Повірка лічильників: чи повинні за неї платити споживачі
Хто має контролювати чи вчасно повірений лічильник води, газу та електроенергії, та за чий кошт має відбуватись повірка
Українці, у яких минув термін повірки лічильників води, електроенергії та газу, обов’язково мають зробити це до середини липня. Кабінет Міністрів відновив вимогу обов’язкової періодичної повірки лічильників води, яку не проводили понад рік через воєнний стан. Однак у червні набула чинності постанова, яка повертає обов’язкову періодичну повірну лічильників, а ті, у кого уже минув термін повірки, мають подбати про її проведення впродовж трьох місяців з моменту закінчення опалювального сезону. Тобто приблизно 15 липня.
Як дізнатись, чи треба повіряти лічильник
У Львівводоканалі запевняють, що усім споживачам, яким треба провести метрологічну повірку лічильника води, надсилатимуть спеціальний акт. За словами Лесі Тур, наразі Львівводоканал проводитиме нарахування навіть по тих лічильниках, у яких повірка протермінована, оскільки фізично нереально встигнути провести повірку усіх лічильників за такий короткий період часу.
Читайте також: У Львові потребують повірки 150 тисяч лічильників води
З моменту, коли споживач отримав акт, він має місяць, аби провести повірку. За цей час йому нараховуватимуть плату за воду за середнім споживанням за останні 12 місяців.
Щодо лічильників газу, то вчасність їх повірки контролюють газорозподільні компанії. На Львівщині це Львівгаз.
"Ми у своїй базі бачимо, коли востаннє повіряли той чи інший лічильник.. На лічильнику є клеймо попередньої повірки і є паспорт лічильника. В середньому термін повірки 8 років. Тобто якщо попередній раз повіряли у 2016 році, то наступний термін – 2024 рік. Але контроль за термінами здійснюємо ми, тому споживач не мусить самостійно стежити за термінами", – каже начальник відділу метрології Львівгазу Ігор Боровий.
У Львівобленерго також запевнили, що за повірку електролічильників для населення відповідає оператор системи розподілу. Енергетики самостійно слідкують за експлуатацією лічильників і безоплатно замінюють їх у побутових споживачів за необхідності проведення чергової повірки.
Скільки коштує повірити лічильник
За словами Ігоря Борового, у затверджених НКРЕКП тарифах на розподіл газу включена вартість повірки лічильників. Тому споживачам не треба за неї окрема платити. Фахівці Львівгазу виїжджають на місце, демонтують лічильник, встановлюють підмінний – усе за рахунок оплати за розподіл газу. Аналогічна ситуація і з електроенергією. Натомість за повірку лічильника води доведеться платити.
"Є два способи повірки: зняти лічильник і зробити повірку на проливній установці у нас, а можна запросити фахівця з переносною установкою. Від цього залежатиме вартість повірки, – каже Леся Тур. – Якщо викликати фахівця, який забере лічильник, повірить і знову встановить його та відразу поставить на абонентський облік після повірки, це коштуватиме орієнтовно 680 гривень. Якщо споживач сам відкрутить цей лічильник і принесе на повірку, тоді вона коштуватиме йому 220 грн. Є ще один варіант: наш фахівець може прийти з переносною проливною установкою і повірити його у квартирі споживача. Така повірка коштує – 370 грн. Щоправда, якщо виникає підозра, що було втручання у роботу лічильника, тоді демонтаж обов’язковий".
Яка відповідальність за не повірений лічильник
Штрафів за використання лічильника, що не пройшов планову періодичну повірку немає. Але такий лічильник знімають з обліку. Тобто його показники не враховують, а нарахування за світло, газ чи воду здійснюють за граничними нормами споживання, які часто суттєво перевищують споживання за лічильником.
"Якщо ми приходимо до споживача, а він нам не відчиняє, тоді складаємо лист з повідомленням про вручення про те, що на таке-то число і таку-то годину просимо забезпечити доступ для проведення повірки. Якщо ж нас знову відмовиться впустити, складаємо акт про недопуск і далі можемо перевести його на розрахунки за граничними нормами споживання, а не за лічильником", – каже Ігор Боровий.
Утім, неповірений лічильник на воду може дорого обійтись мешканцям багатоповерхівки. Якщо між показником загальнобудинкового лічильника і сумою показників квартирних лічильників виникає різниця (так званий небаланс), то її теж повинні оплачувати мешканці цього будинку.
Читайте також: Небаланси. Як українців змусили платити за воду і за себе, і за сусідів
"У постанові КМУ чітко написано: якщо різниця виникає (а вона виникає часто), вона пропорційно розподіляється між споживачами. У разі, якщо зі 100 квартир у багатоквартирному будинку хоча б одна не має лічильника, – тоді небаланс розподіляють на цю квартиру", – каже Леся Тур.
Якщо ж лічильник на воду не повірений у відведений термін, тоді квартира вважається такою, де лічильника нема.
- Актуальне
- Важливе