Еспресо. Захід
Ексклюзив

"Шалена корупція та бюрократія, але зміни вже є": правозахисниця про роботу військово-лікарських комісій та МСЕК

Катерина Бенюк
21 червня, 2023 середа
11:09

Військово-лікарська комісія та медико-соціальна експертна комісія – це два камені спотикання для військово, а ще гірше – для пораненого військового

Зміст

Формування ВЛК та МСЕК, як стверджують ті, хто з ними зіткнувся, дуже непрактичні та застарілі у своїх нормах. А ще вони, крім бюрократичних кіл пекла для військовослужбовця, часто створюють і корупційні схеми. 

Про ці комісії, їхню роботу та зміни, які вже вдалося запровадити, "Еспресо.Захід" поговорило з правозахисницею Любов Галан.

Що таке ВЛК

ВЛК – військово-лікарська комісія,  яка визначає придатність чи непридатність людей до військової служби. Як розповідає правозахисниця Любов Галан діяльність комісії ґрунтується на наказі Міноборони №402.

"Багато в чому він є дуже недосконалим та необ'єктивним. Його критерії вже не відповідають духу часу і це потрібно змінювати", – вважає правозахисниця.

Ця ж комісія визначає придатність захисника до військової служби після поранення. Є декілька категорій: придатний, непридатний, обмежено придатний та тимчасово непридатний.

Як говорить Любов Галан, згідно з нормами саме по собі поранення не звільняє від військової служби, навіть якщо є ампутація кінцівки. Щобільше, є багато людей, які бажають далі залишатися у війську, попри свої рани. Все залежить від характеру ампутації чи поранення. При цьому звільнитися за бажанням у військового фактично не має змоги. І тут спостерігається певна несправедливість.

"Людину з інвалідністю І та II групи не можуть мобілізувати, а тим часом з набутою інвалідністю у війську не звільняють. Ну, і є така підстава для звільнення за сімейними обставинами, як опіка за людиною з інвалідністю, але якщо ти сам такий, то можеш мати багато перепон, аби зі служби звільнитися”, – коментує Галан.

У контексті ВЛК та наказу №402 однією з найбільш дискримінованих категорій є якраз обмежено придатні та тимчасово непридатні – вони виводяться поза штат і не мають доступу до реабілітації, допоки ВЛК не перегляне їхній стан через пів року, а то й довше. Також таких військових направляють на роботу у ТЦК (Територіальний центр комплектування) та залучають до роздачі повісток. 

"На нашу думку, з цим треба комплексно працювати, зокрема порушувати питання цих категорій військовослужбовців. Тому майбутнє наказу №402 потребує змін, і ми активно намагаємося сприяти діалогу – розмові про те, чого ми хочемо на виході", – каже правозахисниця.

Це дуже корумпована комісія. Мабуть, жодна інша інстанція не отримує стільки нарікань на свою роботу, як МСЕК

Що таке МСЕК

Це медико-соціальна експертна комісія, яка затверджує групи інвалідності військовим та цивільним, затверджує встановлює ступінь їхньої придатності. 

"Якщо у нас військовий пережив таке поранення, яке веде до інвалідності, то він може пройти ще медико-соціальну експертну комісію. Це цивільна комісія, але вона діє і для військових. Для того, щоб її пройти, треба мати пройдену ВЛК і мати довідку, що це поранення дійсно пов’язане із захистом Батьківщини. Бо не кожне поранення чи травма з цим пов’язана", – розповідає правозахисниця.

Посвідчення, яке видає МСЕК, називається "статус людини з інвалідністю внаслідок війни". Щоб його видали, має бути встановлений причинно-наслідковий зв’язок.

"Це дуже корумпована комісія. Мабуть, жодна інша інстанція не отримує стільки нарікань на свою роботу, як МСЕК. Зараз багато військовослужбовців зіштовхується з проблемою навіть зібрати необхідні документи для проходження цієї комісії. Буквально, в деяких регіонах комісії придумують собі документи, які, на їхню думку, має надати військовослужбовець, але це нічим необґрунтовано, – каже Любов Галан. – Це цілий квест виходить. МСЕК – це шалена корупція. Ми досі отримуємо повідомлення від бійців, що у них за групу інвалідності вимагають хабарі. Хоча насправді це просто обман, бо людина і так має мати цю групу".

Важливо, що те, про що ми говоримо, не є реформою, а лише змінами. До реформи ще далеко

Як розв'язують проблему

Питання шаленої бюрократії та корупції у цих інстанціях суспільство підіймало давно, а особливо гостро з початку повномасштабного вторгнення РФ. Це і великі черги для проходження ВЛК, неорганізованість, значне навантаження на всіх учасників процесу, недбалість, хабарництво та ігнорування взагалі потреб військового.

