Еспресо. Захід

"Пташка" стає у пригоді, коли рахунок іде на хвилини

Ірина Березовська
7 травня, 2021 п'ятниця
15:50

Як минають будні команди першої аеромедичної команди на Львівщині.

Про те, як у Львові стартувала медична авіація, не чув хіба що лінивий. Час від часу медіа повідомляють, як за рекордно швидкий час до лікарні доставили чергового українця у невідкладному стані.  "Еспресо.Захід" побував у гостях у аеромедичної бригади у Черлянах, доки вона очікувала свіжого виклику.

Два пілоти, лікар і фельдшер виходять на зміну о восьмій ранку на ПС-2, беруть там усе спорядження для роботи. Службова автівка везе медиків зі Львова до Черлян, де комплектується борт і ночує їх "пташка" - так називають тут аеробус Eurocopter ЕС-145, який виконує функцію "швидкої" у небі. Тут їх чекають пілоти і командир екіпажу. Вони мешкають тут же, на території аеродрому, у спеціальному готельчику, передбаченому для потреб команди. Медики змінюються відповідно до графіку, складеного центром екстреної медицини, а ось авіакоманда незмінна. Разом вони зберігають боєготовність № 1 усю світлову частину доби - саме стільки часу відведено на порятунок небесами у рамках пілотного проєкту. Поки що так. У планах МОЗ цілодобові чергування, але наразі обкатує "пташку" лише денна зміна. Саме одна така і зустрічала  "Еспресо.Захід" на львівському аеропорті "Ягеллон" (колишня авіабаза "Черляни").

Дорогою до ангару на команду гавкає собака, який живе у будці неподалік. "То наш барометр, завдяки йому знаємо, чи буде сьогодні дощ", - каже лікар Володимир Ананєвич. Насправді погода теж важлива для польотів. У вітряний і похмурий день виконувати польоти складніше, та й перепади температур сприяють виникненню інсультів. Але сьогодні небо чисте.

Взагалі санавіація - це спільний проект міністерства внутрішніх справ та міністерства охорони здоров'я. Львівський Центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, на базі якого реалізовують проект, відповідає за медичне обслуговування пацієнтів. Координатором проекту із санавіації у Західному регіоніє керівник центру екстреної медицини Андрій Васько. Аеромедична евакуація на Львівщині - це дуже великий проект, який прирівнює нас до розвинених європейських країн, говорить Андрій Васько.

Медики і пілоти у Черлянах - одна команда, це відчувається зразу. Вони багато жартують, атмосфера тут доброзичлива. З ангара "пташку" штовхає вся команда. На коліщатках поволі виїжджає блискучий і яскравий аеробус. Якщо ви бачили американські серіали, в яких сангелікоптер спускається рейками, без персоналу, то це трохи інше. Львівський треба запустити в дію зусиллями всієї льотної команди. Штовхають, як автівку, яка застрягла. "Всього шість людських сил і наша "пташка" їде!", - сміється Володимир Ананєвич.

Команда демонструє можливості "пташки". Eurocopter ЕС-145 - це компромісний варіант між розміром судна і вільним простором всередині. Сюди поміщаються два пілоти, як у справжньому літаку, лікар невідкладних станів, фельдшер і відразу два пацієнти. Салон гелікоптера нафарширований портативною технікою для моніторингу життєвих показників пацієнта. Тут є все - дефібрилятор, аспіратор, апарат штучної вентиляції легень, інфузомати, балони з киснем і ноші. А ще тут є спеціальна балка, яка кріпиться справа і зліва тросом, тобто команда може піднімати і переносити пацієнтів.

Eurocopter ЕС-145 за неповний місяць роботи уже встиг допомогти врятувати трьох пацієнтів з інсультом, двох з  інфарктом і ще одного з політравмою після ДТП. Гелікоптер може розвивати швидкість до 270 кілометрів на годину. Без дозаправки "пташки" вистачить на 350 кілометрів дороги. Цього цілком досить для західних областей України. Припустімо, 78-річну мешканку Турки з інсультом небом доправили за 75 хв, тоді як землею цей шлях зайняв би всі 3,5 години. Уже в лікарні пацієнтці вчасно провели тромболізисну терапію і це дало їй шанс на відновлення функцій. І це найвагоміший аргумент на користь "швидкої" у небі - вона дає реальні шанси.

