
Громадська організація Садового планує отримати частку майбутнього Unbroken University: чого остерігаються депутати
Громадська організація "Інститут просвіти", яка пов'язана з мером Львова, може стати засновником майбутнього навчального закладу, а відтак фактично отримати його третину
Відповідну інформацію на пленарному засіданні Львівської міськради 6 березня оголосила голова депутатської бюджетної комісії Наталія Шелестак, інформує "Еспресо Захід".
Згідно з зверненням депутатки, спершу серед засновників університету, який функціонуватиме у межах екосистеми Unbroken, було лише комунальне некомерційне підприємство "Перше територіальне медичне об’єднання". Таким чином міська влада, а відповідно і депутати, мали б єдиний та вирішальний вплив на майбутній неприбутковий заклад освіти.
Ця ж інформація підтверджується і відповідною ухвалою ЛМР від 12 вересня минулого року "Про розвиток екосистеми "Unbroken".
Фото: Львівська міська рада
Вже згодом на спільній медичній та фінансовій депутатській комісії представляли статут майбутнього закладу освіти. Однак у документі було вказано, що, окрім уповноваженого на це ТМО, його засновниками також стануть благодійний фонд Unbroken та маловідома громадська організація "Інститут просвіти".
"Нам не надали чітких пояснень, чому саме ця організація має виступити засновником. Тому чотири депутатські фракції, окрім однієї, прийняли рішення про внесення змін у цей статут. Більшість з них були технічними, проте одна стосувалась того, що серед засновників повинне бути лише ТМО, як і обговорювалось раніше", – зазначила на сесії депутатка.
У коментарі для "Еспресо Захід" Наталія Шелестак пояснила, що згідно з правкою до ухвали, яку прийняли у вересні, статут повинні були розглянути та погодити медична та фінансова депутатські комісії. Водночас у фінальній версії ухвали слово "погодити" просто прибрали. Тобто правку комісії не врахували.
"Я не можу сказати чому не врахували. Чи це технічна помилка, чи навмисно… Проте це слово таки вилучили. І якщо врахувати цю правку, то так, ми мали просто подивитися на статут і все", – розповіла голова фінансової комісії.
Попри таку правку, об’єднана депутатська комісія все ж розглянула статут та написала свої зауваження щодо нових засновників університету.
"У нас було спеціальне засідання комісії щодо цієї ситуації зі статутом, проте жодної адекватної відповіді ми не отримали. Гелена Казимирівна (ред. – керівниця юридичного департаменту ЛМР) сказала, що засновників може бути декілька, але ж ні – тоді йдеться про "співзасновників", або про "одним із засновників". Але в статуті чітко написано, що вони виступають "засновниками". Загалом, усі депутати, окрім "Самопомочі", проголосували проти таких дій", – додала Наталія Шелестак.
Надалі депутати об’єднаної комісії вирішили створити протокольне доручення, яке й виголосили на пленарному засіданні. У ньому йшлось про уповноваження керівника Першого ТМО забезпечити проведення реєстрації юридичної особи - неприбуткової установи "Вищий навчальний заклад "Університет Анброукен".
"Я підозрюю, що Андрій Іванович його не підпише і ми будемо йти за регламентом, його підпише тоді Марта Матюшко (ред. – керівниця управління охорони здоров'я ЛМР) замість секретаря. Ну і керівник ТМО зобов’язаний протягом 30 днів його зареєструвати", – підкреслила депутатка.
Також вона додала, що університет Unbroken має стати частиною однойменної екосистеми, яку створило місто Львів. Водночас керування нею, а відповідно і майбутнім вищим навчальним закладом, має залишатися у муніципальній площині. "Unbroken створив не Андрій Іванович, а місто. Це і кожен депутат, і кожен меценат, і кожен іноземний донор, і взагалі кожен небайдужий. То чому саме ця ГО має бути серед засновників, до чого вона тут?", – скаржиться Шелестак.
Варто зазначити, що у цьому випадку, як пояснили у коментарі, між трьома засновниками практично порівну розділять частки юридичної особи. Відтак у власності міста може залишитись лише ⅓ від усієї структури, а у ГО та благодійного фонду – ⅔, тобто контрольний пакет, який в теорії дозволить приймати критично важливі рішення без участі ТМО, як підконтрольного Львову підприємства.
Що відомо про ГО "Інститут просвіти" та до чого тут Садовий
ГО "Інститут просвіти", яке претендує на частку Unbroken University, згідно з аналітичною платформою YouControl, створили у 2017 році у Львові. Серед її засновників – Андрій Іванович, його близькі соратники та нардепи 8-ого скликання від "Самопомочі" Олег Березюк, Олег Лаврик та Оксана Сироїд, а також теперішній заступник мера з містобудування Любомир Зубач та колишній директор й співзасновник "Львівського медіафоруму", а в минулому ще й чиновник ЛМР, Остап Процик.
У "Інституту просвіти" є і свій вебсайт. Самі себе вони означують як "неурядовий модернізаційний проект: досліджуємо, аналізуємо й доносимо до людей". На ресурсі ГО відносно регулярно публікують колонки його засновників, різні новини та ініціативи. Окрім того, згідно з інформацією на сайті, "Інститут просвіти" організував чотири форуми, зокрема "Форум місцевого самоврядування", "Lviv Security Forum" та "The economy of war".
Також на YouTube розміщений зворушливий проморолик, де ГО "Інститут просвіта" порівнює себе з всеукраїнським товариством "Просвіта" ім. Тараса Шевченка.
- Актуальне
- Важливе





