Податки від військових: скільки коштів отримали найбагатші громади Львівщини і скільки витратили на ЗСУ
П'ять громад Львівської області, які найбільше витрачають власний на розвиток. Скільки коштів вони отримали від військових і скільки скерували на підтримку ЗСУ
Від початку повномасштабного вторгнення РФ рейтинг найбагатших громад Львівщини суттєво змінився. У лідерах опинились ті громади, де зареєстровані військові підрозділи. І саме вони опинилися під найбільшим ударом через вилучення військових податків на доходи фізичних осіб (ПДФО) до держбюджету.
"Еспресо.Захід" з’ясував, скільки податків від військових отримали найбагатші громади Львівщини початку року та скільки коштів витратили на ЗСУ.
Кого вважати найбагатшими
За критерій "багатства" ми взяли не загальний розмір бюджету, а кількість витрачених коштів на розвиток на одного мешканця в першому півріччі цього року за даними департаменту фінансів Львівської ОВА.
Відтак п’ятірка найбагатших виглядає так:
1. Новояворівська громада – 4593,8 грн на одного мешканця2. Яворівська – 4291,2 грн на одного мешканця
3. Івано-Франківська – 4239,6 грн на одного мешканця.
4. Солонківська – 3750,4 грн на одного мешканця
5. Оброшинська – 3091,5 грн на одного мешканця.
Новояворівська громада
Як повідомили "Еспресо.Захід" у Новояворівській міськраді, за десять місяців цього року до їхнього бюджету надійшло 593,07 млн грн ПДФО від військових. З них 234,4 млн передбачено на підтримку ЗСУ та Сил оборони у 2023 році.
Зокрема, 209,778 млн передбачені на програму підтримки військових формувань, розташованих на території громади. Ще 24 млн скерували на підтримку однієї з військових частин, що дислокується на їхній території. Пів мільйона скеровано на санаторій "Прикордонник – Немирів".
"Для Новояворівської міської ради надзвичайно великий виклик – це військовий ПДФО, якого в нас уже немає. Для більшості громад, напевне, це не є така проблема, як для нас. Військовий ПДФО у складі всього ПДФО нашого бюджету – 70%. Військові на території Новояворівської громади не з’явилися під час повномасштабного вторгнення, не реєструвалися частини. Історично військові об’єкти на території Новояворівської громади є з 1940-х років", – заявив міський голова Новояворівська Володимир Мацелюх під час Х Форуму місцевого самоврядування
Яворівська громада
У Яворівській громаді з 1 січня до 1 листопада отримали 1,077 млрд ПДФО від військових.
За зверненням військових частин на їхнє матеріально-технічне забезпечення передбачено субвенції з міського бюджету державному бюджету в сумі 374,8 млн грн.
"Разом з тим повідомляємо, що за рахунок збільшення надходжень ПДФО з міського бюджету у 2023 році до державного бюджету вилучається реверсна дотація, яка до завершення бюджетного року становитиме 365,4 млн грн", – повідомили в Яворівській міськраді.
Івано-Франківська громада
Івано-Франківська селищна громада за 10 місяців отримала 299,1 млн грн ПДФО від військових частин, що дислокуються на її території.
У бюджеті Івано-Франківської громади на 2023 рік у рамках цільових програм передбачено 109,2 млн грн на підтримку ЗСУ, територіальної оборони та добровольчих формувань. Зокрема, на програму підтримки добровольчих формувань та територіальної оборони передбачено 950,5 тис. грн, на програму підтримки Яворівської квартирно-експлуатаційної частини – 1,5 млн грн.
Окрім того, діють програми підтримки чотирьох військових частин, на які передбачено 84 млн, 12,23 млн, 10 млн та 0,5 млн грн.
Оброшинська громада
До бюджету Оброшинської громади ПДФО з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, надходить з квітня 2023 року. Станом на 01.11.2023 р. сума надходжень становила 52 млн грн.
Щодо коштів на ЗСУ, то в громаді діють програми підтримки та розвитку двох військових частин.
"Щомісячно на підставі звернень кошти у вигляді субвенції спрямовуються військовим частинам. Станом на 01.11.2023 р. спрямовано кошти в сумі 17,758 млн грн", – повідомили в селищній раді.
У громаді діє програма допомоги військовослужбовцям, місце проживання яких до моменту вступу на військову службу було зареєстровано на території Оброшинської територіальної громади, або членів їхніх сімей. За цією програмою профінансовано 270 тис. грн.
Окрім того, є також програма про надання одноразової матеріальної допомоги сім`ям загиблих військовослужбовців, захисників (захисниць), волонтерів, які брали участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації проти України. За цією програмою профінансовано 150 тис. грн із 300 тис. грн, передбачених у бюджеті.
На матеріальну допомогу учасникам АТО виділено 194 тис.грн відповідно до Програми проведення заходів із соціального забезпечення та соціального захисту в Оброшинській територіальній громаді на 2023 рік.
P.S. На жаль, відповіді на запит Солонківської громади "Еспресо.Захід" упродовж місяця так і не отримав.
- У вересні депутати Львівської міської ради зверталися до президента з проханням не вилучати військові ПДФО з громад. Вони пропонували 70% із ПДФО військових спрямувати на потреби за поданнями військових частин, 30% – місцевим громадам на облаштування захисних споруд.
- Однак 8 листопада Верховна Рада таки ухвалила закон про вилучення 100% військового ПДФО до державного бюджету.
- У департаменті фінансів Львівської обласної адміністрації повідомили, що 27 грудня казначейство вилучило заднім числом військові ПДФО, що надійшли до місцевих бюджетів після 1 жовтня. Загалом бюджети Львівщини втратять цього року понад мільярд гривень, а у наступному році – понад 8 млрд грн.
- Актуальне
- Важливе