Оберіг та символ: 7 грудня відзначають день української хустки

У світі 7 грудня відзначають день української хустки – давнього оберегу, який тісно переплітається із життям українців упродовж не одного століття

Про це розповідає "Еспресо.Захід".

Вперше цей день відзначили у 2019 році. Його започаткували громадські діячі, митці та українки з багатьох країн світу, власне завдяки українській діаспорі воно й набуло всесвітнього статусу.

Для українських сімей хустка слугувала оберегом, символом любові й злагоди. Вона супроводжувала людину протягом усього життя – від народження і хрестин до поховання та поминання. Хустки дарували у подарунок, давали у дорогу, як оберіг, та ретельно берегли.

Читайте також: День цивільної авіації. Як 100 років тому зі Львова вилетів перший в Україні та Польщі пасажирський рейс

Бували буденні і святкові хустки. Вишиті, шовкові, до свят їх часто поєднували з квітами та іншими ошатнішими деталями. Носили цей предмет одягу не лише заміжні жінки, але й дівчата. Жінки традиційно якомога ретельніше ховали волосся, натомість дівчата навпаки його показували.

Широко використовувались хустки у весільному обряді. Під час сватання дівчина дарувала по хустці старостам і пов'язувала хлопцеві, якщо давала згоду на шлюб. Нареченому молода дарувала хусточку виткану та вишиту власноруч. Під час весілля їх пов'язували дружбам, нареченим, жінкам-родичкам. Щоб життя було світлим, молодих вводили до хати та заводили за святковий стіл, використовуючи білу хустку.

Зараз хустки також займають особливе місце у житті сучасних українок і як елемент щоденного одягу, і як збереження традицій предків. Їх пов'язують найрізноманітнішими способами, накидають на плечі чи замотують навколо шиї. Відомі дизайнери використовують хустки у своїх колекціях.

Фото: OLIZ

 Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінкутелеграм-канал та твіттер.