Еспресо. Захід
Ексклюзив

Приречені кандидати? Чи затвердить ТВК нових депутатів Львівської облради

Юлія Осим
23 травня, 2023 вiвторок
18:59

11 місяців Львівська обласна ТВК працює неефективно, через що обласна рада фактично опинилася в заручниках. Комісія ніяк не може ухвалити заміну вже чотирьох депутатів ЛОР. Імовірно, кандидатів згодом побільшає, а частина членів далі саботує роботу

Одинадцять фолів, або Як працює обласна ТВК

18 травня Львівська обласна територіальна виборча комісія вперше за довгий час зібрала кворум: робота була повноважною, але вже звично без сподіваного результату. Від червня минулого року виборчий орган не може завести до Львівської облради нових депутатів. Загалом відбулося 11 засідань, крайні два навіть провели в один вечір з перервою 15 хв. До речі, раніше були ще два засідання, де робота комісії вважалася повноважною – у жовтні торік і в лютому цьогоріч. На решті для збору більшості потуг не вистачало. 

Минулого тижня на комісії були присутні 16 із 18 членів. Двоє, відповідно до порядку денного, склали присягу – Оксана Гаврилів від Партії захисників України та Олег Шпак від Народно-демократичної партії. Фактично це питання стало єдиним, яке ухвалила комісія. Далі почали голосувати за визнання обраними депутатами чотирьох кандидатів, які мали замінити своїх колег, що з різних причин склали мандат.

Так ось, за першого з них – Ярослава Гасяка – проголосували 10-ма голосами, тобто більшістю. Проте згодом виявилося, що комісія "помилково" віддала більшість своїх "за". За наступних трьох підтримки вже не знайшлося. 

ТВК провела два засідання поспіль, але нових депутатів до Львівської облради не впустила

На другому поспіль засіданні комісія мала затвердити реєстрацію Гасяка депутатом, але для внесення цього питання до порядку денного не вистачило голосів – тільки 8 за. Крім того, новоприбулий член комісії, Олег Шпак, у перерві між засіданнями відкликав свій голос у визнанні Гасяка обраним депутатом. 

На такий розклад подій впливає містечкова політика, яка власне дає результат у таких голосуваннях, вважає сам кандидат Ярослав Гасяк, який цього разу несподівано опинився за пів кроку до депутатства.

"На жаль чи на щастя, проголосували тільки за мене, іншим кандидатам у депутати не вистачило голосів – комусь більше, комусь менше. Перше засідання було закрите, після того відбулося друге, на якому жодного рішення не ухвалили: ні про визнання обраних наступних за черговістю депутатів, ні про реєстрацію мене як депутата", – каже кандидат. 

Цікаво зауважити, що на засіданні 24 квітня один із членів комісії запропонував звернутися до Центральної виборчої комісії, щоб поінформувати про ситуацію недієздатності обласної ТВК. Проте таку ідею не підтримали присутні, пояснивши відсутністю кворуму для прийняття рішення до ЦВК. Хоча звернутися без офіційно проголосованого питання комісія теж може, цього ніхто не забороняє. 

При цьому комісія та її керівництво стверджують, що не можуть з'ясовувати причини систематичного невідвідування членами засідань, бо не мають на це повноважень. А ті, хто не відвідує засідання, запевняють, що на кожен раз у них є поважні причини – у когось робота, у когось хворі діти або ж самі нездужають, член від забороненої ОПЗЖ навіть готовий продемонструвати грамоту за активну волонтерську діяльність, через що часто відсутній.  

По завершенні засідання 18 травня у членів комісії запитали, чи на когось із тих, хто голосує як утримався, не чиниться тиск – через це вони порушують свій обов'язок, передбачений виборчим кодексом. У такому разі можна звернутися до поліції, аби все з'ясувати. Але у відповідь була мовчанка. 

Проголосують чи розпустять Львівську ТВК

"Події у Львівській обласній ТВК безпосередньо зав'язані на подіях у Львівській обласній раді. Очевидно, поки не відбудуться якісь зрушення в облраді, сподіватися на те, що обласна ТВК запрацює, немає підстав. Одним із факторів зрушення може бути визначення кандидатури нового голови або його призначення", – говорив раніше в коментарі "Еспресо.Захід" Тарас Радь. 

