Еспресо. Захід

Реквієм пам'яті: у Львові звучали спогади очевидців та рідних загиблих в Оленівській колонії

Андріана Стахів
29 липня, 2023 субота
21:30

У суботу, 29 липня, у Бараці №2 меморіального музею тоталітарних режимів "Територія терору" відбувся реквієм памяті за 53 українськими захисниками, які загинули через російський теракт в Оленівці

Зміст

Про реквієм розповідає "Еспресо.Захід".

Перед входом до музею відвідувачів зустрічають фото загиблих азовців, 53 обличчя українських воїнів, підписані іменами, позивними та датами народження. Комусь із них було лише 22 роки, а комусь 62 – та на кожного із них чекали рідні: батьки, брати й сестри, дружини, діти. 

реквієм за загиблими в Оленівці

Тим часом на темно-коричневій стіні біля входу у Барак №2 білим написані усі прізвища. Біля неї можна було запалити свічку пам'яті, що й робили присутні. 53 свічки – по одній за кожного загиблого.

реквієм за загиблими в Оленівціреквієм за загиблими в Оленівці

У річницю жахливого теракту, скоєного росіянами, усі зібралися разом, щоб нагадати та поділитися тим, що тепер назавжди із ними. Прийшли також бійці Азову, які лише нещодавно повернулися із ворожого полону, серед них і Арсен Дмитрик із позивним Лемко, який тієї страшної ночі сам перебував у бараку та допомагав рятувати своїх побратимів.

"О 23:00 я заснув, а о 23:15 прокинувся від вибуху. Перший вибух був за територією барака. Переконавшись, що шибки не повибивало, всі хлопці на місці й всі цілі, посміялися і далі лягли спати, – згадує він ту ніч (більше читайте у наступному матеріалі "Еспресо.Захід"). – Наступного разу я прокинувся від того, що відчув, як стікаю кров'ю, та від опіків".

Арсен Дмитрик, воїн Азову

Боєць розповів, як із вогню вони рятували побратимів, як ледве вибралися із наглухо зачиненого бараку, як окупанти тривалий час залишали їх, поранених, без допомоги, а дехто ще й усміхався.

"Хлопці, які вижили, яких ще повернуть, ніхто не забуде цієї лукавої усмішки того «хазяїна» бараку, в якому нас тримали. Ніхто не забуде тих знущань і зневаги, яких ми зазнали. Ми будем мститися до останнього. Хай пройдуть десятки років, та ми все одно їх дістанемо", – наголосив Лемко.

реквієм за загиблими в Оленівці

Рідні військових ділилися своїми спогади, а на двоярусних ліжках позаду сиділи діти, вбрані немов янголи, вони символізували душі загиблих. Між ними і дочка та син воїна, що був у полоні і які рік тому разом із мамою перебували в окупованому Маріуполі та дуже хотіли побачити тата.

"28-29 липня я нічого не знала. Я з Маріуполя і була там, без інтернету, без зв'язку. А 1 серпня був дзвінок, самі не вірячи, знайомі повідомили, що таке трапилося. Перша думка була – то нереально, то якась провокація, людина не може такого зробити", – ділиться Євгенія. – Далі декілька днів було у мене неспокою, але три пари очей, які завжди з посмішкою дивились на мене з вірою і надією, змушували зібратись, вірити і молитись. Проте 4 серпня знайомий подзвонив мені, попросив сісти, і сказав, що бачив прізвище чоловіка серед поранених".

реквієм за загиблими в Оленівці

Минав час і Євгенія разом із дітьми мусили покинути Маріуполь. Вже після виїзду вона побачила відео, на якому побачила чоловіка живим.

"А після того –  тиша, невідомість, – говорить Євгенія. – Я дякую всі тим людям, хто прийшов. Я дуже хочу, щоб ви нас почули і зрозуміли, наскільки це можливо. І щоб ви висвітлювали це, щоб ця пам'ять ніколи не минала".

Під час реквієму лунали вірші українських письменниць Вікторії Амеліної, Мар'яни Савки, Катерини Міхаліциної та воїна Артура Дрона, який скоро їде на фронт. Перший театр, який допомагав готувати реквієм, обрав ці поезії саме тому, що вони надзвичайно влучно й щемко описують біль і переживання, які війна принесла у життя українок та українців.

реквієм за загиблими в Оленівці
реквієм за загиблими в Оленівці
реквієм за загиблими в Оленівці
реквієм за загиблими в Оленівці

  • Нагадаємо, також вшанування полеглих відбулося на львівському Марсовому полі – місці останнього спочинку сучасних українських Героїв та Героїнь.

