
"Чому немає аудіо та відео доказів": підсумки комісії з етики щодо звинувачень в домаганнях студенток професором Львівського університету
У четвер, 27 лютого, комісія з етики та професійної діяльності Львівського національного університету імені Івана Франка зібралася на перше засідання, щоб розібратися в ситуації зі скандалом, який розгорівся довкола 87-річного професора Йосипа Лося, котрого студентки масово звинуватили у сексуальних домаганнях
Про хід засідання у своєму репортажі розповіло видання zaxid.net. "Еспресо.Захід" коротко переповість основні моменти.
Під час засідання думки розділилися. Голова комісії Олексій Сухий зачитав заяву від представника омбудсмана. Потім – свідчення потерпілих із медіа та соцмереж.
Лось, підпираючи голову рукою, осудливо кивав, але звинувачення не спростував. Натомість він заявив: "Дякую, що на старості зробили мені таку рекламу. Це компрометація України та університету в умовах війни". Професор перелічував свої заслуги – від "заслуженого європейського професора" до 1200 наукових текстів – і навіть пов’язав скандал із виборами ректора.
"Ця подія зачіпає всіх – тих, хто працює, вчиться і навчався. Болить у всіх", – заявив в.о. декана факультету журналістики Мар’ян Лозинський, який 26 лютого відсторонив Лося від викладання.
Проте це рішення викликало суперечки: професор Пилип Пилипенко назвав його незаконним, зазначивши, що "треба було не оголошувати привселюдно, а звернутися у відділ кадрів", адже немає законної підстави для відсторонення професора Лося.
Натомість студенти, представлені головою студуряду Анжелікою Кульчицькою, виступили категорично: "Ми не можемо більше дозволяти це замовчувати. Вимагаємо розірвання контракту з Лосем".
Натомість почули, що немає фактів (аудіо чи відео записів) і письмових звернень від студенток до університету. Але у студуряді наголосили, що відсутність цих записів не означає відсутність фактів домагання:
"Коли йдеш до викладача, якому довіряєш, не плануєш чогось записувати", - мовили стденти.
Очільниця студради Віра Шелепило додала, що навіть викладачі застерігали студентів не заходити до Лося наодинці.
Утім, члени комісії наполягали на доказах. "Допис у Facebook – не юридична база", – заявив завідувач кафедри Мар’ян Житарюк, пропонуючи довести все в суді.
Частина викладачів захищала Лося. Юрій Васьківський припустив, що скандал – це "психологічна потреба слави", а Богдан Гудз наголосив: "Якщо Лось захоче захистити честь, потерпілим доведеться відповідати в суді".
Сам професор запевнив, що його юристи вже працюють, а звинувачення назвав помстою та "знищенням України". Водночас Наталія Габор, ексаспірантка Лося, закликала до виваженості: "Якщо не буде рішення – постраждає репутація вишу. Але різкі кроки теж нашкодять".
Комісія завершилася без вердикту. Студентів попросили надати заяви від потерпілих, готових свідчити відкрито.
Тож розгляд продовжать 3 березня.
Що відомо про справу професора Лося
Нагадаємо, вся ця справа почалася кілька днів тому, коли журналістка NGL.media Катерина Родак опублікувала допис із свідченнями про домагання з боку професора Лося. Її підтримали десятки колишніх студенток, які теж засвідчили такі випадки, а також ексвикладач факультету журналістики Богдан Тихолоз, який зізнався, що соромиться своєї бездіяльності в минулому, бо теж чув про це.
Викладач відреагував на звинувачення і заявив, що це провокація, а за 53 роки студенти про нього відгукувались лише позитивно.
Представник омбудсмена відреагував на свідчення про домагання на львівському факультеті журналістики.
Зрештою викладача факультету журналістики ЛНУ Йосипа Лося відсторонили від роботи.
- Актуальне
- Важливе