Ці дві комісії є на такому умовному "шляху пораненого" (шлях пораненого з моменту його евакуації з поля бою до його повернення/неповернення на службу) і своєрідним каменем спотикання. Щоб полегшити цей шлях, ініційовано низку змін у роботі системи. 

"У нас працює міжвідомча робоча група, туди входить Міноборони, МОН, Командування медичних сил, Мінцифри й наша організація. Робоча група напрацювала дорожню карту щодо змін, які необхідно зробити. Бо, знову ж таки, не стільки у самій ВЛК є проблема, скільки загалом у "шляху пораненого", – каже Галан.

Нещодавно президент Володимир Зеленський підписав закони, які розширюють роботу військово-лікарських комісій та спрощують обіг документів і лікування для військових.

Як розповідає правозахисниця, закон №9154 є просто технічною частиною, який дозволяє зняти певні блоки на "шляху пораненого" і вносить важливі зміни.  Наприклад, зменшення терміну виготовлення довідки про обставини отримання травми.

"Це основний документ для пораненого, який є дуже важливим для проходження ВКЛ і потім МСЕК. Раніше були великі затримки з виготовлення цієї довідки. Тепер термін – 5 днів. Ще одне – тепер не потрібно робити службове розслідування, це по факту було зайвим у багатьох ситуаціях". – коментує вона.

З 2025 року таких комісій, як МСЕК, не існуватиме

Закон також закладає певні речі, які необхідні для подальшого маршруту пораненого та автоматизації процесів довкола нього: і відправлення у відпустку, і комунікація між ТЦК та військовими частинами, закладами охорони здоров’я. Це для того, щоб папери "ходили" за пораненим, а не навпаки:

"Найбільше роботи має бути зроблено вже технічно, з впровадження різних автоматизованих рішень. Це і введення медичних інформаційних систем, бо у нас військові заклади охорони здоров’я не мали такого. До прикладу, те, що вам знайоме з цивільного життя – електронна черга. Зараз у більшості таких закладів це впроваджено. Ми ще чекаємо, що це буде мультипліковане на цілу мережу, бо зараз це пілот. Завдяки цьому зменшиться навантаження".

Також Любов Галан зазначила, що в найближчі місяці буде автоматизовано документообіг. 

"На наш погляд, люди, які працюють у міжвідомчій робочій групі щодо напрацювання цих технічних рішень, є досить сильною командою. Тому очікуємо непоганого результату. Проте має бути й надалі громадський контроль, аби все зробили так, як ми хотіли, а не як воно часом буває.  Частина цих рішень має бути впроваджена цього року, але є і довгострокові процеси.  Важливо, що те, про що ми говоримо, є не реформою, а лише змінами. До реформи ще далеко", – резюмує вона.

Читайте також: Чому військовим важко отримати статус учасника бойових дій і як це змінити

Реформа

З 2025 року таких комісій, як МСЕК, не існуватиме. У Міністерстві охорони здоров’я оголосили про реформу у цій сфері.

Серед ключових змін, що плануються:

1) використання міжнародної класифікації функціонування, обмеження життєдіяльності та здоров’я (МКФ) для фіксації стану людини та її потреб, а також дій, необхідних для відновлення, адаптації в соціум, повернення якості життя;

2) впровадження набору пакетів послуг у медичній, реабілітаційній, соціальній, освітній сферах, працевлаштуванні відповідно до визначених потреб людей з обмеженнями життєдіяльності;

3) прозорі, доступні та зручні для людини інструменти отримання таких послуг, зокрема цифрові.

"Необхідність такої реформи набуває особливого значення в контексті повномасштабної війни, адже все більше людей зазнають поранень. Водночас ми розуміємо, наскільки вона є складною та комплексною. Процес переходу на МКФ у багатьох країнах тривав роки, а інколи й десятки років. Перші результати уже є у сфері реабілітації, більш системні зміни – у методології експертних оцінок, моделях надання та фінансування послуг, цифровізації тощо – займуть більше часу та потребують тісної взаємодії багатьох міністерств і залучених інституцій. Повноцінний запуск усіх складових реформи триватиме до 2025 року включно. Система буде перебудована на основі людиноцентричності – повернута обличчям до людини для того, аби спрощувати її життя, а не ускладнювати. Сучасна, прозора та зручна", – зазначив міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко.

