Пацієнт з Франківщини, якому у Львові пересадили серце, одужує

Він самостійно дихає, може сідати і навіть уже трохи стоїть біля ліжка.

Про це "Еспресо.Захід" повідомив завідувач відділення кардіохірургії і трансплантації серця Львівської лікарні швидкої медичної допомоги Роман Домашич.

За словами кардіохірурга, пацієнт близько трьох років страждав на кардіоміопатію. Серце чоловіка збільшилося до гігантських розмірів і мало величезні камери (відповідно, недостатність клапанів і низьку фракцію викиду). Насосна функція серця була близько 15-16% при нормі 65-70%. Серцева недостатність невпинно прогресувала – пацієнт скаржився на задишку і не міг фізично працювати. Іншого варіанту лікування, крім пересадки серця, лікарі не бачили. Так житель Прикарпаття потрапив у лист очікування.

"У нас з'явився донор – 32-річний львів’янин, який отримав несумісну з життям травму голови (як повідомлялося раніше, дозвіл на забір органів дала його мама і старша сестра. – Ред.). Його серце підходило нашому реципієнту за всіма параметрами. Зіграла роль і відстань – чоловік живе недалеко від Львова (в Івано-Франківській області). У лікарні ми додатково провели йому спеціальний аналіз – Cross-Match тест, який дозволяє визначити ризик відторгнення донорського органу. Результат виявився хорошим, тож ми відразу взяли пацієнта в операційну", – розповідає Роман Домашич.

Операція тривала 5,5 годин: 1 годину 40 хвилин – забір органу у донора і близько чотирьох – пересадка його реципієнту.

"Ризики відторгнення є завжди, адже це – чужорідний орган, проте ми коригуємо імуносупресію (призначаємо спеціальні схеми лікування), що дозволяє звести ці ризики до мінімуму", – пояснює лікар.

Як довго триватиме післяопераційний період, каже, залежить від стану пацієнта до операції: "Оскільки насосна функція серця у таких пацієнтів порушена, то у них страждають всі інші органи – печінка, нирки, легені (розвивається легенева гіпертензія). Чим швидше пацієнту встановлять діагноз і чим швидше він потрапить у лист очікування, тим більші шанси, що, по-перше, отримає орган, а по-друге, що зможе швидко відновитися після операції". 

Роман Домашич та його колеги стан пацієнта з Франківщини досі оцінюють як важкий, але, кажуть, що чоловік уже самостійно дихає, може сидіти у ліжку і навіть трохи стояти. "Його стан відповідає важкості проведеної операції – звичайний післяопераційний період без усіляких нюансів", – уточнив лікар.

Коли уже не буде протипоказань і пацієнту підберуть дозу імуносупресії, випишуть додому.

Роман Домашич згадує про пацієнта зі Старосамбірського району – 22-річного молодого чоловіка, в якого міокардит розвинувся після перенесеного грипу. Так от, він уже крос на 3 км бігає.

"Пацієнти після трансплантації повертаються до звичного ритму життя, можуть працювати фізично. Єдине, змушені пожиттєво приймати імуносупресивні препарати, якими їх, на щастя, держава забезпечує безоплатно і у необхідному обсязі", – додав кардіохірург.

Це – десята трансплантація серця, яку спільно провели львівські й київські кардіохірурги. Дві пересадки провели у Ковелі і вісім – у Львові, у лікарні швидкої медичної допомоги (п’ять минулого року і три – цьогоріч).

Оперував Роман Домашич під керівництвом директора Інституту серця Міністерства охорони здоров'я Бориса Тодурова. Загалом у трансплантації було залучено близько 20 медиків. Окрім чотирьох хірургів, анестезіологи, перфузіологи та середній медичний персонал. "Бригад на таких операціях завжди дві. Одна – проводить забір органу, інша – його трансплантацію", – пояснює лікар.

Від того самого донора пересадили також дві нирки – 43-річній жительці Львівщини, яка хворіє з дитинства і останні 10 років перебуває на гемодіалізі (після народження дитини нирки у пацієнтки відмовили остаточно) та 46-річному львів’янину, в якого хронічна ниркова недостатність розвинулася чотири роки тому після перенесеного ГРВІ.

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.