День цивільної авіації. Як 100 років тому зі Львова вилетів перший в Україні та Польщі пасажирський рейс
Після великої війни початку XX століття життя набирало шалених темпів, що вимагало швидкого переміщення на значні відстані – поїзди та кораблі вже не могли задовольнити ці потреби, тож пасажирів почали возити літаками
Про це інформує "Еспресо.Захід".
Перший регулярний пасажирський авіарейс відбувся відразу після Першої світової й з'єднав Лондон з Парижем. Його почала виконувати британська авіакомпанія Handley Page Transport, яка згодом трансформувалась у сучасну British Airways.
У тому ж 1919 році в Нідерландах була створена найстаріша з нині діючих авіакомпаній KLM.
Коли у Західній Європі уже вирувало мирне життя, на Сході ще тривала війна з більшовиками та інші конфлікти. Відтак, прогрес у вигляді сучасного виду транспорту сюди прийшов трохи пізніше, хоч і тут українці встигли захопити першість.
Так Львів і Київ увійшли у схему першого у світі міжнародного рейсу авіапошти. Він почав здійснюватися регулярно починаючи з 31 березня 1918 року за маршрутом Відень - Краків - Львів - Київ, що було на шість тижнів раніше відкриття поштового авіамаршруту між Вашингтоном і Нью-Йорком, перший рейс якого, до слова, був невдалим.
Початки цивільної авіації у Львові теж сягають повоєнного 1918 року. Хоч окремого пасажирського авіасполучення ще не існувало, проте військові літаки перевозили деяких "цивілів" за особливої потреби.
Проєкти регулярних пасажирських авіаліній зі Львова активно розробляли, починаючи з 1920 року, однак бракувало грошей для їх втілення. Знайти їх вдалося лише 1922-го, коли у Гданську створено першу польську авіакомпанію Аеrо Llоyd, керівництво, техперсонал, і, зрештою, капітал якої були німецькими. 2 серпня 1922 р. здійснено перший пробний рейс – о 10:00 після 2,5 год польоту літак Junkers F-13 DZ-41 вдало приземлився у Львові.
А вже 1 вересня 1922 року Аеrо Llоyd відкрила перший регулярний авіарейс Ґданськ - Варшава - Львів завдовжки 625 км. Наступного дня газета Кurjer Lwowski писала: "Виліт щодня, крім неділі, зі Львова о 03:30. Політ до Варшави, разом із 10 кг багажу, коштує 40000 mkp. (польських марок – авт.). Квитки можна придбати у залізничних касах для спальних вагонів".
Фахівці Аеrо Llоyd дообладнували діючі військові аеродроми для потреб цивільної авіації – встановлювали маяки, будували ангари та ремонтні майстерні. Першими пасажирськими літаками у Львові були чотиримісні Junkers F-13, а перший "термінал" розташувався у перероблених старих товарних залізничних вагонах. Пізніше військові передали для потреб авіапасажирів маленький дерев’яний будинок при злітній смузі.
Фото: Аеровокзал на летовищі на Левандівці, 1929 рік.
Спочатку аеропорт у Львові розташовувався зовсім не там, де зараз. А на Левандівці, між залізничним вокзалом і станцією "Клепарів", на військовому летовищі, збудованому ще австрійцями напередодні Першої світової війни. Злітна смуга проходила в районі перехрестя теперішніх вулиць Повітряної та Сяйво. Левандівське летовище активно використовували впродовж семи років, за цей час послугами авіаліній скористалися майже 11 тис. пасажирів, не сталося жодної авіакатастрофи.
Розклад рейсів Львівського аеропорту, 1925 рік
Через навколишню забудову летовище на Левандівці не підлягало розширенню, а потреби пасажирського перевезення зростали. Місцем під новий аеропорт обрали скнилівські поля. Перші роботи розпочали вже у 1923 році. До 1929-го для пасажирських літаків збудували ангар, де розмістився і аеровокзал. Цього ж року почалися перші авіарейси з нового аеропорту.
Аеровокзал на новому львівському летовищі,1930-ті роки
Не менш цікавою від британських чи голландських колег є історія й самої авіакомпанії Аеrо Llоyd. Вона була створена у Ґданську німецьким пілотом-асом часів І Світової війни Ергардом Мільхом. У 1926 році її німецька філія, шляхом злиття з Junkers, почала називатись Lufthansa.
Схожим шляхом пішла й польська Аеrо Llоyd. У 1925 році вона трансформувалась спочатку у Aerolot, а через три роки у LOT, що існує досі. Львівське відділення LOT розташувалося на вул. Академічній, 8. Зараз у цьому будинку на проспекті Шевченка книгарня НТШ.
Так починалася історія цивільної авіації відразу двох країн – України та Польщі. У підрадянській частині нашої держави перше регулярне цивільне авіасполучення почалося роком пізніше, у 1923-му, рейсами з Харкова у Київ та Одесу.
Стежте за найважливішими новинами Львова, регіону, України та світу разом з "Еспресо.Захід"! Підписуйтесь на нашу facebook-сторінку, телеграм-канал та твіттер.
- Актуальне
- Важливе