Податок на нерухомість: у скільки обійдеться "зайвий" м² у Львові та чи передбачені штрафи за несплату
У цьому році жителі Львівщини мають сплатити 608,8 млн грн податку на нерухомість, – за несвоєчасну оплату передбачені та штрафи.
Про це "Еспресо.Захід" розповів керівник управління оподаткування фізичних осіб Головного управління ДПС у Львівській області Володимир Коваль.
Жителі Львівської області, які мають квартиру площею понад 60 м², будинок понад 120 м² чи квартиру і будинок площею понад 180 м², мають сплатити податок на нерухомість. Цьогоріч сплачують податок за 2022 рік, тож ті, хто придбав нерухомість у цьому році, сплачуватимуть податок уже в 2024-му.
Власники нерухомості, які мають сплатити податок, отримали від податкової служби повідомлення-рішення з сумою, яку треба сплатити, та реквізитами для оплати. За словами Володимира Коваля, цього року на Львівщині сформовано 224 тис. таких повідомлень-рішень, за якими мають сплатити 608,8 млн грн. Жителі Львівщини уже сплатили 222 млн грн, у тому числі 55 млн грн за попередні роки.
Фото: Роман Балук
Як нараховують податок на нерухомість
Податок сплачують власники об`єктів житлової та нежитлової нерухомості. Податок нараховується на загальну площу об`єктів житлової та нежитлової нерухомості.
Розмір податку залежить від ставок, які приймають територіальні громади, де розташований об`єкт оподаткування. Ставка податку не може перевищувати 1,5% розміру мінімальної заробітної плати станом на 1 січня року, за який він нараховується. Тобто якщо цього року платимо податок за 2022 рік, то ставка визначається від розміру мінімалки на 1 січня 2022 року, тобто від 6500 грн. У Львові ставка становить 1,5% мінімальної зарплати, тож за кожен надлишковий м² треба сплатити 97,50 грн.
При цьому якщо на житлову нерухомість надається пільга (60 м² для квартири, 120 м² для будинку та 180 м², якщо у власності є і квартира, і будинок), то на нежитлові об’єкти пільга не надається. Оподатковується вся загальна площа об'єктів нежитлової нерухомості.
Як дізнатися, чи треба сплатити податок на нерухомість
Власники нерухомості можуть дізнатися про нарахування в особистому кабінеті на сайті податкової служби. Податкова також надсилає поштою повідомлення-рішення. Однак тут є нюанс: ці повідомлення надсилаються платнику за його податковою адресою.
За законом, якщо людина змінює своє місце проживання, вона має інформувати про це податкову службу впродовж місяця. Однак на практиці мало хто це робить, тож повідомлення надходять переважно за місцем реєстрації, яке внесли в базу даних, коли людина зверталася за отриманням ідентифікаційного коду (індивідуального номера платника податків). Відтак платник не отримує повідомлення, що йому нарахований податок на нерухомість. Внаслідок цього виникає податковий борг, штрафні санкції та може навіть дійти до арешту майна.
Якщо платник не згідний із сумою нарахованого податку, йому треба звернутися до податкового органу за місцем реєстрації з оригіналами документів на право власності на нерухомість. У разі виявлення розбіжностей між даними податкової та даними, підтвердженими платником податку, проводять перерахунок та вручають вручає нове повідомлення-рішення.
Хто має пільги зі сплати податку на нерухомість
Податок не нараховується:
- на об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним або прийомним сім'ям, у яких виховується п'ять і більше дітей;
- об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям з інвалідністю, яких виховують одинокі матері (батьки), але не більше одного такого об'єкта на дитину.
Органи місцевого самоврядування мають право встановлювати додаткові пільги. Зокрема, при нарахуванні податку за майно, яке перебувало у власності фізичних осіб у 2022 році й розташоване у Львові, пільгу мають учасники АТО.
При визначенні податку за майно на території Львівської громади за 2023 рік (його нараховуватимуть у наступному році) від сплати податку, крім учасників АТО, звільняються також фізичні особи, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі та стримувані збройної агресії РФ проти України.
У разі несплати виконавча служба може арештувати майно
З моменту отримання повідомлення-рішення про нарахування податку на нерухомість на його сплату є 60 днів. За несвоєчасну сплату передбачений штраф: у разі затримки до 30 календарних днів розмір штрафу становить 5% суми боргу; у разі затримки на понад 30 календарних днів – 10%. У разі несплати суми боргу і штрафу інформацію передають виконавчій службі для накладення арешту на майно.
Якщо повідомлення-рішення від податкової не надійшло, а у власності фізичної особи є майно, – необхідно звернутися до податкової служби для уточнення податкової адреси. Уточнити варто також дані щодо права власності на майно. Якщо вам не нарахували податок, то є ймовірність, що в реєстрах просто немає даних про ваше право власності на нерухомість, і це має насторожити.
- Актуальне
- Важливе