Рекордна зарплата та премія за інновації: що відомо про керівника заводу ЛОРТА, який "роззброював ППО"
Директор львівського військового заводу ЛОРТА, якого СБУ звинувачує у присвоєнні цінних металів з комплексів ППО, відзначився скандалом з недопуском працівників на роботу та декларацією з рекордною зарплатою.
Служба безпеки та Бюро економічної безпеки викрили на корупції колишнього керівника стратегічного підприємства оборонного-промислового комплексу на Львівщині. До початку 2022 року фігурант давав необґрунтовані вказівки підлеглим на розукомплектування комплексів ППО, а потім привласнював деталі, які містили дорогоцінні метали. Таким чином він фактично роззброїв декілька комплексів ППО та завдав збитків на 2,4 млн грн, кажуть у СБУ.
Колишній чи теперішній керівник ЛОРТА
З власних джерел "Еспресо.Захід" стало відомо, що йдеться про багаторічного очільника Львівського заводу радіотехнічної апаратури, апаратури зв'язку спеціального призначення (ЛОРТА) Володимира Чауса. Він є колишнім керівником ДП "ЛДЗ"ЛОРТА", яке перебуває у стані припинення (керівником вказаний Максим Поляков). Однак за даними YouControl, він все ще є уповноваженою особою Державного концерну ЛОРТА.
Саме за керівництва Чауса на початку 2021 року раптово перестали пускати на роботу працівників. Їх хотіли перевести на тимчасовий графік всього з одним робочим днем на місяць, бо начебто нічим було платити.
"У зв’язку зі зменшенням обсягів виробництва, відсутністю обігових коштів та недофінансуванням за ДОЗ (державне оборонне замовлення, – ред.), арешту розрахункових рахунків, що робить неможливим забезпечення повної зайнятості працівників з метою раціонального використання робочого часу та енергоносіїв, зменшення зростання заборгованості з заробітної плати та стабілізації фінансового становища", – пояснило так своє рішення керівництво заводу підлеглим.
Пізніше Перший заступник голови ЛОДА Андрій Годик пояснив, що завод майже місяць працював в обмеженому режимі роботи через відсутність фінансування оборонного замовлення. Заборгованість перед підприємством 11 мільйонів гривень. Через борги підприємству у 2020 році навіть відключали електроенергію. Однак на початку лютого "Еспресо" отримало відповідь на журналістський запит, у якому повідомило, що заборгованість перед ЛОРТА за виконану роботу з виконання державних замовлень відсутня.
Директор-мільйонер збиткового підприємства
Вишенькою на торті виявилась декларація Володимира Чауса, яку він подав навесні 2021 року (тоді ще реєстр декларацій був відкритим). Як виявилось, у 2020 році Володимир Чаус за основним місцем роботи – ДП ЛДЗ ЛОРТА – задекларував рекордну зарплату: 6,5 млн гривень. Зарплата керівника збиткового оборонного підприємства виявилась рекордною у Львівській області – жоден інший директор державного чи комунального підприємства не міг похвалитись такими заробітками.
До слова, у грудні 2020 року прем’єр-міністр Денис Шмигаль призначив Чаусу 200 тис. грн премії за інновації. Окрім директора, такі ж премії отримав заступник директора з виробництва державного підприємства “Львівський державний завод “ЛОРТА” Василь Мойсин та начальник конструкторсько-технологічного відділу Ігор Смулка. Володимир Чаус має також орден "За заслуги ІІІ ступеня", виданий за указом Віктора Ющенка у 2006 році.
Зрив державних замовлень ЛОРТА
Цікаво, підприємство ЛОРТА, яке свої незадовільне фінансове становище пояснювало браком державних замовлень та вчасної оплати за них, у 2018 році програло суд саме за зрив поставок за держзамовленнями.
"За зрив державного замовлення у воюючій країні – понад 5 млн грн штрафних санкцій, - повідомляв у 2018 тодішній військовий прокурор Західного регіону Олег Сенюк. - У перший день серпня господарський суд Львівської області частково задовільнив позов військової прокуратури Західного регіону України та вирішив стягнути з ДП "Львівський державний завод "Лорта", якщо бути точним, 5 172 186,32 грн. Зокрема, суд постановив стягнути на користь Міноборони України вказану семизначну суму штрафних санкцій через порушення умов державного контракту від 2014 року в частині своєчасного виконання дослідно-конструкторської роботи. І, як це не прикро, але подібним вже не вперше «славиться» завод (не так давно, цієї весни, я повідомляв про зрив поставок розвідувального комплексу в зону бойових дій)".
При цьому Сенюк повідомив, що, реагуючи на виявлені порушення та заявлений військовою прокуратурою позов, оборонне підприємство добровільно повернуло на рахунки МО України понад 2,5 млн грн попередньої оплати.
Застереження: відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа визнана невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вина не буде доведено в законному порядку і встановлено позовним вироком суду.
- Актуальне
- Важливе