"Шалена корупція та бюрократія, але зміни вже є": правозахисниця про роботу військово-лікарських комісій та МСЕК
Військово-лікарська комісія та медико-соціальна експертна комісія – це два камені спотикання для військово, а ще гірше – для пораненого військового
Формування ВЛК та МСЕК, як стверджують ті, хто з ними зіткнувся, дуже непрактичні та застарілі у своїх нормах. А ще вони, крім бюрократичних кіл пекла для військовослужбовця, часто створюють і корупційні схеми.
Про ці комісії, їхню роботу та зміни, які вже вдалося запровадити, "Еспресо.Захід" поговорило з правозахисницею Любов Галан.
Що таке ВЛК
ВЛК – військово-лікарська комісія, яка визначає придатність чи непридатність людей до військової служби. Як розповідає правозахисниця Любов Галан діяльність комісії ґрунтується на наказі Міноборони №402.
"Багато в чому він є дуже недосконалим та необ'єктивним. Його критерії вже не відповідають духу часу і це потрібно змінювати", – вважає правозахисниця.
Ця ж комісія визначає придатність захисника до військової служби після поранення. Є декілька категорій: придатний, непридатний, обмежено придатний та тимчасово непридатний.
Як говорить Любов Галан, згідно з нормами саме по собі поранення не звільняє від військової служби, навіть якщо є ампутація кінцівки. Щобільше, є багато людей, які бажають далі залишатися у війську, попри свої рани. Все залежить від характеру ампутації чи поранення. При цьому звільнитися за бажанням у військового фактично не має змоги. І тут спостерігається певна несправедливість.
"Людину з інвалідністю І та II групи не можуть мобілізувати, а тим часом з набутою інвалідністю у війську не звільняють. Ну, і є така підстава для звільнення за сімейними обставинами, як опіка за людиною з інвалідністю, але якщо ти сам такий, то можеш мати багато перепон, аби зі служби звільнитися”, – коментує Галан.
У контексті ВЛК та наказу №402 однією з найбільш дискримінованих категорій є якраз обмежено придатні та тимчасово непридатні – вони виводяться поза штат і не мають доступу до реабілітації, допоки ВЛК не перегляне їхній стан через пів року, а то й довше. Також таких військових направляють на роботу у ТЦК (Територіальний центр комплектування) та залучають до роздачі повісток.
"На нашу думку, з цим треба комплексно працювати, зокрема порушувати питання цих категорій військовослужбовців. Тому майбутнє наказу №402 потребує змін, і ми активно намагаємося сприяти діалогу – розмові про те, чого ми хочемо на виході", – каже правозахисниця.
Це дуже корумпована комісія. Мабуть, жодна інша інстанція не отримує стільки нарікань на свою роботу, як МСЕК
Що таке МСЕК
Це медико-соціальна експертна комісія, яка затверджує групи інвалідності військовим та цивільним, затверджує встановлює ступінь їхньої придатності.
"Якщо у нас військовий пережив таке поранення, яке веде до інвалідності, то він може пройти ще медико-соціальну експертну комісію. Це цивільна комісія, але вона діє і для військових. Для того, щоб її пройти, треба мати пройдену ВЛК і мати довідку, що це поранення дійсно пов’язане із захистом Батьківщини. Бо не кожне поранення чи травма з цим пов’язана", – розповідає правозахисниця.
Посвідчення, яке видає МСЕК, називається "статус людини з інвалідністю внаслідок війни". Щоб його видали, має бути встановлений причинно-наслідковий зв’язок.
"Це дуже корумпована комісія. Мабуть, жодна інша інстанція не отримує стільки нарікань на свою роботу, як МСЕК. Зараз багато військовослужбовців зіштовхується з проблемою навіть зібрати необхідні документи для проходження цієї комісії. Буквально, в деяких регіонах комісії придумують собі документи, які, на їхню думку, має надати військовослужбовець, але це нічим необґрунтовано, – каже Любов Галан. – Це цілий квест виходить. МСЕК – це шалена корупція. Ми досі отримуємо повідомлення від бійців, що у них за групу інвалідності вимагають хабарі. Хоча насправді це просто обман, бо людина і так має мати цю групу".
Важливо, що те, про що ми говоримо, не є реформою, а лише змінами. До реформи ще далеко
Як розв'язують проблему
Питання шаленої бюрократії та корупції у цих інстанціях суспільство підіймало давно, а особливо гостро з початку повномасштабного вторгнення РФ. Це і великі черги для проходження ВЛК, неорганізованість, значне навантаження на всіх учасників процесу, недбалість, хабарництво та ігнорування взагалі потреб військового.
