П’ять пунктів додатково: як львів’ян змусили платити більше за тепло, не піднімаючи тарифи
Окрім абонплати за тепло і гарячу воду, треба платити за функціонування системи центрального опалення і водопостачання.
Рахунки за тепло за грудень, які нещодавно отримали львів’яни, для багатьох стали шоком. Сам тариф не зріс, зате у платіжках з’явились аж п’ять додаткових пунктів. У результаті рахунок зріс в середньому на 250-300 гривень. За що ми тепер платимо, і чи маємо плати аж стільки? Про це "Еспресо.Захід" розповів голова правління Асоціації ОСББ "Сихівчани" Василь Коцюк.
Окрім абонентського обслуговування за тепло (24,18 грн грн для будинків з лічильниками) та гарячу воду (6,73 грн), про яку попереджали ще у грудні, з’явились ще оплата за опалення місць загального користування та допоміжних приміщень. При цьому плату за місця загального користування нараховують залежно від площі квартири. Для помешкання, площею 67 кв. м – місця загального користування обійшлись у 153 грн. І байдуже, що у під’їзді лише одна батарея – на першому поверсі.
Окремо треба оплачувати витрати на системи центрального опалення – 122,65 для тієї ж квартири. Витрати на функціонування системи гарячого водопостачання – ще 16,56 грн. Тобто загалом наш рахунок при тих самих тарифах зріс на 323 грн.
"Для багатоповерхового будинку 12% від споживання тепер розкидають на місця загального користування. Це загалом правильно. Особливо, якщо у під’їзді є квартири, що мають індивідуальне опалення, адже їм тепер також нараховують плату за місця загального користування, адже вони теж користуються коридорами, – каже Василь Коцюк. – У деяких будинках, які ми обслуговуємо, є квартири, де власники свого часу зробили індивідуальне опалення. І вони його взагалі не вмикають, бо по боках, згори, знизу є теплі помешкання. Через їхню квартиру йдуть теплі труби центрального опалення. Але ж за це тепло хтось платить".
Натомість з абонплатою за тепло та гарячу воду трохи переборщили, вважає голова ОСББ. Сама абонплата може бути, сума завелика, бо 24 грн з квартири – це величезні гроші в масштабах містах. З одного дев’ятиповерхового будинку на чотири під’їзди виходить 3480 грн!
"Пропонували брати це на ОСББ. Це, можливо, і справді було б дешевше. Але я точно знаю, що будуть боржники. І якщо через боржників нам заблокують рахунок, то ми не зможемо заплатити ані за ліфт, ані за сміття, – каже Василь Коцюк. – Ввели графу: витрати на функціонування гарячої води. Так, вода циркулює по трубах, віддає тепло. Але є ще один момент: люди її страшенно крадуть. У мене є 50 будинків, я маю з чим порівняти. Витрати відрізняються у десятки разів. Бо є люди, які ставлять магніти, голки у лічильники, інші мають крани, через які зливають воду з рушникосушок. Тому плата за функціонування системи гарячого водопостачання і опалення логічна. Але у такому разі варто було б забрати умовно-постійну складову тарифу, яка передбачає витрати на функціонування мереж. Я вважаю, якщо тепер рахують усе окрема, то двоставковий тариф не має бути".
І справді, львів’яни цілорічно сплачують на рахунки теплокомуненерго сталу суму – так звану "умовно-постійну складову тарифу". Відповідно до постанови "Про затвердження Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання" Національної комісії з регулювання енергетики та комунальних послуг "умовно-постійна частина двоставкового тарифу на теплову енергію – абонентська плата за одиницю (1 Гкал/год) теплового навантаження об'єктів теплоспоживання як грошовий вираз планованих економічно обґрунтованих витрат на транспортування та постачання теплової енергії, які є постійними і не змінюються прямо пропорційно зміні обсягу постачання теплової енергії, яка встановлюється НКРЕКП без урахування податку на додану вартість". Так, можливо, ця складова мала б дещо зрости, бо зросли зарплати, вартість матеріалів тощо. Але ж влада наказала тарифи не змінювати, тож теплоенерго пішли іншим шляхом: змусили споживачів платити двічі за те саме".
-
Про запровадження абонплати за тепло та гарячу воду у "Львівтеплоенерго" попередили львів’ян ще у грудні.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе