"Омікрон" розбушувався: епідеміолог розповів, як уникнути зараження
Та пояснив, на які симптоми слід звернути увагу, щоб не стати джерелом інфекції для інших.
Як повідомив під час пресбрифінгу регіональний координатор з питань вакцинації від коронавірусної інфекції на Львівщині Олег Когут, за станом на вчора, 24 січня в області налічувалося більш, як 4,5 тисяч хворих на COVID-19, з них 1589 довелося госпіталізувати у визначені стаціонари області, передає "Еспресо.Захід".
"Госпіталізують представників усіх вікових груп, зокрема дітей, що насторожує найбільше. Якщо за станом на минулу п’ятницю (21 січня. – Ред.) на лікуванні у двох дитячих стаціонарах – "Охматдиті" і дитячій міській лікарні – перебувало 102 дітей, то вчора їх кількість збільшилася до 165. Тобто за останні три дні - у півтора рази, - підкреслив спікер брифінгу. - І серед дорослих, і серед дітей є пацієнти, які перебувають у реанімаційних відділеннях. За станом на вчора таких осіб налічувалося 105, з них 32 були підключені до апаратів штучної вентиляції легень".
"Той рівень захворюваності на коронавірусну інфекцію, який ми фіксуємо сьогодні, - це ще не межа. Ми тільки наближаємося до кризової ситуації. Збудник (а це – штам "Омікрон") є дуже контагіозним. Якщо людина, інфікована "Дельтою" могла заразити приблизно 7-8 осіб, то контагіозність "Омікрону" є у 1,5-2 рази більшою. Через це ми часто спостерігаємо, коли в одному організованому колективі одночасно хворіє половина людей. Так само у сім'ях. Це пов’язано з багатьма факторами. У першу чергу з тим, що захворювання починається переважно легко (і, на щастя, у більшості випадків воно й надалі має легкий перебіг). Люди не звертають увагу на симптоми, які нагадують ознаки застудного захворювання: нежить, біль у горлі, незначний кашель, субфебрильну температуру (+37,2ºС +37,5ºС), загальну слабкість, - перелічує Олег Когут. - На жаль, багато хворих виходить на роботу, на яку добирається громадським транспортом та інфікує контактних осіб - людей, з якими працює, членів своєї сім'ї, сусідів".
Епідеміолог закликає дотримуватися карантинних обмежень:
-
носити маски будь-де, а особливо в організованих колективах. "Навіть якщо ви між собою добре знайомі, це не є підставою, щоб не піклуватися про здоров'я оточуючих, не кажучи вже про своє";
-
дотримуватися правил особистої гігієни. "Якщо немає можливості помити руки з милом, то хоча б обробіть їх дезінфікуючим спиртовмісним засобом", - радить лікар;
-
обов’язково регулярно провітрювати приміщення - що вдома, що на роботі. Хоча б один раз на 1-2 години;
-
дотримуватися соціальної дистанції. "У години "пік" – перед початком і після закінчення робочого дня - маршрутки вщерть забиті людьми, - ділиться спостереженнями Олег Когут. - Деякі пасажири, на жаль, не розуміють необхідності носіння маски, не кажучи про необхідність дотримання соціальне дистанціювання, чого немає взагалі".
Також фахівець нагадав про специфічну профілактику, націлену на попередження виникнення захворювання та попередження тяжкого перебігу і виникнення ускладнень, якщо людина таки захворіє, тобто вакцинацію. "Маємо у наявності достатню кількість вакцин, які користуються найбільшим попитом у населення – Moderna і Pfizer. Є незначна затримка із поставками CoronaVac, але ми очікуємо її поставок найближчим часом. Загалом на Львівщині введено 1 мільйон 945 тисяч доз вакцини. Першою дозою вакциновано 50,1% населення, двома – 47,5%. Однак цього замало, щоб створити популяційний імунітет. Потрібно вакцинувати більш, як 70% і бажано двома дозами. Наразі ми не бачимо, що у населення є розуміння того, навіщо потрібно вводити третю, бустерну дозу. Наукою доведено, що ревакцинація, яка проводиться через 6 місяців після отримання другої дози, підвищує опірність до корнавірусної інфекції майже на 90%. Наразі в області третю дозу отримало лише 8801 людина", - поінформував Олег Когут. Пасивність населення він частково пов'язує зі святковими днями: "За вчорашню добу ми вакцинували трохи більш, як 4300 осіб. Рекомендовані показники вакцинації для нашої області - трохи більш, як 23 тисячі. Тобто нормативи ми виконуємо лише на 20%. Сьогодні відбулася нарада з керівниками обласних закладів охорони здоров'я, на якій у черговий раз ми піднімали ці питання, особливо що стосується вакцинації сільського населення (у першу чергу людей старше 60 років). Домовилися, що щотижня вакцинальні бригади здійснюватимуть виїзди у ці населені пункти, але потрібне ще розуміння з боку населення. Якби люди активно вакцинувалися, ми б не мали таких високих показників захворюваності".
"Сьогодні ввечері відбудеться засідання обласної комісії ТЕБ і НС, де ми виступимо з пропозицією призупинити навчання у всіх без винятку закладах освіти,починаючи зі завтрашнього дня, тобто з 26 січня. Раніше пропонувалося відправляти на "дистанційку" лише учнів старших класів, а решту - за умови, якщо захворіє більш, як 50% персоналу та здобувачів освіти. Можливо, з понеділка (31 січня. – Ред.) буде припинено роботу закладів громадського харчування – ресторани і кафе працюватимуть тільки на виніс. Також запропонуємо перевозити людей у громадському транспорті за умови заповненості лише сидячих місць", - повідомив Олег Когут. Він підкреслив, що "заходи не будуть достатньо ефективними, якщо не буде відповідного контролю з боку уповноважених органів. Тож ми пропонуватимемо посилити контролюючі функції працівників МВС та Держпродспоживслужби. Неспецифічна та специфічна профілактика плюс обмежувальні заходи допоможуть зменшити захворюваність".
- Нагадаємо, з 19 січня Львівщина перебуває у "помаранчевій" зоні епідеміологічної небезпеки.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку.
- Актуальне
- Важливе