Та навіть обрання голови ЛОР не дає остаточної впевненості, що ТВК працюватиме ефективно. Відтак можна розглядати сценарій цілковитого розпуску комісії, який стає все більш реальним. Власне, підтвердженням щораз гіршої ситуації в обласній виборчій комісії є крайнє засідання, де попри кворум члени не спромоглися прийняти жодного рішення щодо затвердження кандидатів депутатами. 

"Фабула сьогоднішнього засідання: те, що відбувається у Львівській обласній територіальній виборчій комісії, – це насмішка над інститутом представницької демократії і над верховенством права. Добре, що більшість з членів комісії хоча б не забули одягнути вишиванки", – написав Тарас Радь за підсумками крайнього засідання ТВК 18 травня. 

Голова обласної ТВК Микола Городецький запевнив, що вже у найближчі дні-тижні комісія збереться, аби знову розглянути всі питання та щоб вони були прийняті згідно з законом. Але це зовсім не гарантує ухвалення рішень щодо заміщення. Здається, розпуск обласної ТВК набуває ще більших шансів. 

Саботують засідання здебільшого члени провладної "Слуги Народу" та забороненої ОПЗЖ, а також ще кількох не дуже відомих для пересічних громадян політсил. Після звільнення з посади голови ЛОР представниці "Європейської Солідарності" в обласній ТВК аналогічно відбувається боротьба між двома таборами – "Слуг" та "ЄС".  

Якщо партіям не вдасться домовитися на місцях, територіальна виборча комісія мала б звернутися до Центральної виборчої комісії, на підставі перш за все факту систематичної відсутності окремих членів комісії на засіданнях, тобто ініціювати складання їхніх повноважень. Відтак, можна говорити про зменшення кількості членів комісії та скорочення складу ТВК або ж її повний розпуск – для цього звернення до ЦВК має подавати центральний офіс партії "ЄС", оскільки саме її трьох депутатів не вдається замістити.  

Що кажуть кандидати в депутати

"Для мене це зараз виглядає як дешеві політичні ігрища, дуже ницо. Маємо розуміти, що є певні кола людей, яким не цікаво, щоб заходили депутати в раду. Зокрема, думаю, найбільше їх не цікавить заміщення депутатів "ЄС". Відповідно, роблять усе для того, щоб ця ТВК не збиралася і згадані кандидати не були депутатами. З погляду здорового глузду, це надто низько, особливо в стані війни, коли йдеться про те, щоб працювати на перемогу, а не бавитися в якісь ігри", – каже Назарій Островський, який є кандидатом на заміщення депутата облради від Української Галицької партії Юрія Фольварочного. 

Львівська обласна ТВК, кандидати в депутати

Фото: зліва направо Микола Біляк, Тарас Радь, Ярослав Гасяк, Олег Іваш, Назарій Островський

Разом з ним у черзі на заміщення є ще троє кандидатів на мандатство від "ЄС". Це Микола Біляк, який має замістити Миколу Седіла, юрист облради Ярослав Гасяк повинен зайти замість Григорія Козловського, а Олег Іваш мав би отримати мандат замість Володимира Квурта, який помер у січні цього року. 

Микола Біляк у коментарі "Еспресо.Захід" висловив сподівання, що ситуація вирішиться найближчим часом. А Ярослав Гасяк жартуючи сказав, що надія завжди помирає останньою. 

Окрім чотирьох кандидатів, заміщення яких комісія поки не ухвалила, згодом додадуться заміни ще кількох обласних обранців. Зокрема, депутата-єесівця Михайла Дзюдзя, якого суд відправив за ґрати. Під питанням також мандат Олександра Ганущина, про позбавлення мандата якого заявили в "ЄС". Ще одна депутатка від "Голосу", Іванна Герус, також написала заяву про складання мандата, але поки її ще не підтримала сесія ЛОР. Крім того, "підвішена" ситуація з депутатами фракції УГП: про відкликання 5 представників з 6 партія заявила у грудні 2021 року. Двом депутатам – Тарасу Чолію та Івану Щурку – суд заборонив брати участь у сесіях і комісіях. Щодо Віталія Андрейка та Марії Кульчицької-Волчко процеси тривають. 