"Транспортування хворих гелікоптером дуже часто має велике значення у хворих з гострим коронарним синдромом і синдромом гострого порушення мозкового кровообігу. Є визначені часові рамки, упродовж яких нам треба вкластися і надати допомогу, бо пізніше можуть розвинутися інвалідизація і навіть мова йде про виживання. Чим швидше ми надамо допомогу, тим більше шансів у пацієнта відновитися", - пояснює Володимир Ананєвич, лікар невідкладних станів Львівського обласного центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Якщо по-простому, каже лікар, то львівська "пташка" стає у пригоді саме тоді, коли рахунок іде на хвилини.

Зміна заступає на чергування близько 9-ї години ранку. Усе чергування - світлий проміжок доби, тобто до 18.00 години. Виклик надходить через медичну складову служби, його передають диспетчери в авіаційну частину, якщо "швидка" на землі не встигне. Тут нічого складного - тільки швидка реакція і координація зусиль диспетчерів і чергових лікарів. Далі - трохи мороки офіційної, але вона відбувається дуже злагоджено і швидко.

"Після отримання заявки від диспетчера "швидкої" ми подаємо заявки на повітряний простір і після отримання дозволу на виліт, коли небо вільне, виконуємо свій політ. Усі знають про програму санавіації і ніхто нам не перешкоджає", - каже командир повітряного судна Євген Скриннік.

"Пташка" - у пріоритеті повітряного простору. Тобто літаки з туристами, які не проти погріти спинки у сонячній Анталії, можуть зачекати, а ось людина у критичному стані - ні. Капітан судна каже, що проблем з дозволом на польоти не було і їх отримують за лічені хвилини.

Доки пацієнта обслуговує земна "швидка", "пташка" здійснює посадку. Сісти вона може на рівній дорозі, у полі і навіть на шкільному стадіоні.

"У нас маленький вертоліт, йому достатньо простору 20 метрів для посадки. Всього він може долати відстані у радіусі 250 км туди і 250 км назад - тобто всього 500 км. Цього цілком вистачає на те, щоб надавати допомогу у Західному регіоні. На таку відстань йде приблизно 600 кг палива", - веде далі капітан.

Поки що найчастіше "пташка" літала до Турки - це десь 170 км в один бік. Тому традиційний маршрут вертольота - Турка-"Ягеллон". У Турці сідали на майданчику перед лікарнею, а ось у Бродах довелося сісти просто на дорозі. Поліція напередодні перекрила рух, пацієнта перенесли на ношах із земної "швидкої".

На борту гвинтокрила надаватимуть допомогу пацієнтам з інфарктами, інсультами, важкими травмами після ДТП. Гелікоптером також транспортуватимуть реципієнтів для трансплантації, якщо вони перебувають у критичному стані. Все детально прописано у протоколах для виклику аеромедичної бригади.

Капітан каже, що проблем із перепадом тиску у польоті не виникає, оскільки гелікоптери використовують для польоту невеликі висоти - як правило, до 500 м над землею.

"Виконувати лікарські маніпуляції нескладно - все те саме, що і в машині швидкої. У вертольоті трясе не більше, ніж в кареті "швидкої". Але ми навчилися пристосовуватися - нас все-таки двоє, лікар і фельдшер. То у машині можна зупинитися, якщо треба виконати прицільно точну маніпуляцію, у повітрі того не виходить. Але і у вену потрапляємо голкою, і все решта вдається виконувати. Напевно, досвід роботи на землі під час швидкого руху став у пригоді", - каже фельдшер Жан Мічурін.

На щастя, доки команда демонструвала можливості "пташки", ніхто з мешканців Львівщини не потребував допомоги аеромедичної бригади. Але вони завжди зберігають боєготовність № 1, хоча, на перший погляд, може здатися, що тут дуже сонна атмосфера львівської околиці - тиша, спокій і ставок неподалік.

"Ні, з вудочкою на роботі посидіти не вийде", - сміється Володимир Ананєвич.

У підрозділі аеромедичної евакуації зараз десяток медиків. Їх обрали з 85 претендентів, які пройшли спеціальне навчання. Разом з пілотами вони створили потужну команду, яка розуміє одне одного з пів слова. Вони навіть Великдень святкували разом на зміні.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на наш Telegram-канал.

Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.41
    Купівля 39.41
    Продаж 39.9
  • EUR
    Купівля 42.25
    Продаж 42.93
  • Актуальне
  • Важливе
2024, п'ятниця
26 квітня
10:09
Юрій Карпинець
З червня вважався зниклим безвісти: підтверджено загибель закарпатця Юрія Карпинця
09:52
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
На Закарпатті видають дозволи на перебування у прикордонній смузі: як отримати
09:37
кордон, черги
Черги на кордоні з Польщею у Львівській області 26 квітня
09:21
родина Гринкевичів
Мотель, автівки преміум-класу й відпочинковий комплекс: яке майно арештували у справі Гринкевичів
08:48
У річці на Львівщині біля дитячо-юнацької спортивної школи виявили мертвого чоловіка
У річці на Львівщині біля спортивної школи виявили мертвого чоловіка
08:30
Леонід Іщук
Помер колишній український футболіст і тренер Леонід Іщук
08:11
евакуаційний потяг
З Донеччини до Волині з травня курсуватимуть евакуаційні поїзди: деталі
07:53
Осінь, дощ
Погода на Львівщині та в інших західних областях України: прогноз синоптиків на сьогодні, 26 квітня, і завтра
2024, четвер
25 квітня
22:53
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
У п'ятницю Львів попрощається із захисником Назарієм Марочканичем
22:49
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
П'яний кур'єр без прав скоїв ДТП у центрі Львова
22:27
У Львові відкрили бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
У Львові відкрили нову бібліотеку із фотостудією та майстернею для шиття
22:20
дерев'яна скульптура Ангела XVIII ст. у Франківську
Ймовірний автор – Пінзель: у Франківську відреставрували скульптуру XVIII століття
22:13
Оновлено
маршрутка
У Львові маршрутка збила дитину: подробиці
22:00
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
Львівщина офіційно стала побратимом штату Каліфорнія
21:47
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
Студенти Прикарпатського університету обіймами зібрали 20 тис. грн для ЗСУ
21:28
На Львівщині судитимуть мешканця, який незаконно зайняв захисну смугу водосховища
На Прикарпатті дев’ятьом громадянам повідомлено про підозру через співпрацю з окупантами
21:07
У Львові на просп. Чорновола демонтують кількаметрову радянську мозаїку
20:48
На Волині продали державний ремонтно-механічний завод за 30,5 млн грн. Хто придбав
20:20
Оновили зливові мережі: у Чернівцях більше не підтоплюватиме вокзал
20:02
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона
У Луцьку хлопця вдарило струмом на даху залізничного вагона: що відомо
19:43
сміття
Засмітили землю побутовими відходами: на Тернопільщині підприємство сплатило штраф у 450 тис. грн
19:25
Ґрати на всіх дверях: на Закарпатті громада ПЦУ повернула храм після 5 років боротьби з УПЦ МП
19:07
У Львові за 500 тис. грн зроблять нову доріжку у Шевченківському гаю
18:49
зарплата
На Львівщині податківці викрили два великі санаторії, які платили зарплати у конвертах
18:33
БК "Самбір" став віцечемпіоном Вищої ліги України з баскетболу
18:16
Івано-Франківськтеплокомуненерго
АМКУ розпочав розслідування щодо Івано-Франківськтеплокомуненерго, яке не дозволяє відключатись боржникам 
18:02
Сотня учасників: у Львові відбувся перший чемпіонат з робототехніки серед школярів
17:47
о.Севастіян Дмитрух
У Львові показали старовинні галицькі плащаниці та ковані хрести Олега Боньковського 
17:33
згорілий автомобіль
На Тернопільщині чоловік згорів у власному автомобілі
17:19
суд, прокуратура, вирок
Невчасно подала декларацію: суд оштрафував депутатку Львівської обласної ради
17:10
Огляд
Сонце
Погода Львів: прогноз синоптиків на сьогодні 25 квітня, завтра, тиждень
17:04
На Закарпатті затримали шістьох чоловіків на спробі переплисти Тису
16:48
новини Волині
На Волині жительку Луганщини засудили до 15 років за держзраду
16:32
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
Прикордонники викрили "бізнесмена", який за 8 тис. євро організував ухилянтам трансфер у країни ЄС
16:26
обшук на шахті
На Львівщині викрили керівників шахти, яким підлеглі будували і ремонтували дачі
16:17
Двоє мешканців Донеччини у Львові організували збут наркотиків поштою
16:06
нелегальний гральний бізнес
Організували нелегальні гральні заклади: на Закарпатті судитимуть 5 мешканців
15:53
Львів цитадель
У Львові на Цитаделі планують зрізати 191 дерево
15:51
Оновлено
Львів, архтектура та скульптура
Куди піти у Львові із 22 по 28 квітня: "Атомна русалка", Stabat Mater та Вечір прем’єр 3.0
15:48
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева,
Правоохоронці проводять обшуки у мерії Мукачева, - депутат Глагола
Більше новин