Проживання та переживання: у Львові читають та обговорюють актуальну українську драматургію
У четвер, 24 листопада, у Львові сценічним читанням п'єси "Я – норм" Ніни Захоженко стартував 13-й Тиждень актуальної п'єси. Фестиваль тимчасово переїхав із Києва
На першому читанні фестивалю побувала журналістка "Еспресо.Захід".
"Спочатку були думки провести його у двох містах – Львові й Києві, але з питань безпеки саме проведення фестивалю, і це була одна з умов Гете Інституту, який нас підтримує цього року, що заходи в Києві не проводяться із питань безпеки глядачів. Тому ми проводимо у Львові, – розповідає організатор та режисер Андрій Май. – У нас достатньо камерно, і через час початку, 16 година, і через те, що у Києві фестиваль має свою сформовану аудиторію, і тут є й наші київські глядачі, а тут ми не знали, на кого очікувати".
Конкурс Тижня отримав 80 текстів від сучасних українських драматургів, і 10 з них рідери відібрали для участі у фестивалі – їх презентують глядачам у формі сценічних читань, опісля яких всі мають нагоду взяти участь в обговоренні, поставити свої питання драматургам та режисерам, висловити власну думку щодо побаченого й почутого, а також послухати погляди інших гостей.
Окрім того, вперше за всі роки існування Тижня, він вперше може похвалитися призовим фондом для драматургів. Тож, автори 10 текстів, які увійшли до короткого листа, отримають грошову винагороду.
"Було багато сильних текстів цього разу, і само вони у цю десятку й увійшли. Звичайно були й дуже погані тексти і звичайно ж вони до неї не потрапили. Багато було спекуляції на темі війни – а тут можна бути або актуальним, або спекулятивним, і ця різниця дуже помітна, цю різницю я бачив у багатьох тенденціях, – говорить режисер читань та одночасно рідер п'єс Антон Литвинов. – Дуже важливі жива розмова, динаміка тексту у кожній п'єсі, певні сталі класичні речі, вони не зникають. Дуже багато п'єс написані сучасною мовою, можливо без реплік, монологами, вони були дуже цінні. Не менш важливо, що з часом українські драматурги стали більш літературними в сенсі не образливому, а тому, що вони тримають слово, можуть побудувати речення, ставлять розділові знаки. Це теж маленький крок до позитиву. І мені пощастило, що я читаю саме текст Ніни, мені здається один із її найкращих, дуже влучних, актуальних і не спекулятивних".
П'єса, яка відкривала Тиждень, написана про підлітків у цій великій війні, про вибір чи його відсутність, переживання, виживання та навіть більше. Про неї читайте у наступному матеріалі "Еспресо.Захід".
А поки що усі охочі до добрих текстів та якісної драматургії мають нагоду ще два дні потрапити на сценічні читання Тижня, які проходять в укритті Львівського обласного академічного театру ляльок (площа Данила Галицького, 1).
- Нагадаємо, упродовж 24-26 листопада у Львові триває 13-й Тиждень актуальної п’єси. Програма
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
- Актуальне
- Важливе