Пам'ятник Моцарту у Львові не демонтують

Депутати відхилили петицію про демонтаж пам'ятника сину композитора Вольфганга Моцарта на площі Євгена Маланюка.

Львівські депутати відхилили петицію про демонтаж пам'ятника сину композитора Вольфганга Моцарта на площі Євгена Маланюка. Таке рішення вони прийняли у вівторок, 30 листопада, на сесії міської ради, передає "Еспресо.Захід".

Депутати вирішили не демонтовувати пам'ятник Моцарту у Львові. "За" демонтаж скульптури проголосували тільки 12 депутатів.

Читайте також: Моцарт як жертва чиновників і неврегульовані пам'ятники Львова

Як відомо, це питання на розгляд сесії винесли після того, як петиція про демонтаж скульптури набрала 500 голосів на підтримку. 

Перед голосуванням за це питання депутати Львівської міської ради від фракції "Європейська солідарність" звернулися до міського голови стосовно пам'ятника Моцартові-сину. 

Вони вимагали, аби міський голова якнайшвидше провів відкриті громадські слухання з представниками культурно-мистецьких середовищ, створив відповідну робочу групу, до якої депутати пропонували включити авторів електронної петиції, а відтак запропонувати цивілізоване рішення у справі доцільності перебування пам’ятного знаку Францу Ксаверу Моцарту на площі Маланюка.

Відповідне звернення голова фракції Петро Адамик зачитав із трибуни Львівської міської ради.

"Петиція щодо демонтажу пам’ятника Францу Ксаверу Моцарту з львівської площі імені Євгена Маланюка засвідчила кризову ситуацію. Але тут йдеться не про оцінку мистецьких підходів у зображенні видатних особистостей. Мистецтво у Львові є вільним, і Львів є відкритим для мистецтва. Йдеться про волюнтаризм з боку міського голови Андрія Садового та виконавчих органів при використанні публічного простору міста на свій розсуд, нехтуванні думкою львів’ян й необхідними процедурами. 

Демократія базується на дотриманні процедур, на діалозі між різними середовищами, на готовності слухати і чути. На жаль, міський голова Львова і виконком зігнорували позицію частини львівської громади, де-юре встановивши пам'ятний знак, а де факто - пам'ятник, на площі, названій на честь видатного діяча українського національного відродження, сотника армії УНР, поета, письменника Євгена Маланюка". 

Депутати наголошують, що самому Маланюку, попри його геніальність, у Львові досі не знайшлося місця для пам’ятника, як і не знайшлося місця для пам’ятників багатьом іншим достойникам. У зверненні йдеться про необхідність дискусії з містянами, що її уникав міський голова.

Читайте також: Ольга Котик. Пам’ятник Францу Ксаверу Моцарту у Львові – новаторство чи епігонство?

"Ми не вдаємося в оцінку творчості скульптора Швайкерта, але ми свідомі, чому міський голова Львова уникав обговорення справи встановлення пам’ятника Моцарту з представниками різних міських середовищ. Адже постала би закономірна дискусія, що ж слід пріоритетно встановлювати на площі Маланюка: пам'ятник сину Моцарта чи Маланюкові. Не менш істотним було би питання вписаності даного пам’ятника у простір саме цієї площі. Тож постала карколомна процедура, що суперечить п. 3.4 Наказу Держкомітету України з будівництва та архітектури і Міністерства культури України від 30.11.2004 № 231/806 "Про затвердження Порядку спорудження (створення) пам’ятників і монументів", в якому вказано, що після ухвалення місцевими органами виконавчої влади рішення про спорудження пам’ятників і монументів місцевого значення проводять конкурс на кращу проектну пропозицію. Відтак повноцінний пам’ятник отримав формулювання "алегоричної скульптурної композиції", – додав депутат.

Появу петиції він назвав "тривожним дзвіночком", адже "саме ігнорування демократичних процедур і породило цю скандальну ситуацію, одразу заклавши міну сповільненої дії. Водночас демонтаж пам’ятника, базований на петиції лише п’яти сотень львів’ян, не є панацеєю, а помилка міського голови не повинна спричинити до приниження Львова.

Читайте також: Моцарт як жертва чиновників і неврегульовані пам'ятники Львова

Відтак задля зняття соціальної напруги вимагаємо від міського голови Львова якнайшвидше провести відкриті громадські слухання з представниками різних культурно-мистецьких середовищ, створити відповідну робочу групу, в яку включити авторів електронної петиції й запропонувати цивілізоване рішення у справі доцільності перебування пам’ятного знаку Францу Ксаверу Моцарту на площі Маланюка", – йдеться у зверненні.

Передісторія

Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку