Еспресо. Захід
Ексклюзив

Письменниця Ірен Роздобудько презентувала у Львові "Неймовірну…" Олену Телігу

Ярина Коваль
4 серпня, 2022 четвер
16:05

Одна з найпопулярніших сучасних українських письменниць Ірен Роздобудько представила у Львові свою нову книгу "Неймовірна. Ода до радості"  - про Олену Телігу

Зміст

Про це розповідає журналіст Еспресо.Захід

Писати художній твір про реальних діячів історії та культури - особливо тих, навколо яких роками, а то й десятиліттями поширювалася пропагандистська маячня, непросто.  Є низка дослідників, які завжди на чатах вишукати, що автор відчув чи потрактував не так. На їхню думку. Зрештою, якщо мова про історичний відрізок не такий вже й далекий, то є живі свідки історії чи їхні діти, яким здається, що саме вони мають право на істину в останній інстанції – принаймні, щодо бачення  чи трактування окремих подій чи явищ. 

Взявшись за книгу про  одну із найяскравіших постатей українського спротиву під час Другої світової війни Олену Телігу, авторка понад 30 книжок для дорослих та дітей, сценаріїв понад десяти кінострічок, лауреатка багатьох конкурсів і премій, "Золотий письменник України" Ірен Роздобудько  цілком здавала собі справу, що - у підсумку - може поставити себе не тільки в епіцентр критики, а й заперечення. Бо заперечувати незнане чи непізнане - часто-густо - норма. 

А все, що "ми знаємо про Олену Телігу, міститься у спогадах її сучасників - друзів, подруг, побратимів, однодумців, від неї ж самої для нас залишилось близько 40 віршів, кілька публіцистичних статей і одне напівавтобіографічне оповідання. Все, що вона передала друзям до Рівного перед арештом і загибеллю, вірші і щоденники, - безслідно зникло. Нам зосталися фотографії, архівні документи і купа пропагандистської маячні. Зрештою - плітки й непорозуміння. Зрештою - бронза пам'ятників. Назви вулиць…" 

Але так є, що часом окремі постаті спроможні тримати нас біля себе роками, а то й десятиліттями З особистістю Олени Теліги Ірен Роздобудько познайомилася на початку 90-х, коли їй в руки потрапила видана в Канаді книга спогадів про Телігу. І раптом ця невідома жінка, розстріляна у 1942-му році у Бабиному Яру у її неповних 36 років і про яку у перші роки пострадянської дійсності на широкий загал практично нічого не було відомо, у певному ракурсі перевернула світ молодої журналістки та письменниці  Ірен Роздобудько. 

"Олена Теліга тоді допомогла мені зрозуміти, хто я є, - скаже на представленні книги "Неймовірна. Ода до радості" у Львові в товаристві "Милосердя" нині одна з найпопулярніших сучасних українських письменниць. - Вона продиралася до своєї самоідентифікації так, як свого часу і я в рідному Донецьку. І своїм життям засвідчила. чому ця самоідентифікація для людина повинна бути така важлива".

Але минуло майже 30 років перш, ніж Ірен Роздобудько зважилася передати своє відчуття Олени Теліги в художній формі. Спочатку - років три тому - у сценарії повнометражного фільму, який на пітчингу Держкіно отримав дуже високі бали, але не втілився у реальний фільм: сказали, що кіно про Олену Телігу не на часі. Тоді в сценарії чотирьохсерійного серіалу, який теж  реалізованим не був через оте чуже "не на часі". І ось зараз у книзі, вихід якої уже не залежав від чиновничої волі. До слова, "Неймовірна. Ода до радості" побачила світ у видавництві "Нора-Друк".