Хто блокує роботу ТВК

Але повернемося до того, що маємо зараз. Від червня минулого року обласна територіальна виборча комісія комісія провела вже 11 засідань, але жодного результативного. Відтак вона поки що назбирує кандидатів, які, можливо, не дуже прагнуть, але все ж сподіваються попрацювати в обласному парламенті Львівщини. 

"Безвідносно до мене, закон передбачає, що комісія має розглянути питання про заміщення депутата протягом 30 днів з моменту, коли виникла підстава для припинення повноважень попереднього депутата – чи це смерть, чи вирок суду, чи інша якась підстава. Коли зайшов у комісію офіційний документ, комісія має прийняти відповідне рішення. Коли ставилося питання на голосування щодо заміщення і виконання того обов'язку, який визначений кодексом, комісія не змогла прийняти рішення, бо люди проголосували як утрималися. Це факт, який має місце", – каже кандидат на заміщення Ярослав Гасяк.

Додає: чому так відбулося, можна здогадуватися, звіряти по партійних списках –  хто приходить, хто як голосує. Можна також припустити, що окремі партії не мають впливу на своїх членів у виборчій комісії, але в такому разі партії мають можливість замінити таких членів. Або ж, як ми вже казали, повністю розпустити ТВК. Такі випадки були раніше в Запорізькій обласній ТВК, нещодавно у Старокостянтинівській міській ТВК (Хмельницька область), а також у Борщівській міській ТВК. 

Зібраний кворум зовсім не гарантує, що рішення будуть ухвалені. Звернемо увагу на те, представники яких політсил утрималися від голосування – йдеться про провладну "Слугу Народу" та заборонену ОПЗЖ, також менш відомі Циганську партію України, Солідарність жінок України, Українську стратегію Гройсмана, Партію місцевих громад, Народно-демократичну партію. Саме ці члени саботують роботу ТВК упродовж 11 місяців. 

"Нещодавно голова Львівської обласної ТВК звертався з поданням на двох членів, які взагалі не ходили на засідання, тож ЦВК припинила повноваження цих людей і замістила їх на нових – з них один приходить, а інший знову не з'являється. Голова комісії може ще раз такий лист направити", – каже юрист Ярослав Гасяк.

Якраз на крайньому засіданні 18 травня двоє нових членів склали присягу: вже згадані Оксана Гаврилів та Олег Шпак. Останній, як ми писали, проголосував за визнання новим депутатом ЛОР Ярослава Гасяка, але в перерві між засіданнями написав заяву про відкликання свого голосу, нібито віддав його помилково. Цікаво, що текст заяви йому надиктовувала секретарка ТВК Марія Булка. Таке собі ноу-хау виборчого процесу, яке придумали члени комісії, але яке не передбачене Виборчим кодексом. Усе ж з юридичної точки зору проголосоване помилково рішення вважається прийнятим.

Саботаж ТВК – це порушення закону та руйнування демократії

Очевидним є саботаж роботи Львівської територіальної виборчої комісії, яка не може завести до Львівської облради нових депутатів. Ситуацію, що відбувається, треба розглядати головним чином у політичній площині. Попри те, така поведінка комісії є не зовсім законною.

"Є законодавча процедура заміщення депутатів замість тих, які вибули, й це прописано у Виборчому кодексі. Тобто в цьому випадку це є певною формальністю. Виборча комісія мала б дотримуватися правил, вона не має зараз вирішувати, хто достойний чи не достойний, має бути чи ні. Вона повинна виконати свої законні обов'язки, покладені на неї повноваження, і доукомплектувати склад представницького органу – в нашому випадку Львівської обласної ради", – пояснює політолог, експерт з виборчого права Микола Бучин. 

У Виборчому кодексі зазначено, що член виборчої комісії зобов'язаний відвідувати її засідання, брати участь у її роботі. Крім того, за два і більше прогули без поважної причини членом комісії передбачено позбавлення його повноважень і заміна. Тому те, що фіксуємо у роботі Львівської обласної ТВК, є ситуацією політичною і формально такою, що порушує законодавство. 