Теги:
Читайте також:
  • USD 41.16
    Купівля 41.16
    Продаж 41.65
  • EUR
    Купівля 43.07
    Продаж 43.85
  • Актуальне
  • Важливе
2024, субота
23 листопада
21:09
Спортсмен із Тернополя здобув бронзову медаль на чемпіонаті України з плавання
20:38
У госпіталі помер захисник Максим Зеленський, який був начальником дільниці на шахті "Степова"
20:05
світло
Коли на Львівщині 24 листопада вимикатимуть світло: графік відключень
19:35
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Волині Андрій Глез
19:08
У Волинській ОВА через залишену лампадку сталось задимлення приміщення
18:37
Оновлено
зимові Карпати
Залізничники відновили рух потягів на ділянці Сянки-Мукачево, де з рейок зійшла електричка
18:15
У легковому авто в Ужгороді прикордонники знайшли 5 ящиків безакцизних сигарет
17:53
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
Знімок "Надвірнянські скелі" увійшов до 10 найкращих зображень української природи за результатами "Вікі любить Землю" 2024
17:22
акції пам'яті у Львові
У центрі Львова запалили лампадки у пам’ять про жертв Голодоморів
16:50
Огляд
Сніг
Місцями мокрий сніг та ожеледь: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 24 листопада
15:51
вечір пам'яті Ярини Базилевич у Ґенті
У Ґенті українська та бельгійська молодь зібралася на вечір пам'яті Ярини Базилевич, яка загинула внаслідок удару по Львову 4 вересня
15:48
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
В Івано-Франківську створять навчальний центр 13 бригади НГУ "Хартія"
15:07
ПЦУ
Громад ПЦУ на Буковині досі вдвічі менше, ніж УПЦ МП: чому так
14:29
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
У Карпатах лютує зима: на високогір'ї 13° морозу та метрові снігові перемети
14:02
На Хмельниччині чоловік застосував сльозогінний газ проти працівників ТЦК, бо ті відмовилися від хабаря
13:29
"Коли я вже втрачав надію, ракета вилетіла з ПЗРК і влучила в російський Ка-52", — боєць Закарпатської 128-ї бригади
13:00
Рятувальники знайшли чоловіка з Луцька, який заблукав на Говерлі
12:38
Пані посол України в Болгарії Ілащук вручила грамоту ВРУ підсанкційному олігарху Пеєвському, - Шлінчак
11:59
На Львівщині затримали жінку, яка зарізала свого чоловіка ножем
11:35
Оновлено
ресторан
У центрі Львова понад пів сотні ресторанів закривають і продають, – ресторатор Юрко Назарук
11:19
паспортний контроль кордон
Скільки людей перетнули західний кордон України 22 листопада
11:07
Загинув на місці: на Львівщині чоловік потрапив під колеса вантажівки та двох авто
10:45
Польські фермери заблокували пункт пропуску на кордоні зі Львівщиною
10:25
На Закарпатті у фотопастку потрапив вовк: людей застерігають від прогулянок горами
10:00
Головний корпус Львівської політехніки отримав статус пам’ятки національного значення
09:32
зона прикордонного контролю, перетин кордону
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 23 листопада
09:19
прощання
Львівщина 23 листопада прощається з чотирма полеглими воїнами
08:59
хмари
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 23 листопада
2024, п'ятниця
22 листопада
22:45
унікальний орган на Львівському вокзалі
На Львівському залізничному вокзалі звучав унікальний орган із фрагментами розірваних російських ракет
22:22
Біля кладовища на Тернопільщині невідомі вкрали туї
21:37
Під час відпустки в ДТП загинув військовий із Прикарпаття
21:22
Схуд на 18 кг: який стан 15-річного студента, якого старшокурсники побили у Хмельницькому
21:00
Збірку Жадана продали за 220 тис. грн: у Франківську на благодійному аукціоні зібрали майже 2 млн грн
20:42
новини Львівщини
На фронті загинув захисник із Тернополя Віталій Бабій
20:23
Львівські "Карпати" з мінімальним рахунком здолали "Колос"
20:03
Відчути місто на дотик: у Жовкві відкрили мініскульптуру центру міста
19:25
На кордоні з Румунією снігові замети перевищили пів метра: прикордонники показали фото
19:00
Оновлено
світло
Відключення електроенергії на 22 листопада скасовані, – Львівобленерго
18:12
У Шептицькому демонтували металеві літери старої назви міста
17:54
"Галки" і "Сойки": Львівщина відправила не передову потужні українські розробки для військових
Більше новин