Польська міністерка зустрілася з перевізниками, які блокують кордон з Україною
Міністерка сільського господарства Польщі Анна Гембіцька під час зустрічі представила польським фермерам і протестувальникам пропозиції, які повинні завершити блокаду пунктів пропуску на кордоні
Про це пише RMF24, передає "Еспресо.Захід".
Під час брифінгу Гембіцька заявила, що складна ситуація на кордоні спричинено російською агресією проти України і "безвідповідальною політикою ЄС", який не бачить проблем Польщі.
Також, за її словами, під час зустрічі з протестувальниками йшлося про боротьбу на європейських майданчиках за рішення, яких вимагають фермери і перевізники, а також про національні рішення, які могло б запропонувати Міністерство сільського господарства.
Щодо вимог аграріїв, які блокують кордон з Україною, міністр запропонувала їм доплату у розмірі 1 тис. злотих до кожного гектара з кукурудзою та збільшення фонду на низькопроцентні кредити для аграріїв на 2,5 млрд злотих.
Гембіцька зазначила, що декілька питань ще треба узгодити, але висловила сподівання, що вдасться підготувати проєкт розпорядження у цій справі, який буде розглянуто на Раді міністрів.
При цьому польська міністерка заперечила, що польські протестувальники блокують гуманітарну допомогу, військові і так звані небезпечні вантажі (ADR).
"Ми не згодні із звинуваченнями фермерів і перевізників у блокуванні гуманітарної допомоги чи товарів, які необхідно швидко доставити в Україну", - наголосила польський вона, додавши, що проведе термінові переговори щодо вимог протестувальників з міністром інфраструктури і главою МВС Польщі.
Присутній на зустрічі організатор протесту Роман Кондров з організації "Ошукане село" оголосив, що акція протесту на кордоні буде припинена, як тільки вимоги будуть виконані.
"Ми чекаємо на результати. Поки що ми продовжуємо акцію протесту", – сказав він.
Страйки на кордоні між Польщею та Україною: що відомо
Раніше повідомлялося, що польські перевізники страйкуватимуть на кордоні. Причина – надмірна конкуренція після лібералізації міжнародних перевезень між Україною та країнами ЄС. У зв'язку з цим Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України ініціювало зустріч з Польщею та Єврокомісією.
У ДПСУ прокоментували ймовірне блокування кордону. Крім того, Україна направила Польщі офіційну ноту через наміри польських перевізників розпочати страйк на українсько-польському кордоні.
6 листопада польські перевізники розпочали страйк на польсько-українському кордоні. У Мінінфраструктури заявили, що польські перевізники не передали Києву жодних офіційних вимог.
Станом на вечір 7 листопада польські перевізники повністю заблокували проїзд вантажного автотранспорту на двох пунктах пропуску на кордоні з Україною.
9 листопада у Польщі відбулася зустріч урядовців і перевізників, які блокують кордон з Україною, однак вона завершилася нічим. Водночас черги з вантажних транспортних засобів стають все довшими. Відтак Україна запропонувала польській владі запустити смуги для порожніх вантажівок і очікує на відповідь з їхньої сторони.
15 листопада відбулися тристоронні перемовини з Польщею та Єврокомісією щодо розблокування пунктів пропуску, однак вони не принесли результатів. Натомість Європейська комісія може розпочати карну процедуру проти Польщі, якщо влада не вирішить питання з блокуванням перевізниками пунктів пропуску на кордоні з Україною.
16 листопада словацькі перевізники провели попереджувальну акцію і на годину заблокували перетин кордону українським колегам, приєднавшись до аналогічної польскої блокади. Перевізники заявили, що чекатимуть на реакцію упродовж семи днів, а в разі її відсутності погрожують повністю перекрити пункт пропуску "Вишнє Нємецьке - Ужгород".
Згодом польські перевізники пообіцяли посилити блокаду на кордоні з Україною. Крім того, митники почали фіксувати збільшення черг вантажівок на словацькому напрямку.
Україна та Польща готують позови щодо відшкодування збитків, завданих блокуванням прикордонних автомобільних пунктів пропуску через мітинг перевізників. Крім того, стало відомо, що польські перевізники не пропускають гумдопомогу і небезпечені вантажі.
За словами віце-президента Асоціації міжнародних автоперевізників Володимира Баліна, польські перевізники порушують умови страйку, що може допомогти добитися його скасування. Водночас українська економіка за цей час зазнала збитків вже на понад €400 млн.
Аграрний експерт розповів, які продукти можуть зникнути з полиць українських магазинів через блокаду кордонів.
Тим часом в уряді Польщі закликали Україну скасувати реєстрацію в е-черзі для порожніх вантажівок.
- Актуальне
- Важливе