засідання Львівської обласної ТВК

Крім того, йдеться про недемократичний процес, адже суть представницької демократії, в якій парламентаризм і місцеве самоврядування функціонують, – це волевиявлення народу, який делегував владу, в нашому випадку Львівській обласній раді. Це можна назвати певною мірою ігноруванням волі громадян.

"Коли кілька членів систематично саботують роботу комісії, це може ставити під сумнів вибори, тому що основна її діяльність відбувається під час виборів. Власне, заміщення членів може ініціювати сама комісія або її керівництво. Можливий варіант, коли ініціювати може комісія вищого рівня, яка створила комісію, тобто Центральна виборча комісія. 

Усі ці норми прописані таким чином, що має бути воля самої комісії. Відповідно, це не працює, коли є змова певних членів, які ці речі толерують. Механізм закладений для того, щоб розблокувати роботу комісії, але він не враховує ситуацію, коли сама комісія хоче цю роботу блокувати", – каже експерт. 

Чому ЦВК не втручається

Варіантів виходу із ситуації є фактично два – це ініціювання якихось дій самою територіальною виборчою комісією або ж її розпуск, за умови, якщо зафіксовано грубе порушення Конституції України чи саботування роботи, особливо під час виборів. Однак ситуація зайшла в глухий кут, тому потрібне втручання іншої, третьої сторони. По суті, певний тиск зараз мають чинити політичні партії, які страждають від такої бездіяльності ТВК. 

Зважаючи на 11 місяців неефективної роботи Львівської обласної територіальної виборчої комісії, у ситуацію мала би втрутитися ЦВК як вищий орган, який координує роботу всіх комісій. Проте, ймовірно, і там усе зав'язано на політиці та впливі провладної партії. Натомість свідоме блокування зі злим умислом членами комісії довести доволі важко. Відтак говоримо радше про політичну відповідальність для члена ТВК, коли за саботаж роботи та невідвідування засідань його може бути позбавлено повноважень. Це буде певним іміджевим і політичним ударом по суб'єкту, тобто партії, яку він представляє.

