На Закарпатті знесуть три дамби у верхів'ї річки Тиса
На Рахівщині планують знести три дамби, щоб повернути на верхів'ї Тиси природний вигляд річок та зберегти транспортну інфраструктуру
Про це повідомили на фейсбук-сторінці Дунайсько-Карпатська програми, передає "Еспресо.Захід".
Уже цього року на Рахівщині знесуть три дамби, щоб повернути на верхів'ї Тиси природній вигляд річок та зберегти транспортну інфраструктуру.
Не виконують жодної економічної ролі
Дамби, що заплановані для знесення, розміщені на території Карпатського біосферного заповідника (на потоках Квасний, Богдан та Білий). На сьогодні вони не виконують жодної економічної ролі.
"Дві дамби (на потоках Квасний та Богдан) - це рештки загат, які збудували за часів Австро-Угорщини, щоб інтенсивно вивозити карпатський ліс. Сьогодні вони є джерелом небезпеки техногенних катастроф та економічних збитків, адже скеровують русла річок в бік дороги, руйнуючи транспортну інфраструктуру. Третя дамба (по потоці Білий) - насип на березі, який створює ефект каналізованої річки. Так після повеней в 98 році намагалися зберегти від розмивання залишки вцілілих доріг", - йдеться у повідомленні.
Фото: Дунайсько-Карпатська програма
Знесення цих трьох дамб дозволять повністю звільнити верхів'я Тиси від штучних перешкод, кажуть експерти.
"Вільна річка"
Як зазначив керівник ГО "Дунайсько-Карпатська програма", кандидат біологічних наук Богдан Проць, вільна річка - це модель, яка дає можливість зберегти біорізноманіття, туристичну, а також у випадку надзвичайних ситуацій транспортну інфраструктуру, покращити якість води, підтримати економічну активність вівчарів на полонинах, доступ туристів до природних цінностей біосферного заповідника, а також зменшити ерозію та спалахаючі повені на річках.
Фото: Дунайсько-Карпатська програма
"Донедавна дамби вважалися абсолютним благом. Їх зводили для зрошування полів, боротьби з повенями, для побутового та промислового водопостачання, генерації енергії, тощо. Але ці переваги мають свою ціну, і часто ціна є надто високою та перевищує переваги. Це чиста вода, риба, підтримка біорізноманіття, безпека для інфраструктури та населених пунктів нижче за течією, природній вигляд берегів, що приваблює туристів тощо", - наголошують у ГО.
Тому у світі почалася ера переоцінки впливу дамб та відновлення вільнотекучих річок.
Читайте також: Річка Тиса - не тільки для ухилянтів, а й для сімейного відпочинку. Перелік найкращих місць
- У Закарпатській області виявили факт загибелі водних біоресурсів на Андріївському озері.
- Актуальне
- Важливе