По-звичайному незвичні. Львівський стендапер про майбутнє української комедії

Коли КВК уже давно в минулому, а "Ліга сміху" втрачає свої рейтинги, одним з найпопулярніших жанрів у гумористичній сфері України стає стендап. Можливо, тому, що коміки, які виступають у жанрі стендап, не розігрують сценок про п’яних кумів і не приміряють на себе ролі відомих політиків. Для того, щоб розсмішити глядача, стендаперу потрібні лише мікрофон і кілька хвилин монологу.

Львів разом із Києвом зараз вважають осередком українського стендапу, тож, щоб дізнатися більше про залаштунки наразі ще незвичного для більшості українців гумору, "Еспресо.Захід" поспілкувався з львівським стендап-коміком, резидентом Stand up battle club Вадимом Дзюньком. 

Як стають коміками

Історія Вадима в гуморі розпочалася зі школи. Хлопець розповідає, що на шкільних концертах розігрував з друзями відомі комедійні сценки, які "списав" із КВК. 

"Ми знаходили популярні мініатюри, перекладали їх українською й повторювали у школі. Тоді ще навіть не могли припустити, що можна придумати щось своє", – згадує комік.  

Хоча після школи, вже під час навчання в університеті, "придумати щось своє" таки вдалося. Спочатку Вадим грав у складі команди "Зефір" на КВК-змаганнях "Університетська осінь", пізніше – у складі збірної Львова в "Лізі Сміху". А перші спроби у стендапі почалися 2016 року, коли друг Вадима побачив оголошення "Відкритого мікрофона". 

"Відкритий мікрофон" – це можливість для кожного охочого виступити зі своїм матеріалом у жанрі стендап. Так коміки перевіряють жарти для своїх монологів і набувають сценічного досвіду. 

Вадим запевняє: "Ми з другом взяли участь у цьому "мікрофоні" й перший виступ нам одразу ж вдався – публіка хіхікала. Щоправда, ми ще тоді не розуміли конкретно, з чого аудиторія сміється. Вже з часом розібрались, як потрібно писати жарти". 

Так паралельно з іграми у складі команд комік почав виступати сольно як стендапер. Тепер, каже, займається лише стендапом і навряд чи повернеться до командного виду гумору. 

"У команді ти не один відповідаєш за якість виступу й тому, якщо гра не вдалася, то це може бути не твоя провина, але відповідальність несеш з усіма. Особливо, якщо граєш з друзями, то є ризик конфліктів, – каже комік. – У стендапі інша справа – все залежить лише від тебе і тобі нічого не потрібно, крім світла, мікрофона й залу". 


Фото надав Вадим Дзюнько

Як працюють стендапери

Вадим виступає зі стендапом чотири-п’ять разів на тиждень, тож заняття комедією може назвати не просто хобі, а роботою. Хоч, зізнається, тато досі не розуміє, чим займається його син, а мамі важко змиритися з матюками, сказаними на загал. 

"Але стендап якраз і особливий своєю щирістю. Як ти спілкуєшся в житті, так і говоритимеш зі сцени. Звісно, коміки дещо прикрашають свої жарти, аби досягти сильнішого ефекту. Але брехати нікому не вийде. Я не жартуватиму про дружину й дітей, якщо в мене їх немає. Глядач не сприймає брехні, він не буде з такого сміятися", – запевняє хлопець. 

Але є й інші, хоч і правдиві, теми, про які Вадим не жартуватиме. Каже, ніколи не пожартує про війну на Донбасі, Майдан і чиюсь хворобу. Зрештою, і сам не любить, коли про це жартують інші.

Загалом, аби створити смішний виступ тривалістю 15 хвилин, коміку потрібно відвідати два чи три "Відкриті мікрофони". Монолог для однієї такої перевірки складається з кількох блоків, тобто жартів на одну тему. Вадим стверджує, що з досвідом почав розуміти, які саме жарти точно сподобаються публіці, а тому рідко "викидає" якийсь матеріал після "Відкритого мікрофона". Доводиться хіба щось переписувати, коли не бачить відгуку аудиторії на певний відрізок. 

Стендап, за словами Вадима, – це смішно оформлений життєвий досвід, а комікам залишається тільки постаратися, щоби правильно його донести до глядача. Насправді стендапери створюють певний парадокс, адже є багато несмішних у житті, проте успішних на сцені коміків. Вадим каже, коли пише жарт, він з нього не сміється, а тільки думає над тим, як краще його оформити, що ще додати, тобто це суто робочий процес. Та й, зрештою, веселощів з ідеального життя не вийде. 

"Щасливі люди гумор не пишуть, – додає стендапер. – Нікому не буде смішно, якщо у тебе класне дитинство, повноцінна сім’я і багате, щасливе життя. Швидше сміятимуться з того, що тобі не вдалося в школі чи в стосунках з дівчиною. Люди сміються, та й коміки жартують, із того, що болить". 

Читайте також: По-звичайному незвичні. Книгарка, що торгує біля пам’ятника Федорову – про заробіток, "кришування" й найпопулярніші книги.

Можливо, саме тому стендап стає настільки популярним в Україні. Хоч Вадим і вважає, що популярність командних видів гумору з часом зросте, але, поки вони перебувають у кризовому стані, стендап розпочинає свою "золоту добу". 

У Львові, зокрема, щодня влаштовують стендаперські заходи, на яких себе може випробувати кожен охочий. Тому комікам-початківцям зараз набиратися досвіду набагато легше. За наявності майданчиків для концертів і хорошої конкуренції на сцені стендап в Україні успішно розвиватиметься. 

"Зараз важливо, щоб було менше російськомовного контенту. Бо українські російськомовні коміки поступаються російським стендаперам. Тоді як коміки, що розмовляють українською, мають свою особливість, а тому є помітнішими. Якщо створюватимемо більше українського контенту, думаю, великий рівень впізнаваності й популярності українських коміків не за горами. Та я вже відчуваю, що ми стаємо новим, хоч і гумористичним, "Океаном Ельзи". Незабаром збиратимемо стільки ж аудиторії, як Святослав Вакарчук з піснями, а наші жарти повторюватимуть стадіони", – сміється Вадим. 

Топ українських стендаперів, на думку Вадима Дзюнька

Читайте також: "Москва горить": львівські коміки "підірвали" Рашу.

"По-звичайному незвичні" – це проєкт від "Еспресо.Захід", в матеріалах якого розповідаємо про людей з цікавими професіями. Це історії про особливості робочих днів поза офісом, найвищі досягнення в незвичних професіях і найдрібніші негаразди, на які людина з іншого боку ширми ніколи не зверне уваги.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.