"Ця гарна молода жінка могла б зробити блискучу кар’єру в Європі: чи то в танцювальній трупі празького театру, чи то в літературі, чи то на теренах просвітництва, та й просто в світських салонах, де її вважали, за сучасним висловом, "іконою стилю", - написали про Олену Телігу в анотації до книги. -  Її порівнювали з леді Гамільтон, мадам Помпадур і навіть Ґретою Ґарбо і вважали, що вона "випередила свій час". Натомість вона стала однією з найяскравіших постатей українського спротиву і загинула в Бабиному Яру нескореною. З часу життя Олени Теліги і її побратимів проминуло багато років, а Україна досі стоїть кісткою в горлі імперських амбіцій – у центрі Європи, незламним щитом між ситим Заходом і ненажерливим Сходом. Між життям і смертю".

На представленні у Львові Ірен Роздобудько скаже одну дуже важливу річ: розумна, емоційна, імпульсивна, життєрадісна, шалено харизматична Олена Теліга була людиною несвого часу. Свій час  вона випередила на багато десятиліть. Феноменальна жінка справжньої краси та дивовижної внутрішньої сили Олена Теліга була людиною саме з нашого часу. Так часом в історії трапляється. Отож, читаючи, будемо знаходити  відповіді на чимало питань, які стоять саме зараз. 

І мова насправді не про авторську фантазію. Ірен Роздобудько використала цікавий авторський хід - вживила в свою книгу "голос" самої Олени – з її віршів, статей, листів. Той "голос", який - на ширший загал - серед її сучасників  був не завжди зрозумілим, але зрозумілий нам, сьогоднішнім, і, можливо, здатний не тільки роз'яснити, а й виправити певний хід чужих думок. І водночас це не біографія в чистому вигляді,  а відвторення "живої" людини на матеріалах конкретних джерел.

"Моя мета - не прославитися цією книжкою, -  говорила Ірен Роздобудько, - а щоб Олена Теліга жила серед нас, дихала, стояла пліч-о-пліч в нашій боротьбі. Щоб ми набралися від неї її енергії, романтизму, чесності, послідовності і її незламності. Вона жива для мене. І я дуже хочу, щоб вона була живою для нас усіх…"

