Підтримка ЗСУ, адаптація дітей-переселенців і розвиток щодня: чим живуть львівські бібліотеки

Щороку 30 вересня у світі відзначають день бібліотек, які є важливою частиною громадського життя, а у Львові та Україні перебувають у процесі активного розвитку

Про життя передовсім дитячих бібліотек Львова журналістці "Еспресо.Захід" розповів керівник Централізованої бібліотечної системи для дітей Василь Кметь.

Попри нові виклики через велику війну дитячі бібліотеки міста не просто продовжують свою роботу у звичному режимі, але й продовжують вдосконалювати свої послуги та простори, активно працювати із громадами.

"Звичайно, що бібліотеки почали існувати у трошки іншому форматі. Але той турборежим розпочався, мабуть, трохи раніше – через карантинні обмеження, коли довелося створювати низку дистанційних послуг і шукати шляхів, яким чином зберегти користувачів та допомогти їм жити зі своїми бібліотеками. Вони надзвичайно активні. Коригують, змінюють форми своєї діяльності", – розповідає Василь Кметь.

Передовсім львівські дитячі бібліотеки стали активним осередком для адаптації діток, які змушені були покинути свої домівки через повномасштабне російське вторгнення. Тут вони можуть долучитися до життя місцевої спільноти, брати участь у заходах, мистецьких акціях та різних подіях, просто прийти почитати чи дізнатись щось нове. Адже зараз кожна філія може запропонувати дітям не тільки вибір літератури та комфортний простір перебування, але й багато іншого. 

"Дитячі бібліотеки є тим простором, де дітки мають можливість адаптуватися, взаємно порозумітися, разом вчитися, разом розважатися. Тобто пізнавати світ і відповідним чином адаптовуватися до нових, складніших, умов життя. Окрім того, бібліотеки є важливими осередками реабілітаційного контексту, сюди  також приходять родини військових. Загалом військова тематика є постійно присутня і бібліотеки проводять цілу низку волонтерських заходів на підтримку Збройних Сил України, – пояснює керівник. – Я маю нагоду також працювати у волонтерському осередку і просто із захопленням бачу скільки малюнків, листів, приємних дитячих саморобок та несподіванок готують для військових діти, а ми відправляємо і скеровуємо їх безпосередньо на фронт".

Читайте також: Так, як було до війни чи коронавірусу, вже не буде. Як змінюється туристична галузь Львова

На його думку, ця волонтерсько-військова складова теж є однією із дуже важливих форм теперішнього функціонування бібліотек. Проте вона не виключає інших процесів, більш традиційних для буднів осередків. 

"Вони справді дуже швидко модернізуються. З одного боку створюють зручну і добру систему пошуку літератури, тому що обслуговування у нас вже проводиться дистанційно, діє електронний каталог в програмі Koha, який дозволяє шукати літературу і бачити обкладинки книг: можна побачити не тільки книжки бібліотеки свого району, але й книжки, які є взагалі у фонді, а також де саме вони є. Ми бачимо навіть такий своєрідний дитячий бібліотечний туризм – якщо потрібно знайти книжку десь у сусідній бібліотеці, вони шукають і намагаються туди потрапити. Водночас модернізація торкнулася і самих бібліотечних просторів. Зараз це справді зручний простір, який забезпечується екранами комп'ютерною технікою, ручними кріслами та іграшками. Тим антуражем, який власне дає можливість розвивати творчі навички учнів. Прекрасним проєктом дитячої бібліотеки є мистецький відділ, де діти мають свою студію і можуть навчатися гри на музичних інструментах, можуть виконувати певні твори, можуть самі компонування, можуть робити відеозаписи під керівництвом досвідчених фахівців. Вони створюють цілі свої мистецькі проєкти", – ділитися Василь Кметь.

Читайте також: Літак для ЗСУ: як львівські школярі в Америці зібрали мільйон

Поряд із різними викликами сьогодення, львівські дитячі бібліотеки намагаються щораз більше відповідати вимогам та запитам своїх читачів, беручи за зразок роботу інших європейських колег, де такі заклади вже давно перебувають у центрі суспільного життя. Допомагає їм у цьому процесі місцева громада: люди не просто приходять по книжки, вони приходять з різними ідеями та ініціативами, долучаються до подій, поповнюють книжковий фонд і перетворюють осередки на особливі простори із яскравою ідентичністю.

Але це не єдині зміни, які відбуваються у бібліотечному світі Львова, про об'єднання усіх закладів (дорослих та дитячих) у єдину муніципальну бібліотеку та що це означатиме, читайте у наступному матеріалі "Еспресо.Захід".

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку та телеграм-канал.