди (морква, буряк). Їх можна вживати, не обробляючи термічно.

"Яблука лежать-зберігаються довго і не вимагають якихось особливих умов. Ще коренеплоди, це – селера, корінь петрушки. З них можна робити салати. Морква, буряк, капуста також зберігаються довго. Це головне джерело вітамінів. Не можна забувати про квашені продукти. Вони також мають велику кількість вітамінів, містять в собі пробіотики і є досить корисними, а ми часто про них забуваємо. Квашена капуста, квашені помідори та огірки – це величезне джерело вітамінів", – веде далі пані Ольга.

Навіть макарони швидкого приготування стануть у пригоді.

"По суті ці всі "мівіни" – це звичайні макарони, які були вже на виробництві зварені й висушені наново. Там немає нічого страшного, як зазвичай лякають. Єдине, що це джерело швидких вуглеводів. Але у випадку, коли нам треба бути ситими, це є непоганим варіантом. Єдине, що можна не додавати оті сухі приправи, які містять у собі підсилювачі смаку", – каже дієтологиня..

Харчування в екстремальних умовах також може бути збалансованим

Щоб залишатися сильним і з ясним розумом, потрібно збалансовано харчуватися, а це можна зробити навіть у критичній ситуації.

"Обов'язково повинні бути основні макронутрієнти, тобто білки, жири та вуглеводи. До отримання вітамінів можна ставитись менш дотошно. А ці три компоненти повинні бути обов'язково і в достатній кількості. Тобто мають бути або крупи, або хліб, або картопля, або макарони. Має бути обов'язково якийсь білок. Чи це м'ясо, чи це риба (наприклад, у вигляді консервації), яйця, кисломолочний сир. Ну, і жири повинні бути. Треба додавати олію в той же салат, у ту ж квашену капусту. Можна їсти горіхи, вживати авокадо, вершкове масло або твердий сир. Але жири потрібні. Мають бути ці основні макронутрієнти, на мікро- можна звертати менше уваги", – пояснила пані Ольга.

Основним джерелом вуглеводів можуть стати крупи. Приготувати їх можна, скажімо, за допомогою газового пальника. 

"Навіть звичайна банальна гречка не вимагає варіння і вже, по суті, є приготованою. Якщо її залити окропом звечора, то на ранок вона буде цілком придатною до вживання. За потреби можна навіть так виходити із ситуації. Якщо немає газу, але є вода і ми можемо дістати банальний окріп, то можна також споживати розчинні супи. Але треба уважно дивитися на етикетки, на склад. Супи-пюре, горохові можна їсти, заливши окропом, якщо іншого виходу немає", – каже Ошуркова..

За допомогою газового пальника можна також зварити чи посмажити яйця. Крім того, дієтологиня радить запастися енергетичними та протеїновими батончиками й горіхами. 

"Це речі, які довго зберігаються, ними можна перекусити і тривалий час не хотіти їсти. Також добре мати запас сухофруктів. Але зберігати їх обов'язково в сухому, темному місці, в герметичній упаковці й періодично дивитися, щоб там не завелися якісь "жителі", – каже дієтологиня.

Звідки кальцій і що замість хліба?

Кальцій ми зазвичай беремо з молочних продуктів. Їх, якщо немає електроенергії, краще не вживати через обмежені терміни придатності: хтозна, скільки вони були поза холодильником чи в холодильнику без електрики. Однак є і винятки.

"Кальцій можна брати з твердих сирів, вони мають довгий термін зберігання. Зокрема, це сири довгої витримки (наприклад пармезан). Такі сири зберігаються довго і є чудовим джерелом кальцію та, зокрема, жирів, вони зберігають ситість надовго", – наголошує лікарка.

Альтернативою хлібу в разі його дефіциту можуть стати різноманітні запаковані хлібці, в супермаркетах є доволі великий вибір такої продукції. Вони не вимагають специфічних умов зберігання, мають тривалий термін придатності. Якщо нема можливості приготувати макарони, кашу чи картоплю, вони цілком підійдуть як додаткове джерело вуглеводів.

"Крім того, слід пам'ятати про лаваш. Лаваші можна їсти з різноманітними начинками – покласти туди вершковий сир, якісь овочі, ту ж тушкованку з м'яса, рибні консерви, тунець. Закрутити, зробити свого роду домашню шаурму, – це теж ідеальний варіант, якщо ми не можемо приготувати нічого гарячого чи теплого", – радить дієтологиня.

Що пити?

Як каже дієтологиня, в ідеалі людина зазвичай п'є рідину за потреби, тобто коли відчуває спрагу. Тому не варто пити якусь міфічну вигадану норму. 

"Оці 30 мілілітрів/кілограм є неправдою. Звичайно, бажано мати запас питної води. Це є основне. Необов'язково повинні бути якісь чаї, компоти, кава і так далі, хоча б звичайна вода", – наголосила вона.

А також пояснила: якщо це купована, бутильована вода, то вона проходить очистку. Кажуть, що до неї частково додають антибіотики, але це не доведено. Ця вода проходить додаткову очистку і має тривалий термін зберігання. Якщо ж вода, набрана з крана, то тоді вона застосовується тільки в технічних цілях, ми не можемо таку воду пити.

Стосовно споживання компотів, то лікарка каже, що з дієтологічної точки зору користі в них дуже мало. Тому що майже всі вітаміни руйнуються при нагріванні, зокрема вітамін С й інші нестабільні вітаміни. 

"Це просто смачна водичка з цукром. Якоїсь суперкористі від компотів не варто чекати. Краще ті фрукти з'їсти й окремо випити воду", – зазначила медикиня.