  • Нагадаємо, після відставки Ірини Гримак з посади голови Львівської облради на порядку денному актуальне питання - хто і коли посяде крісло головуючого. Амбіції є у представників кількох фракцій, але кому таки вдасться зібрати найбільшу кількість голосів. Більше про переворот у Львівській обласній раді читайте тут
  • Раніше ми повідомляли, що 21 квітня не відбулося заплановане засідання Львівської обласної територіальної виборчої комісії, на якому планували визнати депутатами обласної ради чотирьох нових кандидатів – трьох від партії "Європейська солідарність" та одного від Української Галицької Партії. Після 40 хв очікування голова ТВК Микола Городецький оголосив, що засідання вважається неповноважним, оскільки присутні лише 9 з 18 членів комісії
  • Згодом, 24 квітня уже вдев’яте Львівська обласна ТВК не змогла зібратися через відсутність кворуму і саботаж представників окремих політичних партій
  • Політолог Тарас Радь вважає, що через складання мандатів кількох депутатів Львівської облради профільні комісії досі залишаються обезголовлені, й саме цими посадами можуть торгуватися для розблокування роботи ТВК
  • Напередодні засідання комісії ми запитали у членів, які раніше не приходили, чи планують бути присутніми. Як дехто з них пояснили причини можливої відсутності, читайте тут
  • Ввечері 18 травня Львівська обласна ТВК провела два засідання поспіль, але нових депутатів до Львівської облради не впустила
Теги:
Читайте також:
  • Київ
  • Львів
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • USD 39.43
    Купівля 39.43
    Продаж 39.93
  • EUR
    Купівля 42.14
    Продаж 42.91
  • Актуальне
  • Важливе
2024, четвер
2 травня
09:07
Ексклюзив
Уляна Дідич
Ризикуємо й передаємо автівку військовому без УБД, – Уляна Дідич
08:55
Руслан Сулім
У боях з окупантами на Донеччині загинув воїн зі Світязя Руслан Сулім
08:38
На Прикарпатті надзвичайники гасили пожежу майже 5 годин
08:20
тюльпани
Погода на заході України: прогноз синоптиків на 2 травня
07:59
Великдень
Чернівецька ОВА визначила тривалість комендантської години у великодню ніч
07:45
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
На Хмельниччині офіцер судової охорони вимагав $20 тис. хабаря від поліцейського
07:26
Блаженніший Святослав
Варто запам’ятати до Великодня: як і чому змінили тексти основних молитов для греко-католиків
07:00
Ексклюзив
Прокуратура відкрила кримінал щодо захоплення землі впритул до Нацпарку "Сколівські Бескиди": кому належить і що з нею не так
2024, середа
1 травня
22:51
На Львівщині помер лауреат Шевченківської премії Йосип Парубочий
22:35
укриття на Похилій
У Рівному правоохоронці повернули державі протирадіаційне укриття вартістю 1,5 млн грн
22:27
У Луцьку у річці знайшли мертвим 21-річного хлопця, якого шукали декілька місяців
22:14
СБУ
На Волині й Закарпатті змінилися голови СБУ. Кого призначив Зеленський
21:35
На Левандівці у Львові вогнеборці врятували чотирьох людей з палаючої багатоповерхівки
21:14
Ексклюзив
поранений військовий Віктор Саранчук
Військовий скористався єдиним шансом врятувати зір і слух: Віктор Саранчук розповів про прогрес у лікуванні
21:11
Роками жили безхатьки: у міськраді Стрия показали жахливий стан "палацу Марисі"
20:51
Умови європейського зразка: на Тернопільщині оновили ізолятор тимчасового тримання
20:32
У Франківську гурт Dakh Daughters зіграв концерт у центрі психічного здоров’я
20:14
У Львові попрощаються з трьома воїнами, які загинули захищаючи Україну
20:04
загиблий військовий, ЗСУ
У Чистий четвер на Буковині попрощаються з 16 воїнами, які загинули 2022 року, захищаючи Київщину
19:56
На Рівненщині браконьєри вбили червонокнижну тварину
19:37
Львів, вулиця, головний вокзал, вокзал, львівська залізниця
У Львові біля головного вокзалу може з’явитися новий McDonald's
19:20
Найкращий спосіб витримати драматизм війни – хоча б іноді знаходити привід усміхнутися: боєць волинської ТрО
19:06
Гроджут
В Ужгородському парку згорів "велетень-заколотник"
18:51
Четверо мешканок Хмельниччини шили одяг і продавали як брендовий: їх судитимуть
18:49
Сонце
Тепло і без дощу: прогноз погоди у Львові та на Львівщині на 2 травня
18:34
будинок для переселенців
На Рівненщині працівники "Армії відновлення" відремонтували 5 будинків для переселенців 
18:17
На Львівщині у жінки, яка раніше втратила чоловіка й дочку, на війні загинув син
17:59
рекрутинговий центр
Набиратимуть у ЗСУ, Нацгвардію та ДПС: на Закарпатті відкрили рекрутинговий центр
17:45
Ексклюзив
новини Львова
Місяць обізнаності про меланому: у Львівському онкоцентрі нацгвардійцям оглянули родимки
17:33
Ексклюзив
авто для ЗСУ
Документи на автівку військові роблять ще до того, як отримують її, – волонтерка Уляна Дідич
17:12
Школа на Малоголосківській
У Львові почали будівництво нової школи у мікрорайоні, який називають бетонним гетто
16:57
За $7 тис. обіцяв вивезти за кордон під виглядом другого водія: у Львові викрили переправника ухилянтів
16:41
Ексклюзив
кордон у Медиці
Черги сягали 70 км: яка ситуація в ПП "Медика – Шегині" після розблокування кордону
16:25
Мав судимість і був на умовному терміні: 22-річного жителя Закарпаття підозрюють у торгівлі наркотиками
16:08
У Франківську назвали ім'я нового керівника обласної філармонії
15:55
освітянка-колаборантка
У Тернополі судили освітянку-колаборантку з Луганщини: впроваджувала російські стандарти в школі
15:39
На війні загинув воїн з Косівщини Василь Лейбʼюк
15:25
Юрій Гузинець
Зеленський звільнив очільника Ужгородської РДА
15:11
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини
У реабілітаційному центрі на Рівненщині побили переселенця з Донеччини: подробиці
14:55
Судовий вирок
У Львові судили лікаря швидкої, через бездіяльність якого помер пацієнт
Більше новин