Ці дві комісії є на такому умовному "шляху пораненого" (шлях пораненого з моменту його евакуації з поля бою до його повернення/неповернення на службу) і своєрідним каменем спотикання. Щоб полегшити цей шлях, ініційовано низку змін у роботі системи.
"У нас працює міжвідомча робоча група, туди входить Міноборони, МОН, Командування медичних сил, Мінцифри й наша організація. Робоча група напрацювала дорожню карту щодо змін, які необхідно зробити. Бо, знову ж таки, не стільки у самій ВЛК є проблема, скільки загалом у "шляху пораненого", – каже Галан.
Нещодавно президент Володимир Зеленський підписав закони, які розширюють роботу військово-лікарських комісій та спрощують обіг документів і лікування для військових.
Як розповідає правозахисниця, закон №9154 є просто технічною частиною, який дозволяє зняти певні блоки на "шляху пораненого" і вносить важливі зміни. Наприклад, зменшення терміну виготовлення довідки про обставини отримання травми.
"Це основний документ для пораненого, який є дуже важливим для проходження ВКЛ і потім МСЕК. Раніше були великі затримки з виготовлення цієї довідки. Тепер термін – 5 днів. Ще одне – тепер не потрібно робити службове розслідування, це по факту було зайвим у багатьох ситуаціях". – коментує вона.
З 2025 року таких комісій, як МСЕК, не існуватиме
Закон також закладає певні речі, які необхідні для подальшого маршруту пораненого та автоматизації процесів довкола нього: і відправлення у відпустку, і комунікація між ТЦК та військовими частинами, закладами охорони здоров’я. Це для того, щоб папери "ходили" за пораненим, а не навпаки:
"Найбільше роботи має бути зроблено вже технічно, з впровадження різних автоматизованих рішень. Це і введення медичних інформаційних систем, бо у нас військові заклади охорони здоров’я не мали такого. До прикладу, те, що вам знайоме з цивільного життя – електронна черга. Зараз у більшості таких закладів це впроваджено. Ми ще чекаємо, що це буде мультипліковане на цілу мережу, бо зараз це пілот. Завдяки цьому зменшиться навантаження".
Також Любов Галан зазначила, що в найближчі місяці буде автоматизовано документообіг.
"На наш погляд, люди, які працюють у міжвідомчій робочій групі щодо напрацювання цих технічних рішень, є досить сильною командою. Тому очікуємо непоганого результату. Проте має бути й надалі громадський контроль, аби все зробили так, як ми хотіли, а не як воно часом буває. Частина цих рішень має бути впроваджена цього року, але є і довгострокові процеси. Важливо, що те, про що ми говоримо, є не реформою, а лише змінами. До реформи ще далеко", – резюмує вона.
Читайте також: Чому військовим важко отримати статус учасника бойових дій і як це змінити
Реформа
З 2025 року таких комісій, як МСЕК, не існуватиме. У Міністерстві охорони здоров’я оголосили про реформу у цій сфері.
Серед ключових змін, що плануються:
1) використання міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) для фіксації стану людини та її потреб, а також дій, необхідних для відновлення, адаптації в соціум, повернення якості життя;
2) впровадження набору пакетів послуг у медичній, реабілітаційній, соціальній, освітній сферах, працевлаштуванні відповідно до визначених потреб людей з обмеженнями життєдіяльності;
3) прозорі, доступні та зручні для людини інструменти отримання таких послуг, зокрема цифрові.
"Необхідність такої реформи набуває особливого значення в контексті повномасштабної війни, адже все більше людей зазнають поранень. Водночас ми розуміємо, наскільки вона є складною та комплексною. Процес переходу на МКФ у багатьох країнах тривав роки, а інколи й десятки років. Перші результати уже є у сфері реабілітації, більш системні зміни – у методології експертних оцінок, моделях надання та фінансування послуг, цифровізації тощо – займуть більше часу та потребують тісної взаємодії багатьох міністерств і залучених інституцій. Повноцінний запуск усіх складових реформи триватиме до 2025 року включно. Система буде перебудована на основі людиноцентричності – повернута обличчям до людини для того, аби спрощувати її життя, а не ускладнювати. Сучасна, прозора та зручна", – зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.
- Актуальне
- Важливе