Смак і користь

Не варто в екстремальних умовах також забувати про страви з мангала. Вони не лише смачні, а й дуже корисні. Лікарка такий варіант вважає ідеальним.

"Усі овочі з картоплею можна запекти на мангалі. М'ясо-рибу також можна приготувати на мангалі. Якщо є можливість поставити казанок, закип'ятити воду, зварити – це ідеальний варіант. Раніше в селах так і готувалося – хто не мав газу, готував лише в печі. Це, фактично, те саме. Тут варіантів до вибору, до кольору – як фантазія підкаже", – підсумувала Ольга Ошуркова.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.34
    Купівля 39.34
    Продаж 39.84
  • EUR
    Купівля 42.17
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
4 травня
18:48
ДТП Закарпаття
На Закарпатті в ДТП травмувалися 5-річний та 6-річний хлопчики
18:21
наручники
Хмельниччанину оголосили підозру за фейкове замінування пенітенціарної служби
17:56
Чак Шемер
Американський політик став почесним громадянином одного з міст Тернопільщини
17:20
ДТП у Луцьку
У Луцьку мотоцикліст збив пенсіонера на велосипеді
16:57
нагородження прикордонників
Зеленський вручив нагороди трьом волинським прикордонникам
16:39
виробництво FPV-дронів у Калуші
Окупант виліз поправити маскування й видав себе: військові єгері знищили міномети росіян
16:13
ухилянти
Закарпатський пенсіонер намагався переправити "водолазів" до Румунії
15:47
Рух - Олександрія
"Рух" та "Олександрія" завершили стартову гру 27-го туру УПЛ нічиєю
15:14
пожежа у Луцьку
Перед Великоднем у Луцьку спалахнув вогонь в храмі
14:52
новини Львівщини
На фронті під час виконання бойового завдання загинув Андрій Саєнко з Прикарпаття
14:15
новини Рівненщини
На Рівненщині в ДТП постраждав водій мотоцикла та його неповнолітня пасажирка
13:48
новини Львівщини
Підсилити воїнів напередодні Великодня: громада на Львівщині передала військовим 11 FPV-дронів та позашляховик
13:14
новини Львівщини
На Львівщині врятували собаку з будинку, що горів
12:47
На Буковині за добу шахраї виманили в людей майже 88 тис. грн
12:28
На Львівщині надзвичайники врятували з пожежі жінку
Квартира у полум’ї: на Львівщині надзвичайники врятували з пожежі жінку
12:02
перетин кордону
Скільки людей перетнули західний кордон України 3 травня
11:39
У ДТП загинула 22-річна поліцейська з Прикарпаття
У ДТП загинула 22-річна поліцейська з Прикарпаття
11:02
На Закарпатті стався конфлікт між працівниками ТЦК та групою ромів
Було чутно постріли: на Закарпатті стався конфлікт між працівниками ТЦК та групою ромів
10:32
західний кордон
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 4 травня
10:21
Ексклюзив
Діти загиблих військових розписували писанки напередодні Великодня
Діти загиблих військових розписували писанки для себе і військових напередодні Великодня
09:35
Огляд
Зруйнований блискавкою та часом: історія й легенди занедбаного 900-річного Хустського замку
09:31
ніж
На Прикарпатті конфлікт між компаніями підлітків завершився стріляниною та ножовим пораненням
09:02
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 4 травня
08:52
Благодатний вогонь
Сходження Благодатного вогню перед Великоднем: що це означає для вірян
08:33
Львів перед Великоднем
Львів перед Великоднем у фото. Місто весни та спокою
08:00
Ексклюзив
суспільство
Великодні богослужіння в катедральних храмах обласних центрів заходу України: розклад
07:40
Інтерв’ю
волонтерка Уляна Дідич
Щомісяця везу по кілька автівок на фронт, - волонтерка Уляна Дідич
07:00
Інтерв’ю
Аркуш_47 бригада
"Що більше люди розумітимуть сутність армії, то більше будуть у ній зацікавленні": інтерв'ю з Аркушем, начальником рекрутингу 47-ї бригади
2024, п'ятниця
3 травня
23:05
Сміттєпереробний завод
Обійдеться у 155 млн євро: на Прикарпатті створять сміттєпереробний кластер
22:48
У селі на Буковині відкрили Алею Слави загиблих героїв на місці радянського пам’ятника
22:20
тюрма
На Закарпатті чоловік отримав вісім років тюрми за вбивство знайомого
21:58
Потопельник
На Хмельниччині втопилися двоє пенсіонерів
21:31
Новини Рівненщини
Заплатив 240 тис. грн і вийшов з-під варти: у Рівному вдруге за два тижні затримали продавця наркотиків
21:26
ГТС
На Тернопільщині ремонтуватимуть газорозподільну станцію: які населені пункти будуть без газу
21:09
Макарій Дутка
Намісник Унівської лаври на Львівщині зібрав 1,5 млн грн на дрони для ЗСУ
20:50
Депутат Тернопільської облради втік під час війни за кордон і просить позбавити його мандату, - журналіст Сінкевич
20:42
Ексклюзив
американські лікарі у Львові
У Львові американські хірурги з українським корінням оперують поранених воїнів
20:13
Немовля
На Закарпатті вдалось реанімувати тримісячну дівчинку, яка перестала дихати уві сні
19:55
Приїхали цілими сім’ями: на Волинь прибув перший евакуаційний потяг з Донеччини
19:32
У Калуші встановили велетенські писанки. Фото
Більше новин