  • Письменниця Ірен Роздобудько відкрила віртуальний вернісаж  талантів українців. Твори для вернісажу  були зібрані упродовж одного дня 
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.
Теги:
Читайте також:
Львів
+14.1°C
  • Львів
  • Київ
  • Вінниця
  • Дніпро
  • Донецьк
  • Житомир
  • Запоріжжя
  • Івано-Франківськ
  • Кропивницкий
  • Луганськ
  • Луцьк
  • Миколаїв
  • Одеса
  • Полтава
  • Рівне
  • Суми
  • Сімферополь
  • Тернопіль
  • Ужгород
  • Харків
  • Херсон
  • Хмельницький
  • Черкаси
  • Чернівці
  • Чернигів
  • Біла Церква
  • Актуальне
  • Важливе
2026, субота
25 липня
08:49
Інтерв’ю
фігури
Невизнаний аутизм. Про життя з невидимою інвалідністю та інклюзію, яка необхідна всьому суспільству
2026, п'ятниця
24 липня
18:59
Ілюстративне фото
У Львові преміюють 31 випускника за найвищі результати НМТ
18:47
погода дощ гроза
До +26° без денних опадів: прогноз погоди на Львівщині на 25 липня
18:15
Михайло Шпір
Прокремлівського пропагандиста з Івано-Франківська заочно засудили до 15 років тюрми
17:37
Портрет Роксолани
Спадкоємці князя Любомирського через суд вимагають залишити у Польщі дві евакуйовані картини зі Львова
17:03
Прикували наручниками до авто на Хмельниччині
Прикували наручниками до авто та застосували газ: омбудсмен відреагував на інцидент на Хмельниччині 
16:18
незаконна реєстрація землі під ринком "Добробут"
У Львові суд закрив справу про незаконну реєстрацію землі під ринком "Добробут"
15:38
розкопки на Пліснеському городищі
На Львівщині на Пліснеському городищі виявили залишки військової споруди часів Київської Русі
15:05
Ганна Друль
Померла львівська художниця-керамістка Ганна Друль
14:33
17-річний пацієнт після операції
У Львові прооперували підлітка, якому 2-сантиметровий дріт пробив око
13:49
Наталія Шаховська
Львівська політехніка вп'ятеро збільшує кількість спецстипендій для студентів, що набрали 200 балів на НМТ
10:57
Бойовий медик Максим Желіховський на позивний СКАМ
Вижив в оточенні та врятував десятки побратимів: історія бойового медика із Закарпаття Максима Желіховського
10:02
водопостачання вода
У Львові вода подорожчає більш як вдвічі: ЛМР затвердила нові тарифи з 1 серпня
09:58
Прощання з Героями
Львівщина 24 липня попрощається зі шістьма захисниками, які тривалий час вважалися зниклими безвісти
09:32
У нацпарку на Волині закільцювали трьох пташенят червонокнижного чорного лелеки
У нацпарку на Волині закільцювали трьох пташенят червонокнижного чорного лелеки
09:03
У Чернівцях ексгумували тіла двох захисників, яких поховали як невпізнаних
Повертаються додому: у Чернівцях ексгумували тіла двох захисників, яких поховали як невпізнаних
08:29
швидка допомога
На Закарпатті півторарічна дівчинка отруїлася бензином
2026, четвер
23 липня
19:40
Перехрестя вулиць Князя Романа – І. Білозіра – Івана Франка з трамвайними коліями
У Львові на три дні перекриють частину вулиці Білозіра
19:10
Олександра Черевата
Тернополянка Олександра Черевата стала чемпіонкою України з боксу
18:50
Віденська кав'ярня
Апеляційний суд дозволив демонтаж літнього майданчика "Віденської кав’ярні" у Львові
18:20
Польський меблевий виробник розглядає відкриття заводу у Бориславі
18:07
Олег Дзюринець
Наймолодший дебютант УПЛ Олег Дзюринець перейшов у "Карпати"
17:49
На Рівненщині Нацполіція виявила нові локації нелегального видобутку бурштину
17:37
Речовини у річці Стрипа
На Тернопільщині перевіряють забруднення річки Стрипа: у воду скинули білу речовину
17:22
Обласний бюджет
Львівщина отримає дотацію на майже 500 млн грн від держави: куди спрямують кошти
16:57
48-ї сесія Комітету всесвітньої спадщини ЮНЕСКО
ЮНЕСКО залишило 3 українські об’єкти під загрозою: серед них історичний центр Львова
16:38
У Львові оновили застосунок LeoCard: що змінилося для пасажирів
16:08
судитимуть колишню кадастрову реєстраторку через реєстрацію 33 га держлісу
На Закарпатті судитимуть колишню кадастрову реєстраторку через реєстрацію 33 га держлісу вартістю 21,5 млн грн
15:35
лікарі
У Львові лікарі врятували 5-місячного хлопчика після падіння з ліжка
14:48
У Берегові на Закарпатті вже другу добу гасять масштабну пожежу на сміттєзвалищі: дим накрив місто й навколишні села
13:59
На Львівщині судитимуть екскерівника районного ТЦК, який фіктивно оформив знайомого військовослужбовцем
13:40
волонтери податки
На Хмельниччині з’явився 8-річний мільйонер: дитина задекларувала 1,7 млн грн доходу
13:19
Збірку загиблого поета й військового Максима Кривцова з Рівного видадуть у Великій Британії англійською
12:36
На Львівщині у жителя Стрия виявили небезпечний хантавірус: чоловік відпочивав у Хорватії
11:42
У Яремче підприємці заблокували екопост після рейдів проти джипінгу в Карпатах
10:59
На Прикарпатті розпочали роботу над першим ігровим фільмом про життя гуцульської мисткині Параски Плитки-Горицвіт
На Прикарпатті розпочали роботу над першим ігровим фільмом про життя гуцульської мисткині Параски Плитки-Горицвіт
10:28
Картина Івана Марчука "Ніч на Різдво" надихнула українську школярку у Великій Британії створити музичний твір
10:06
прощання з Героями
Львівщина 23 липня попрощається з чотирма полеглими військовими
Більше новин