Теги:
Читайте також:
Львів
+20.4°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, понедiлок
8 червня
19:00
погода літо
На Львівщині 9 червня очікується переважно суха погода, ввечері місцями дощі та грози
18:40
Від завтра у Львові ремонтують Стрийську: що зміниться для водіїв
18:19
будівництво мосту через річку Прут на Буковині
БЕБ скерувало до суду справу посадовців через збитки на понад 2,5 млн грн під час будівництва мосту на Буковині
18:07
Оновлено
Площа Ринок, 17
"Звичайна робоча ситуація": у ЛОР прокоментували скандал з виселенням Товариства польської культури з будівлі на площі Ринок
17:56
благодійний забіг "Run for Veteran" у Брюсселі
Ветеран бригади "Хижак" зі Львівщини подолав 5 км на протезах у Брюсселі
17:30
У Хмельницькому водійка збила двох жінок і дитину у дворі багатоповерхівки
У Хмельницькому водійка збила двох жінок і дитину у дворі багатоповерхівки
17:12
фіктивне подружжя
"Шлюб через добре серце" з 63-річною жінкою та цивільна дружина поруч: прикордонники викрили псевдоподружжя
16:33
Наталія Дзісяк
У Львові провели рідкісну трансплантацію з 50% сумісністю: донька врятувала маму
16:00
забруднення
У Львові судитимуть ексзаступника директора ЛКП "Збиранка" через шкоду довкіллю на 2,1 млн грн
15:30
регбі
Жіноча збірна України з регбі-7 виграла перший тур чемпіонату Європи в Хорватії
14:57
Поліцейські розслідують обставини смерті дворічного хлопчика на Львівщині
На Львівщині судитимуть посадовицю, яку підозрюють у службовій недбалості через смерть 2-річної дитини
14:31
Людмила Калабуха
Львівська письменниця Людмила Калабуха  презентувала українську бізнес-літературу на фестивалі в Мілані
13:16
ОК "Захід" заперечило вибух на Рівненському полігоні через помилку інструктора: поранений військовий отримав травми на Сході
11:03
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
Рятувальник з Хмельниччини став чемпіоном світу з гирьового спорту
10:23
"За один протиповітряний бій вдалося знищити 12 повітряних цілей", – офіцер ПК "Захід" про роботу на Skynex
"За один протиповітряний бій вдалося знищити 12 повітряних цілей": офіцер ПК "Захід" про роботу на Skynex
09:34
Оновлено
Прощання з Героями
На Львівщині 8 червня попрощаються зі сімома полеглими військовими
09:04
Бійці 128 бригади показали, як знищують окупантів у бліндажах і лісосмугах
Жодне укриття не рятує: бійці 128-ї бригади показали, як знищують окупантів у бліндажах і лісосмугах
08:33
У християн східного обряду розпочався Петрів піст
У християн східного обряду розпочався Петрів піст: особливості періоду і скільки триватиме
2026, неділя
7 червня
21:37
На концерті Ірини Федишин у Галичі чоловік провалився під сцену під час освідчення
20:55
"Кручу педалі, щоб вони жили"
У Львові під час благодійного велопробігу зібрали 2 млн грн для дітей з онкозахворюваннями
19:45
Ексклюзив
сміттєпереробний завод у Львові
Новий підрядник сміттєпереробного заводу у Львові: як влада міста усуває польську компанію від виконання робіт
16:00
меморіальна дошка журналістам Миколі Ротману та Богдану Гарасимчуку
У Тернополі відкрили меморіальну дошку журналістам Миколі Ротману та Богдану Гарасимчуку
15:30
виявили партії літій-іонних акумуляторів на понад 1,2 млн грн
У "Краківці" виявили партії літій-іонних акумуляторів на понад 1,2 млн грн
14:51
Спільна українсько-польська експедиція у Львові
На Львівщині проведуть пошукові дослідження місць поховання жертв трагедії 1944 року
13:39
Інтерв’ю
Андрій куліков Рейнджер
Море відстані між фронтом і тилом. Інтерв'ю з оборонцем Маріуполя Рейнджером про Львів, справу Каганяк і суспільство
12:31
Ексклюзив
У Львові пройшов Прайд: учасники вимагають прав для ЛГБТІК+-військових та відкликання нового Цивільного кодексу
11:07
На Буковині під вагою понад 30 дітей обвалився підвісний міст
На Буковині під вагою понад 30 дітей обвалився підвісний міст: шестеро госпіталізовані
Більше новин