Сергій Кульчицький: дев'ять років тому росіяни вбили українського генерала
Минає 9 річниця з дня загибелі українського військового, генерал-майора та Героя України Сергія Кульчицького. Він загинув 29 травня під час бойових дій у Слов'янську, повертаючись з гори Карачун, коли проводив ротацію і привозив провізію своїм військовим.
"Еспресо.Захід" розповість про життя і військові подвиги легендарного воїна, який до останньої хвилини був вірний присязі у захисті українського народу.
Гелікоптер був обстріляний з лісосмуги та підбитий окупантами. На борту був генерал-майор Сергій Кульчицький. Тоді загалом загинуло 12 нацгвардійців.
Народився Сергій Кульчицкий 1963 року у німецькому місті Веймар, в родині військового Петра Кульчицького, який був родом з Тернопільщини. Ще з ранніх літ мріяв стати військовослужбовцем, як батько. Після закінчення 8-го класу Сергій Кульчицький без відома батьків подав документи в Уссурійське суворовське військове училище. Ще через деякий час, перед офіцерською службою одружився з Надією Дребіт, також з Тернопільщини.
В 1992 року капітан Кульчицький переїхав до України, в Тернопіль і розпочав службу у Національній гвардії України (з січня 2000 року – Внутрішні війська МВС України). З серпня 2012 Кульчицького призначено начальником управління бойової та спеціальної підготовки Головного управління внутрішніх військ МВС України. 24 серпня 2013 року присвоєно військове звання генерал-майора.
Навесні під час наступу Росії на Україну, коли розпочалась антитерористична спецоперація, генерал-майор Кульчицький сформував добровольчий підрозділ , який складався, зокрема, з активістів Самооборони Євромайдану, 1-го резервного батальйону Національної гвардії.
Він керував бойовим навчанням та налагодженням добровольців. Від штабу Самооборони Майдану координацією процесу формування батальйону займався сотник 9-ї сотні Андрій Антонищак, який пригадував, як 14 березня 2014 року близько 500 добровольців із Самооборони Майдану вирішили стати резервістами Національної гвардії України.
Разом з ними Сергій Кульчицький вирушив у район проведення АТО на Схід України. Від першого дня він був зі своїми солдатами, жив у наметі, їв солдатську їжу, та навіть сам її готував.
Загинув також разом зі своїми воїнами. Крім нього у гелікоптері перебували шість військовослужбовців Національної гвардії, включаючи двох членів екіпажу, та шість представників спецпідрозділу МВС України (колишній спецпідрозділ "Беркут").
Похований 31 травня 2014 року на Полі почесних поховань Личаківського цвинтаря у Львові.
Кульчицький став першим українським генералом, загиблим під час війни на Донбасі.
30 листопада 2016 року указом Президента України батальйону було присвоєно ім'я Сергія Кульчицького та постановлено надалі іменувати його — батальйон оперативного призначення (резервний батальйон) імені Героя України генерал-майора Сергія Кульчицького 27 бригади Північного оперативно-територіального об'єднання Національної гвардії України. 1 грудня 2016 року Президент України Петро Порошенко вручив відзнаку батальйону командиру підрозділу полковнику Віктору Толочку.
Як пригадували військові, до батальйону імені Кульчицького ввійшли патріоти-добровольці зі всієї України. Так, Майя Москвич із волинського осередку "Національного Альянсу" розповіла, що у їхньому військовому підрозділі представлена вся Україна.
"Це люди, які вистояли Майдан. Серед них чимало волинян, зокрема із сотні "Волинська січ". Та й капелан батальйону отець Макарій – з Луцька. Мабуть, нечесно було б навіть перед самим собою сидіти зараз вдома і займатися буденними справами. Ми поїхали воювати, бо то наш час", – казала вона.
Цікаві факти
Сергій Кульчицький посмертно отримав звання Герой України з удостоєнням ордена "Золота Зірка", Орден Богдана Хмельницького III ст, Орден "За мужність" ІІІ ст.
У 2014 році Укрпошта до Дня Збройних Сил України випустила художній маркований конверт серії "Героям Слава!", присвячений Герою України генерал-майору Сергію Кульчицькому
29 травня 2015 року у Львові на площі перед військовою частиною 3002 встановлено пам'ятник-погруддя.
Молодий лейтенант Кульчицький мав І розряд з бігу та лижних гонок, І розряд з подоланням смуги перешкод і гирьового спорту. В рукопашному бою переважав одночасно двох-трьох супротивників.
- Актуальне
- Важливе