Мітинг біля Львівської політехніки: прихильники Ірини Фаріон озвучили вимоги

У понеділок, 20 листопада,  біля Національного університету "Львівська політехніка" відбувся мітинг на підтримку та проти професорки Ірини Фаріон

Про це повідомляє "Еспресо.Захід".

Зокрема, на мітинг вийшли працівники кафедри української мови та літератури. Вони не згідні зі звільненням професорки. До них долучилися студенти із різних факультетів та учасники з інших міст України.

"Мова – кордон нації", – скандували мітингувальники, які прийшли на захист Ірини Фаріон.

Під час акції "Збережемо державну українську мову, підтримаємо Ірину Фаріон" мітингувальники озвучили низку вимог, серед яких першою була – відновити Ірину Фаріон на посаді професора катедри української мови національного університету.

Також серед вимог створити комісію та перевірити факти порушення низкою студентів кодексу корпоративної культури, які під час акції протесту у Львівській політехніці демонстрували плакати з образливими й нецензурними словами щодо філологів університету, і щодо честі й гідності професора Львівської політехніки.

"У разі невиконання пункту першого і третього залишаємо за собою право на висловлювання недовіри ректору національного університету Бобалу", – наголошують учасники акції.

Серед інших вимог – звільнення міністра освіти і науки України Оксена Лісового та уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Дмитра Лубінця "за подання завідомо неправдивих і маніпулятивних звинувачень на адресу пані Ірини Фаріон та введення в оману суспільства".

Окремими пунктами протестувальники відзначили мовне питання, зазначаючи, що загроза українській мові рівносильна загрозі національній безпеці України. 

"Невизнання державної мови громадянами України не можна сприймати як норму. Часу на перехід понад 30 років – більш ніж достатньо для оволодіння державною мовою", – так звучить ще одна із вимог.

Окрім того, у своєму зверненні прихильники Ірини Фаріон вимагають у Міністерства внутрішніх справ та СБУ "здійснити перевірку дії лівоанархічного громадського об'єднання "Пряма дія" та ГО "Українські студенти за свободу"".

Виголошувала вимоги учасниця акції Ганна Широкова, яка приїхала із Дніпра та представляє Родинне коло загиблих Героїв Дніпропетровщини. Її чоловік загинув у боротьбі за Україну у 2016 році.

"Приїхала я підтримати у цій акції Ірину Фаріон та підтримати в її обличчі всю Україну. Тому що, на жаль, у нас в Дніпрі жахливе становище. Я своїм п'ятьом дітям не можу знайти україномовне середовище, у нас гуртки проводять російською мовою. Я скаржуся Тарасові Кременю, уповноваженому із захисту української мови, і він не реагує на мої звернення, – пояснює свою позицію Ганна Широкова у коментарі "Еспресо.Захід". – Якщо зараз ми жорстко не відреагуємо, то ми опинимося у 2013 році. За моїми відчуттями, ми вже там. І марні всі смерті воїнів, і марна смерть мого чоловіка, "Сім'янина", тому що він у 2015 році прийшов і сказав, що треба вчити українську, бо вона наше майбутнє. І ми перейшли на українську тоді".

Навколо ВНЗ стояли поліцейські автівки. Правоохоронці, зокрема поліція діалогу, забезпечували порядок.




Фото: Андріана Стахів

Що відомо про скандал з Іриною Фаріон

Нещодавно Ірина Фаріон в "Рандеву з Яніною Соколовою" наголосила, що не може вважати російськомовних українських військових українцями. Вона назвала їх "москворотими биками, що ганьблять ЗСУ". Громадськість відреагувала на скандальні слова екснардепки, а Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Національної поліції України, СБУ та Нацради з питань телебачення і радіомовлення щодо дискримінації. 

Також на одному із корпусів Львівської політехніки наклеїли листівки із закликами звільнити Ірину Фаріон, яка викладає у цьому навчальному закладі. Згодом на сайті Львівської політехніки оприлюднили офіційну позицію навчального закладу. Там уточнили, що Львівська політехніка не несе відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.

Водночас студенти Львівської політехніки закликали правоохоронців перевірити заяви Фаріон. У МОН вже також відреагували на скандал.

Крім того, 8 листопада Фаріон у себе в телеграм-каналі повідомила, що отримала лист з підтримкою від студента з Криму Максима Глєбова. Вона виклала скриншот його листа, не приховавши особисті дані хлопця. Пізніше окупанти заявили, що затримали хлопця та виклали відео з ним. На ньому Глєбов сидить у головному управлінні з протидії екстремізму МВС Росії у Сімферополі та на тлі російського прапора просить вибачення.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини наголосив, що поширення персональних даних в умовах війни несе загрозу життя і свободи. Він додав, що звернувся до Служби безпеки України, "аби дії громадянки України проаналізували належним чином і надали юридичну оцінку". Злочинними дії Фаріон вважає і представниця президента України в АР Крим Таміла Ташева. У Facebook вона назвала "ницістю і злочином" викладення назагал повідомлення від людини, яка пише з тимчасово окупованої території.

15 листопада стало відомо, Служба безпеки України розпочала кримінальне провадження та вже призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій колишньої народної депутатки Ірини Фаріон

Зранку 17 листопада інформація про звільнення Ірини Фаріон з Львівської політехніки стала недоступною у соцмережах університету, та вже ввечері знову з'явилася на сайті закладу

Ректор Національного університету "Львівська політехніка" Юрій Бобало прокоментував ситуацію довкола скандалу із викладачкою університету, професоркою Іриною Фаріон. Водночас колектив катедри української мови Львівської політехніки виступив проти звільнення Фаріон.